בעקבות סנודן |

גרמניה ביטלה הסכם מודיעיני עם ארה”ב ובריטניה

החשיפה כי המודיעין האמריקאי והבריטי עקבו אחר הגרמנים הרתיחה את מרקל, שהחליטה לבטל הסכם שיתוף פעולה מימי המלחמה הקרה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גרמניה ביטלה הסכם, שנחתם בימי המלחמה הקרה בינה לבין ארה”ב ובריטניה, בעקבות חשיפת תוכנית המעקבים של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA), כך דיווח אתמול הבי־בי־סי. ההסכם שבוטל שלשום העניק לארה”ב, לבריטניה ולצרפת, שלהן כוחות צבאיים במערב גרמניה, את הזכות לבקש היתר לקיום מעקבים, שמטרתם להגן על הכוחות הללו.

פרטי המעקבים שניהלה הסוכנות אחר בעלות ברית של ארה”ב, הודלפו לתקשורת על ידי אדוארד סנודן, עובד קבלן לשעבר של הסוכנות. פרסום דבר המעקבים הרתיח את הקנלצרית אנגלה מרקל שמייד תבעה לקבל הבהרות מהאמריקאים והבריטים. החשיפה גם עוררה זעם גדול בגרמניה, שבה יתקיימו בחודש הבא בחירות כלליות. ההסכם האמור נחתם ב-1968, ולביטולו יש משמעות סמלית.

לדברי שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה, “ביטול ההסכם הוא צעד נחוץ וראוי, שיזמנו בשבועות האחרונים, בעקבות הדיון שהתעורר באחרונה בכל הקשור להגנה על פרטיות האזרח. בין סוכנויות המודיעין שוררים יחסים טובים, והם יקבלו את המידע הנחוץ להם בכל מקרה”. אזרחי גרמניה חוו מעקבים המוניים על בשרם בשלטונות הנאצי והקומוניסטי, ולכן הם רגישים במיוחד לפגיעות בפרטיות. החוקים להגנה על מידע בגרמניה נוקשים באופן מיוחד. איש ממשל רשמי בגרמניה אמר לסוכנות הידיעות אי־פי, שלא הוגשה בקשה להיתר שכזה מאז סוף המלחמה הקרה, וציין שביטול ההסכם לא ישפיע במאום על שיתוף הפעולה המודיעיני בין המדינות.

דובר משרד החוץ הבריטי אמר לכתבים שההסכם לא יושם מאז 1990. הנינג ריקה מהמועצה הגרמנית ליחסי חוץ אמר לאי־פי, שממשלת גרמניה חשה צורך להראות לציבור שהיא מייחסת לעניין את את החשיבות הראויה. “בביטול ההסכם, שנחתם עוד לפני עידן האינטרנט, מראה הממשלה לציבור שהיא עושה משהו. האמריקאים יודעים שהדבר לא יפגע בהם”.

מרקל ואובמה ביוני בברלין. לפני שהתגלה כי ארה"ב עקבה אחר גרמניהצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ