רוסיה: החוק ההומופובי ייאכף באולימפיאדת החורף

בעולם קיים חשש שהרשויות ייפעלו נגד ספורטאים וצופים באולימפיאדה שיפגינו את נטייתם המינית בפומבי. "למערכת אכיפת החוק לא יהיו ייסורי מצפון"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

משרד הפנים הרוסי, השולט בכוחות הביטחון במדינה, הודיע השבוע כי בכוונת הרשויות לאכוף את החוק ההומופובי עליו חתם לאחרונה הנשיא פוטין, האוסר "תעמולה הומוסקסואלית" גם במהלך אולימפיאדת החורף שתערך בעיר סוצ'י ב-2014. על פי ההודעה, "למערכת אכיפת החוק לא יהיו ייסורי מצפון בכל מה שקשור לאנשים בעלי נטייה מינית לא מסורתית". בהמשך ההודעה נכתב כי "אם האתלטים והצופים לא יעשו פרובוקציות הם יוכלו להשתתף במשחקים האולימפיים בלי שום בעיה".

ברחבי העולם קיים בלבול סביב המסרים הסותרים שהשמיעו עד כה רוסים בכירים ביחס לאכיפת החוק בימי האולימפיאדה. ההצהרות אינן עולות בקנה אחד עם טענות הוועד האולימפי הבינלאומי, שלפיהן לאתלטים ולצופים ההומואים אין מה לדאוג.

סגן ראש הממשלה וראש הוועד האולימפי הרוסי, אלכסנדר ז'וקוב, אמר כי "אם אדם לא מבטא את נטייתו המינית בנוכחות ילדים, לא יינקטו נגדו שום צעדים. אנשים בעלי נטייה מינית לא מסורתית יכולים להשתתף בכל התחרויות ובכל האירועים של המשחקים האולימפיים מבלי לחשוש לביטחונם".

הפגנת מחאה נגד פוטין בלונדון, השבועצילום: אי–פי

ביוני האחרון חתם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על חוק האוסר "תעמולה הומוסקסואלית". החוק יוצר אפליה בפועל בין מערכות יחסים הטרוסקסואליות למערכות יחסים חד מיניות ואוסר על הפצת עלונים ופרסומים העוסקים בזכויות הומואים ולסביות.

הזעם הבינלאומי נגד החוק כבר עבר גם לפסים מעשיים, בהם החרמת וודקה רוסית בפאבים של הומואים במדינות המערב וקריאות נחושות להחרים את האולימפיאדה שתתקיים בסוצ’י שלחוף הים השחור ברוסיה ב-2014.

החוק לא רק הכניס את מארגני האולימפיאדה והדיפלומטים הרוסים למגננה, אלא גם מיקד את תשומת לב העולמית במציאות האכזרית שבה חיים רוב ההומואים ברוסיה המודרנית. למרות העושר הנוצץ והתרבות התוססת בערים כמוסקבה וסנט פטרבורג, רוסיה היא עדיין מדינה שבה האפליה והאלימות כלפי הומואים עוברות בדרך כלל בשתיקה וללא כל תגובה מצד הרשויות. השנה היו לפחות שני מקרי רצח הומואים על רקע שנאה ודעות קדומות, בהם של צעיר שהוכה באכזריות ונאנס בחודש מאי וצעיר נוסף שעבר התעללות על ידי ניאו-נאצים ומת מפצעיו בשבוע שעבר.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה את החוק בראיון לג'יי לנו בשבוע שעבר והביע ציפיה שפוטין וממשלת רוסיה יפעלו למניעת אפליה באולימפיאדה. "אין בי טיפת אורך רוח כלפי מדינות הנוהגות בהומואים, בלסביות או בטרנסג'נדרים בדרכים מאיימות או מזיקות להם", הדגיש. בבית הלבן הוא הביע את התנגדותו להטלת חרם על האולימפיאדה, אך הוסיף כי "איש אינו נעלב יותר ממני מחוקים מסוימים נגד הומואים ולסביות, כמו אלה שברוסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ