ספרד שוקלת להגביל את המרחב האווירי של גיברלטר: "פוליטיקה של טירוף"

במדריד הציפו רעיונות תגמול על פגיעה בדייגים ספרדים, ובטריטוריה הבריטית בגבולה הדרומי הגיבו בחריפות: "מתנהגים כמו צפון קוריאה"

גרדיאן וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וסוכנויות הידיעות

גיברלטר, חצי האי הקטן בשער של הים התיכון לאוקיינוס האטלנטי, מעורר שוב מתיחות בין ספרד, שלה תביעה ארוכת שנים על הטריטוריה, ובין בריטניה, המחזיקה בה מאות שנים. פביאן פיקרדו, ראש הממשלה המקומית של גיברלטר, האשים את ספרד כי היא "מתנהגת כמו צפון קוריאה". לשכת ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון הודיעה כי הוא מודאג מאוד מההתפתחויות בצדו הספרדי של הגבול.

דבריו נאמרו בתגובה להודעת שר החוץ של ספרד, כי בכוונתה של מדריד לגבות 50 אירו מכל כלי רכב שנכנס לטריטוריה הבריטית או יוצא ממנה. ספרד גם בוחנת אפשרות לסגור את המרחב האווירי לטיסות המיועדות לגיברלטר. פיקרדו השיב כי הצעד הזה יהיה מסוכן ומבטא “פוליטיקה של טירוף”. דובר של קמרון אמר כי משרד החוץ בלונדון ביקש מספרד הבהרות דחופות לדיווחים הללו.

בדאונינג 10 סבורים כי העלאת הרעיון של גביית דמי מעבר היא כנראה מפגן שרירים דיפלומטי בלבד. האיחוד האירופי מנסה ליישב את הסכסוך בנוגע לזכויות דיג במים הטריטוריאליים של גיברלטר, אבל לא צפויה פריצת דרך בנושא בעתיד הקרוב.

מטוס בריטי בשדה התעופה בגיברלטר, אתמולצילום: רויטרס

ההתפתחויות תלויות בסופו של דבר בשאלה אם בריטניה תרצה לגרור את ספרד לבית דין כדי להבהיר את המעמד המשפטי של הריבונות על המים באזור. פיקרדו אמר כי הצעת שר החוץ הספרדי, חוסה מנואל גרסיה־מרגאיו, להנהיג דמי מעבר מבטאת תוקפנות. גרסיה־מרגאיו טען כי ההכנסות מדמי המעבר יסייעו לדייגים ספרדים שנפגעו מן הנזק שגרמו רשויות גיבלרלטר לאזורי הדיג שלהם.

מנגד, גביית דמי מעבר תקשה על תושבי גיברלטר, הנוהגים לנסוע בקביעות לספרד לעבודתם. ראש הממשלה של גיברלטר אמר כי לרשויות בטריטוריה אין כל כוונה לסלק שונית מלאכותית שנבנתה, ולטענת מדריד פוגעת בדייגים הספרדים. לדבריו, הטלת דמי מעבר כלשהם תהיה בגדר הפרה של כללי האיחוד האירופי בדבר חופש התנועה בשטחי האיחוד.

פיקרדו אמר לרדיו 4 של הבי־בי־סי: “בסוף השבוע היינו עדים למפגן מהסוג שלא ראינו כבר זמן רב. הדברים שאמר גרסיה־מרגאיו מזכירים את סוג הדברים שאנחנו שומעים בדרך כלל מצפון קוריאה ולא מחברי האיחוד האירופי”. פיקרדו אף השווה את דברי גרסיה־מרגאיו לתקופת משטר פרנקו בשנות ה-60: “כולנו קיווינו שמדינאות מהסוג הזה לא תחזור לעולם ושתאומץ המדינאות הנאורה יותר של מורטינוס, שר החוץ הקודם, שדיבר על כך שצריך לעבוד ביחד כדי ליצור יתרונות כלכליים לאזרחים משני צדי הגבול”.

תושבי גיברלטר במעבר הגבול לספרד, היוםצילום: רויטרס

אתמול הביע משרד החוץ הבריטי דאגה מדברי שר החוץ של ספרד ואמר כי בריטניה לא תוותר בשום אופן על ריבונותה בגיברלטר. דובר המשרד הבהיר כי בריטניה מצפה מספרד למלא את התחויבויותיה על פי הסכם קורדובה מ-2006, הכולל הסכמות בנוגע לדמי מעבר ולטיסות, וכן בדבר הקמת פורום משולש לניהול דיאלוג סדיר בין בריטניה, ספרד וגיברלטר.

ספרד תובעת ריבונות על גיברלטר, שהיא טריטוריה בריטית מאז החתימה על הסכם אוטרכט ב-1713. ממשלת בריטניה טוענת כי לא תדון בסוגיית הריבונות כל עוד אזרחי גיברלטר רוצים להמשיך להיות בריטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ