צרפת תשקיע מיליארדים בפרברי העוני

האזורים שמרביתם מאוכלסים במהגרים היו המוקד העיקרי לפרוץ המהומות ב-2005. הנשיא הולנד הכריז על השקעה ממשלתית בדיור ותעסוקה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ממשלת צרפת חשפה הצעת חוק של הנשיא פרנסואה הולנד, שמטרתה לסייע לפרברים עניים במדינה, שהיו זירת מהומות בשנים האחרונות. הבי-בי-סי דיווח כי הממשלה תשקיע בשנה הבאה סכום של כ-5 מיליארד אירו, כהשקעה ממלכתית ישירה, בפרויקטים שמטרתם ליצור מקומות עבודה ולשפר את תנאי הדיור.

הולנד ביקר בשבוע שעבר בפרבר קלישי סו בואה בפאריס, שבו אירעו מהומות. על פי הדיווח ברשת הבי-בי-סי, הנשיא הצרפתי הודה כי “הפיוז הבוער לאט” של המהומות בפרברים עדיין בוער, אך אפשר יהיה לכבות אותו. “על אף שהפיוז הזה בוער לאטו, נוכל לעצור אותו בפרויקטים ארוכי טווח, ארוכי טווח מאוד”, הוסיף. המהומות של 2005 החלו בקלישי והתפשטו במהירות בכל צרפת.

באזורים כאלה מתגוררות אוכלוסיות גדולות של מהגרים וצאצאיהם, שלעתים קרובות באו לצרפת ממושבותיה לשעבר בצפון אפריקה וכיום הם אינם משתלבים במרקם החברתי של המדינה.

נשיא צרפת הולנד במהלך ביקורו בבפרבר קלישי סו בואה בפאריס צילום: רויטרס

כתב הבי-בי-סי בפאריס, יו שופילד, אומר כי איש אינו מאמין שהיוזמה החדשה תביא להתפוגגות המתחים בפרברים, אך הנשיא רוצה בבירור לאותת שהוא נותן להם עדיפות.

פרנסואה לאמי, השר האחראי ליוזמות חדשות בממשלה הסוציאליסטית, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי החוק יביא לרפורמה “בכלי המדיניות האורבנית”. לדבריו, עדיפות תינתן ל-230 אזורים נזקקים במיוחד.

אזורים שיועדו לטיפול ייקבעו בהתאם לתנאי הכנסה, ציין לאמי, בניגוד לעבר, שבו נשקלו גורמים כמו בעלות על רכוש, משפחות חד-הוריות ואבטלה. ממשלות צרפתיות מהימין ומהשמאל כאחד ב-40 השנים האחרונות השקיעו כספים רבים בפרברים העניים.

בקלישי יש כ-30,000 תושבים ואחוז האבטלה הוא 22.3%, שהוא כפול מהממוצע הלאומי. באוקטובר 2005 גרם מותם של שני צעירים מקלישי למהומות שהתפשטו לכל רחבי צרפת. הן נמשכו שלושה שבועות וכללו ביזה והצתת מכוניות. החוק של הולנד אמור להיות מוצג לאישור הפרלמנט בסתיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ