נורווגיה חצויה: מה לעשות בעבודות של פיקאסו שניזוקו בפיגוע הטרור?

מומחים הציעו להסיר ציורי קיר של האמן הספרדי כדי שניתן יהיה להרוס מבנים שנפגעו במתקפה שביצע אנדרס ברייוויק. אחרים מעדיפים את האמת האמנותית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ויכוח סוער מתחולל בנורווגיה בשאלה מה לעשות עם חמש עבודות קיר של הצייר פבלו פיקאסו שניזוקו במהלך מתקפת הטרור שביצע אנדרס ברינג ברייוויק באוסלו לפני כשנתיים. צוות מומחים המליץ להסיר את העבודות ואז להרוס את הבניינים שעליהם צייר ברייוויק, אך מומחים לאמנות אומרים כי פיקאסו ייעד את העבודות למבנים הספציפיים האלה ולכן יש להשאיר אותם במקומם. לדבריהם, לעבודות יש גם ערך היסטורי רב שכן מדובר בניסיונותיו הראשונים של פיקאסו לצייר על קירות.

חמש עבודותיו של פיקאסו מעטרות שניים ממבני קריית הממשלה באוסלו, המכונים בפי המקומיים "בלוק H ו-Y". הצייר הספרדי יצר את העיצובים שאותם ביקש להציג על קירות הבטון בתוך ומחוץ למבנים, ואלה נחרטו עליו בטכניקת ניקוי בהתזה על ידי האמן הנורווגי קארל נסייאר. שני המבנים ניזוקו בפיצוץ הרכב המסחרי הממולכד שהציב ברייוויק בפתח בניין H ביולי 2011.

עבודתו של פיקאסו "הדייג" על קיר בניין Y בקריית הממשלה באוסלוצילום: אי-אף-פי

לאחר מכן נסע המחבל הנורווגי לאי אוטויה וירה למוות ב-77 בני אדם, רובם בני נוער שהיו במחנה קיץ של תנועה פוליטית. בפיצוץ במטה הממשלה באוסלו נהרגו שמונה בני אדם נוספים. ברייוויק נשפט ונשלח ל-21 שנות מאסר במוסד פסיכיאטרי ושחרורו בעתיד ייעשה רק בתנאי שיעבור בהצלחה בדיקת מסוכנות.

בי־בי־סי דיווח היום (שני) כי צוות המומחים קבע בהמלצותיו כי הפיתרון הנכון והזול ביותר יהיה לחתוך את עבודות האמנות ולהעבירן למקום אחר, כדי שניתן יהיה להרוס את המבנים. אלא שסקר שערך באחרונה העיתון הנורווגי "ורדנס גאנג" הצביע על כך שדעת הקהל חצויה בעניין. 39.5% תומכים בהרס המבנים בעוד 34.3% סבורים שיש לשמור עליהם כפי שהם.

אחד הקולות המרכזיים בדיון הציבורי היה זה של האמן דאג הול שאמר בפומבי כי מדובר "בהזדמנות פז להיפטר מארכיטקטורה ברוטאלית, מכוערת ומבזה". לעומתו אמר ראש המוסד הנורווגי למורשת תרבותית, יורן הולם, כי מבני הממשלה "חשובים מבחינה היסטורית, ארכיטקטונית, פוליטית ואמנותית. איננו יכולים להרוס תוצרים משובחים של תקופה מסוימת רק בגלל שהיום אנו חושבים שהיא מכוערת".

ממשלת נורווגיה אמורה להחליט בעניין עד ראשית השנה הבאה ולפי שעה לא ברור איזו החלטה תקבל. הזכויות על ציורי הקיר נמצאים בידי משפחת פיקאסו, ובכל מקרה ההחלטה תצטרך להתקבל בעצה אחת עמה. קלאודיה אנדריו, יועצת משפטית למכון פיקאסו, אמרה כי ממשלת נורווגיה טרם פנתה אליה בעניין וכי המכון "פתוח לדיאלוג" בנוגע לגורל העבודות. בסרטון - צילומי מצלמות האבטחה שתיעדו את ברייוויק חונה את הרכב המסחרי הממולכד ואת רגע הפיצוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ