גרמניה שקלה לצמצם בכמחצית את מספר המהגרים הטורקים בראשית שנות ה-80

"דר שפיגל" פרסם פרוטוקולים מפגישה שקיים הקנצלר קוהל עם ראש ממשלת בריטניה תאצ'ר מהם עולה כי בבון שקלו גירוש מאות אלפי טורקים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

קנצלר גרמניה לשעבר הלמוט קוהל שוחח בראשית שנות השמונים עם ראש ממשלת בריטניה דאז, מרגרט תאצ'ר, על תוכנית סודית לצמצום מספר המהגרים הטורקים שחיים בגרמניה ב-50% - כך עולה ממסמכים בריטיים שפרסם בסוף השבוע העיתון "דר שפיגל".

מהמסמכים עולה כי קוהל, אז קנצלר בימים הראשונים של כהונתו, אמר תאצ'ר כי "בארבע השנים הקרובות חייבים להפחית את מספר הטורקים החיים בגרמניה בכמחצית, אך אין באפשרותו לומר זאת בפומבי". הדברים נאמרו בפגישה שקיימו שני המנהיגים בבון ב-28 באוקטובר 1982. "יהיה זה בלתי אפשרי עבור גרמניה להטמיע מספר כזה של טורקים" והוסיף כי מערב גרמניה רוצה להחזיר לטורקיה מאות אלפי מהגרים.

"לגרמניה אין בעיה עם פורטוגזים, איטלקים ואפילו לא עם מהגרים מדרום-מזרח אסיה בגלל שהקהילות הללו התאקלמו היטב", אמר קוהל על פי הפרוטוקולים של הפגישה. "הטורקים באו מתרבות שונה לחלוטין. במערב גרמניה חיים 11 מיליון גרמנים ממדינות מזרח אירופיות שאינם מהווים בעיה". השפיגל ציין כי איש מאנשי מממשלו של קוהל לא הגיב לפרסום.

יוני 1984 - מימין: מרגרט תאצ'ר, רונלד רייגן, המלכה אליזבת והלמוט קוהלצילום: אי–פי

הלמוט קוהל כיהן כמנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) וכקנצלר מערב גרמניה ולאחר מכן גרמניה המאוחדת עד 1998. לאורך כהונתו הוא הצהיר כמה וכמה פעמים כי גרמניה איננה מדינת הגירה למרות שכמות המהגרים בה הלכה וגדלה בהתמדה. כיום חיים בגרמניה כשבעה מיליון מהגרים בתוך אוכלוסייה של כ-82 מיליון אזרחים. מספר המהגרים הטורקים בגרמניה נאמד בכשלושה מיליון. רבים מהם קיבלו אזרחות בתקופת כהונתו של קוהל.

מערב גרמניה הזמינה החל מ-1961 טורקים לבוא ולעבוד בתחומה בניסיון להתמודד עם המחסור בידיים עובדות על רקע "הנס הכלכלי" בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה. לאורך שנות החמישים והשישים באו לגרמניה עובדים רבים גם מאיטליה, יוון, פורטוגל, תוניסיה ויוגוסלביה.

חנות של מהגר טורקי ברובע קרויצברג בברליןצילום: בלומברג

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ