בית משפט גרמני זיכה אמן מקומי שהואשם בהצדעה במועל יד

החוק הגרמני אוסר על שימוש בסמלים נאציים, אך מתיר אותו באמנות. הנאשם טען כי השימוש בהצדעה הוא סאטירי ונועד להפחית את כוחו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אמן גרמני שהואשם כי שילב בהופעותיו הצדעות במועל יד, מחווה שלטענתו היתה חלק מהביטוי האמנותי, זוכה שלשום בבית המשפט - כך דיווח הבי־בי־סי. "האמנות ניצחה", אמר בשמחה יונתן מֶזֶה לאחר הקראת הכרעת הדין בבית המשפט בעיר קאסל, "עכשיו אני חופשי".

סמלים נאציים ומחוות הקשורות במפלגה הנאציונל־סוציאליסטית אסורים בגרמניה, אבל עורכי דינו של מזה טענו כי החוקה הגרמנית מגנה על החופש האמנותי. מזה, בן 43, הוא צייר שגם מביים מופעי במה. פסטיבל ואגנר בעיר ביירוית שכר אותו כדי להפיק את האופרה פרסיפל שם ב-2016.

הוא הואשם בבית המשפט כי הצדיע פעמיים במועל יד באירוע שנקרא "מגלומניה בעולם האמנות" באוניברסיטת קאסל ביוני. אולם, בית המשפט הסכים עם טענת ההגנה כי המחווה היתה חלק מההופעה האמנותית. בריאיון לשבועון “דר שפיגל” התייחס האמן לאישומים נגדו: “ברור שאני חף מפשע. מה שאני עושה על הבמה נעשה בשם האמנות, וסעיף החופש האמנותי בחוקה הגרמנית מגן עליו”.

מזה במהלך הופעה במנהיים, לפני ארבעה חודשיםצילום: אי-אף-פי

הצייר הופיע בבית המשפט לבוש כולו שחור עם משקפי שמש, שיער ארוך וזקן. באחד הדיונים אמר לשופט: "אינך מבין את 'הוויכוח באמנות'. אתה צריך לקרוא בנושא, אם אתה רוצה להעריך אם משהו הוא אמנות או לא".

בהופעה אחרת בתחילת השנה במאנהיים, שאותה כינה "דרמה ניסיונית", הוא ביצע מין אוראלי בדמות חייזר שעליה היה צלב קרס, וגם אז הצדיע במועל יד. לפי דיווחים, כל הקהל עזב את האולם. אחד הצופים אמר לאחר מכן: "הוא לא זכה באהדת הקהל כשכינה אותם 'העתקים אנושיים מבשר' ו-'עבדים לדמוקרטיה'".

מזה טען כי השימוש בהצדעה הבלתי חוקית ובצלב הקרס היו סאטיריים, ונועדו להפחית את כוחם, ולא לחזק אותו. במאמרים שפרסם קרא בעבר האמן ל"דיקטטורה של האמנות", ולאחר זיכויו אמר כי חזונו עומד בעינו. "אני מרוצה מאוד", הוסיף מזה. לדבריו, הוא ימשיך "להיאבק למען הדיקטטורה של האמנות ולמען היעדר האידיאולוגיה". הוא סיכם את הפרשה בחזון אוטופי, לפי השקפתו: "לא יהיו בעתיד מפלגות פוליטיות יותר. כל מה שיהיה הוא שלטון האמנות, וזה יהיה נפלא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ