פזמון לקנטון

שווייץ תבחר המנון לאומי חדש בתוכנית ריאליטי

תושבי המדינה מוזמנים לשלוח הצעות להחלפת ההמנון הנוכחי והמיושן. השיר הזוכה ייבחר במשדר טלוויזיוני מיוחד, ומחברו יקבל יותר מעשרת אלפים דולר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
הארץ

 ידועה כמדינה המקדשת את הדמוקרטיה הישירה, ומרבה להשתמש ב. כעת תושבי המדינה לוקחים את חופש הבחירה צעד קדימה ובוחרים המנון לאומי חדש בסגנון תוכניות הריאליטי.

שווייצים רבים מחשיבים את ההמנון הלאומי שלהם, "תפילה שווייצית" (Swiss Psalm) כמיושן, בעיקר בשל ההתייחסויות המופיעות בו לאלוהים ולתפילה. ההמנון, שחובר ב-1841, מכיל בין היתר שורות כגון "חדור את האפלולית שבה אנו מתכווצים מפחד/בכוחה המזכך של זריחת השמש". אלא שבקרוב כל זה הולך להשתנות.

לאורך שנת 2014 מוזמנים השווייצים ואזרחים זרים המתגוררים במדינה, לשלוח את הצעותיהם להמנון לאומי שיבטא את ערכי החוקה השווייצית, כמו דמוקרטיה וסולידריות. ההצעות יועלו בפני פאנל של 26 שופטים שייצגו את הקנטונים (מחוזות) של שווייץ ויגיעו מתחומי עיסוק שונים: ספורט, אמנות, עסקים ועוד.

שוויצרים בפסטיבל לנגינה בקרן האלפים, בשבוע שעברצילום: רויטרס

עשר ההצעות המוצלחות ביותר ישודרו בתוכנית טלוויזיה מיוחדת, שבה ייבחר השיר הזוכה על ידי הצופים. לאחר מכן הוא יתורגם לארבע השפות הרשמיות במדינה (צרפתית, גרמנית, איטלקית ורומאנש) ויובא לאישור הממשלה.

הגוף המארגן את התחרות הוא "החברה השווייצית לשירות הציבור" (SGG), שהוקמה ב-1810 כדי לקדם "ערכים שווייצים" ועמדה בעבר מאחורי כמה יוזמות חברתיות ופוליטיות. "הבעיה האמיתית היא בטקסט", אמר לבי-בי-סי לוקאס נידרברגר, חבר ה-SGG, "ההמנון הרשמי שלנו הוא תפילה, אך יש לנו חברה פתוחה ונייטראלית מבחינה דתית. יש לנו אתאיסטים, אין לנו אלוהים אחד, ולכן ההמנון הנוכחי יוצר קושי".

בעוד התחרות מתמקדת במילות ההמנון, השווייצים מוזמנים גם להציע לחן חדש, כאשר התנאי היחיד הוא שהלחן הישן יהיה "ניתן לזיהוי" גם בגרסה החדשה. עד בחירת "תפילה שווייצית" כהמנון ב-1961, הסתפקו השווייצים בהמנון לא רשמי על פי הלחן של ההמנון הבריטי, "אלוהים נצור את המלכה", מה שהוביל לא פעם לבלבול בתחרויות ואירועים שבהם השתתפו משלחות משתי המדינות.

ההמנון החדש צפוי להיות מוכרז ב-2015. מלבד האפשרות לזכות במעמד לאומי כמחבר ההמנון, לשווייצים יש תמריץ נוסף להשתתף בתחרות: למחברי השירים שיגיעו למקומות הראשונים מובטחים פרסים כספיים בשווי אלפי דולרים, והזוכה יקבל לא פחות מ-10,000 פרנקים שווייצרים (10,745 דולר).

האזינו להמנון השוויצרי הנוכחי (כולל כתוביות באנגלית)

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ