בפרבר הלונדוני הופתעו לגלות - השכן הוא מבכירי המאפיה האיטלקית

דומניקו רנקדורה, לשעבר ראש הקוזה נוסטרה בפלרמו, התגורר במשך 20 שנה בבריטניה בשם בדוי. "היה אחד השכנים הטובים ביותר שיכולים להיות"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

עבור תושבי הפרבר הלונדוני השקט, מארק סקינר היה שכן חביב שהתגורר בבית צנוע עם משפחתו ולא משך יותר מדי תשומת לב. השבוע הם הופתעו לגלות שסקינר הוא למעשה דומניקו רנקדורה, אחד הבוסים המבוקשים של המאפיה הסיציליאנית שידוע באיטליה בכינוי "הפרופסור", וכי הוא חי בבריטניה בזהות בדויה במשך 20 שנה.

קצינים במחלקת ההסגרה של משטרת לונדון דפקו ביום רביעי על דלת הבית בעיר אוקסברידג', כשבידיהם צו מעצר אירופי בו נטען כי סקינר הוא מי שעמד פעם בראש "הקוזה נוסטרה" במחוז פלרמו שבסיציליה. רנקדורה בן ה-64 ניסה להימלט דרך הדלת האחורית, אולם שם נתקל בבלש שהמתין לו. בתחילה ניסה לטעון ששמו האמיתי הוא מארק סקינר, אולם כשהקצין אמר לו "אני יודע מי אתה" - הודה בזהותו האמיתית. רנקדורה נעצר ואתמול הובא לבית משפט בווסטמינסטר.

לא ברור עדיין מה יעלה בגורלו של רנקדורה, כיוון שבבית המשפט התגלו בעיות טכניות בצו המעצר האיטלקי, והשופט אמר כי יתכן שהצו למעשה חסר משמעות. רשויות איטליה מסרו אתמול כי רנקדורה היה "נציג מרכזי של המאפיה בפלרמו", שחי חיים נוחים בלונדון מאז נמלט מארצו ב-1994.

אולם עבור שכניו של רנקדורה, קשה היה להאמין שמדובר באותו אדם שהכירו, שהתגורר בבית צנוע, שבכניסתו גינת ורדים קטנה. ג'ואן הילס, 74, סיפרה כי הוא היה "אחד השכנים הטובים ביותר שיכלו להיות לך. הם חיו פה שנים רבות וילדיהם גדלו פה. אני אוהבת את שני הילדים האלה כמו את ילדי". היא המשיכה וסיפרה: "כשבעלי מת, מרקו חיבק אותי ובכה איתי. הם פשוט היו משפחה רגילה שחיה בבית רגיל".

הבית בו נעצר איש המאפיה דומניקו רנקדורה בלונדון

ובכל זאת, מי שהסתכל היטב יכול היה להבחין בכמה סימנים. מחוץ לבית הותקנה מצלמה במעגל סגור, מכוונת בדיוק לכניסה לבית. מכונית יגואר מוחשכת חלונות ששוויה המוערך הוא 55 אלף ליש"ט חנתה בחניון עץ סגור.

רעייתו של רנקדורה, אן, ניהלה סוכנות נסיעות מביתם. היא אזרחית בריטית, שבשנים האחרונות היתה המפרנסת העיקרית במשפחה. היא ובתה דניאלה, בת 33, נראו בבית המשפט אתמול כשרנקדורה הובא לשמוע את החשדות נגדו. שזוף ולבוש בהידור, הוא חייך לבתו והיא הפריחה לעברו נשיקה.

דומניקו רנקדורה

רנקדורה אישר את זהותו האמיתית, וכשנשאל אם יסכים להסגרתו לאיטליה, אמר בפשטות – לא. בנג'מין סייפרט, שייצג בדיון את רשויות איטליה, אמר כי רנקדורה מואשם בכך שהיה מנהיג המאפיה בטרביה, מחוז של פרלמו, בין השנים 1987 ל-1995, וכי הוא הורשע בשנת 1999 בהשתייכות לפשע המאורגן ונידון לשבע שנות מאסר. סייפרט טען כי רנקדורה הוא "איש בעל אמצעים" וקיימת סכנה שהוא ינסה להימלט מהמדינה, ולכן איטליה תתנגד לשחרורו בערבות כפי שביקשו הסנגורים.

עורך דינו יואן מקמילן טען כי רנקדורה נשפט בשנת 1993 בפלרמו עם שלושה חברים נוספים במאפיה, אך זוכה לאחר שלוש שנים. לדבריו, הוא הגיע לבריטניה כאיש חופשי עם דרכונו האיטלקי. "הוא התחתן באיטליה ב-1976, ילדיו נולדו בבריטניה, רעייתו אזרחית בריטית, והוא בא לפה עם תום ההליכים נגדו". לדבריו, רנקדורה הוא מורה לשעבר, ועם תום המשפט נגדו החליט לקחת את הפנסיה שלו ולנסוע לבריטניה עם משפחתו. "הוא חי פה חיים שקטים במשך 20 שנה", הוסיף, ואמר כי אין כל חשש שמרשו ינסה להימלט מבריטניה.

אולם השופט המחוזי, קוואנטין פורדי, ציין כי רנקדורה ניסה להימלט מהדלת האחורית, והצליח להסתתר ממשטרת בריטניה המחפשת אותו מאז ינואר 2012. "זה איש שיעלה על טיסה ברגע שיראה שוטר. הוא לא נמצא בקלות, וזה לא אומר שהוא לא ייעלם שוב. יידרשו מאמצים כבדים כדי למצוא אותו שוב".

ממשרד הפנים האיטלקי נמסר כי רנקדורה אותר כשמשטרת בריטניה קיבלה מידע מרשויות איטליה, שאיפשר להם לזהות אותו לאחר 19 חודשי חיפושים. תושבי השכונה בה התגורר באוקסברידג' עדיין מתקשים להאמין. "חשבתי שהוא נהג מונית", אומר מוריס מייטלנד, ומוסיף: "אתה לא יכול להסתכל על אדם ולדעת שהוא בוס של המאפיה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ