המשפט שיקבע איפה אפשר לחצות את הרוביקון

משפט דמה שייערך מחר באיטליה יקבע את איזה נהר חצה יוליוס קיסר לפני מאות שנים. תושבי עיירות הסמוכות לשלושה נהרות יציגו את טיעוניהם

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

דייוויד קמרון אמר בשנה שעברה שהוא חושש מאוד לחצות אותו; מיק ג’אגר שר ב”רחובות האהבה” שנדמה לו שכבר עשה כן; אבל האיש שבאמת חצה את הרוביקון, חולל בכך מלחמת אזרחים ברומא העתיקה והפך את שם הנהר ופעולת החציה למטבע לשון הוא יוליוס קיסר. אלה שמנסים ללכת היום בעקבות קיסר ולחצות את הנהר עלולים להיתקל בבעיה: היסטוריונים בצפון מזרח איטליה סבורים כי השאלה היכן בדיוק מצוי הנהר המפורסם עדיין תלויה ועומדת.

מחר ייפתח בעיירה סן מאורו פאסקואלי הסמוכה לרימיני דיון מחודש בסוגיה, כחלק ממשפט דמה שיפסוק סופית מהו נהר הרוביקון האמיתי. הוויכוח מציב עיירות שכנות אלה מול אלה ומפלג את התושבים המשולהבים לשלושה מחנות, אחד לכל נהר המצוי על הפרק. ב־1933, בימים שבהם בניטו מוסוליני פעל לשיקום תהילתה של רומא העתיקה למטרותיו הפוליטיות, החליט הרודן הפשיסטי כי הוויכוח על מקומו של הרוביקון הרחיק מדי לכת. הוא קבע שנהר פיומיצ’ינו הקטן, שזורם במחוז הולדתו אמיליה־רומניה, הוא הרוביקון, ובשל כך העיירה שאותה הוא חוצה צריכה להיקרא סוויניאנו על הרוביקון. אולם התקנה הרשמית לא הרתיעה את כל מי שהיו משוכנעים שדווקא הנהר שלהם - נהר אוזו או פישיאטלו - הוא הדבר האמיתי. “אין שום ראיה חותכת. הוויכוח המתנהל כבר מאות שנים עדיין פתוח”, אומר פאולו טורוני, מורה ועיתונאי מצ’זנה, שיציג מחר את הטיעונים לטובת פישיאטלו, “למוסוליני היו מניעים פוליטיים לעשות את אשר עשה; בשעתו היה הפודסטה (נציג השלטון) בסוויניאנו דמות בכירה במפלגה הפשיסטית”.

בחלוף הזמן, רבים הגיעו למסקנה שפיומיצ’ינו הוא הבחירה הנכונה. ג’נקרלו מאדזוקה, עורך עיתון, סופר וחבר פרלמנט לשעבר מטעם מפלגת החירות של ברלוסקוני, יטען במשפט שפיומיצ’ינו הוא הנהר הראוי לשם רוביקון, בין היתר על בסיס עותק של מפת דרכים רומית מימי הביניים, שבה מסומן נהר הרוביקון במרחק של כ־20 קילומטרים מרימיני על דרך אמליה. על הנהר, לדבריו, יש גם גשר שנבנה בימי הרומאים. “לעתים מתעלמים מהעניין הזה בשל העובדה שהאיש שנתן את ההוראה הוא מוסוליני”, כתב מאדזוקה לאגודה לקידום ערכי תרבות, המארגת את האירוע, “מצד אחר העיתונות הבינלאומית, כולל ה’טיימס’ של לונדון, כבר קבעה ב־1932 שנהר הרוביקון האמיתי של יוליוס קיסר הוא אכן הנהר של סאוויניאנו”.

יוליס קיסרצילום: רויטרס

יו”ר האגודה ג’נפרנקו מירו גורי הגה את הרעיון לערוך את המשפט מתוך כוונה לחקור את ההיסטוריה בדרך מקורית ומשלהבת, אולם זהו אינו האירוע הראשון שמארגנת האגודה. משפטים דומים שהתקיימו בעבר התמקדו בנושאים הנוגעים לגיבור איחוד איטליה ג’וזפה גריבלדי או למוסוליני. “מבחינה מסוימת, שאלת הרוביקון היא מקומית מאוד, ומנגד היא בעלת ממדים בינלאומיים”, אמר.

טורוני העריך כי סוגיית הרוביקון שבה לעניין את הציבור ב‑20 השנים האחרונות. לדבריו, למרות היריבויות, “הוויכוח מתנהל תמיד ברוח טובה ובלי כעס”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ