האיחוד האירופי שולח צוות לפתרון המשבר בין בריטניה לספרד בגיברלטר

מה שהחל לוויכוח זניח הפוגע בפרנסתם של דייגים ספרדים בפינה המערבית של הים התיכון, הפך לעימות דיפלומטי המחייב את התערבותה של בריסל

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נציבות האיחוד האירופי החליטה היום (שני) לשלוח צוות לבדיקת נהלי העבודה במעברי הגבול בין גיברלטר לבין ספרד. זאת, על רקע הסכסוך שפרץ לפני כמה שבועות בין בריטניה, שגיברלטר נמצאת בריבונותה, לבין ספרד. הוועדה, שצפויה לבדוק את ההיבט המשפטי של הנהלים במעבר, הוקמה לבקשתו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, ובעקבות הסכמתו של ראש ממשלת ספרד, מריאנו רחוי.

נשיא הנציבות, ז'וז'ה מנואל בארוסו, אמר כי הוא מקווה ששתי המדינות "יטפלו בבעיה בהתאם להגדרות המחייבות הקבועות במסגרת חברותן באיחוד האירופי". גם הממשל בגיברלטר בירך על הקמת הוועדה.

המשבר הדיפלומטי ביחסי בריטניה וספרד החל אחרי שגיברלטר - צוק בקצה הדרומי של ספרד לחופי הים התיכון בו מתגוררים כ-30,000 בני אדם - הציבה מחסום מלאכותי מחוץ למים הטריטוריאליים שלה. גיברלטר טוענת כי המחסום נועד כדי לחיזוק החי והצמחיה הימית סמוך לחופיה, ודחתה את טענתם של דייגים ספרדים לפיה המחסום פוגע מאוד בפרנסתם.

תושבי גיברלטר במעבר הגבול לספרד, היוםצילום: רויטרס

ממשלת ספרד טוענת כי המחסום, שהורכב מכ-70 לבנים גדולות, הוכנס למים ללא אישור והוצב במקום הנמצא מחוץ למים הטריטוריאליים של גיברלטר. בריטניה סירבה להסיר את המחסום וכפועל יוצא מכך החליטה מדריד, בפעולת תגמול, להקשיח את הבדיקות הביטחוניות במעברי הגבול מגיברלטר בטענה כי מדובר בצעד הכרחי כדי להיאבק בהברחות הטבק לחצי האי האיברי.

בריטניה לא ויתרה ופנתה למוסדות האיחוד האירופי בבריסל בטענה כי החמרת הבדיקות נוגדת את עקרון חופש התנועה בין מדינות האיחוד וגורמת לעומסים גדולים במעבר הסחורות ולעיכוב תיירים ותושבים. קמרון אמר בשיחה עם בארוסו כי הוא "חושש שהתנהלותה חסרת הפרופורציות של ספרד נובעת ממניעים פוליטיים". בנוסף, החליטה בריטניה לשלוח את אוניית הקרב "וסטמינסטר" לעגון בנמל גיברלטר. בלונדון טוענים כי מדובר במהלך מתוכנן מראש שהוא חלק מתוכנית העגינה של אוניות הצי המלכותי בים התיכון ובמפרץ הפרסי.

ספרד איננה מכירה בריבונות הבריטית בגיברלטר מאז 1713, אז נשמעה גם הירייה האחרונה באזור כשספרד נאלצה לוותר על הריבונות בצוק במסגרת "הסכם אוטרכט". ההסכם נכתב בלטינית והותיר עניינים רבים מעורפלים ובלתי פתורים.

העימות הנוכחי גורר התבטאויות אמנוציונליות ומאוד לא דיפלומטיות מצד בכירים משני הצדדים. כך לדוגמה אמר שר החוץ הספרדי לשעבר, חוסה מנואל גרסיה־מרגיו כי "החגיגה בגיברלטר נגמרה" במהלך פגישה עם ראש הממשלה של האוטונומיה הקטנה, פביאן פיקרדו, וזה השווה בתגובה את ממשלת ספרד למשטר הטוטליטרי בצפון־קוריאה. הוא גם השווה את מרגיו לרודן פרנקו, שב-1969 סגר את גבול גיברלטר. מעבר הגבול נפתח סופית רק ב-1985. בסרטון - דייגים ספרדים מסבירים את טענותיהם.

ב-2001 הצהיר ראש ממשלת בריטניה דאז, טוני בלייר, כי ממשלתו מוכנה לחלוק את הריבונות בגיברלטר עם ספרד. ההצהרה התקבלה בזעם רב בקרב תושבי הצוק. במשאל עם שקיים השלטון המקומי הצביעו 99% נגד דברי בלייר והצהירו כי הם מעוניינים להישאר טריטוריה בריטית בלבד.

לאורך השנים 2004-2011 נקטה הממשלה הסוציאליסטית בספרד בקו מרוכך ביחס לעימות ואפשרה בין היתר פעם הראשונה פתיחתו של קו אווירי ממדריד אל גיברלטר. עם עליית מפלגת המרכז־ימין בראשותו של רחוי לפני כשנתיים חל שינוי לרעה ביחס הספרדי לגיברלטר. המשבר הנוכחי מסכן במיוחד אלפי ספרדים העוברים מדי יום את הגבול כדי לעבוד בגיברלטר. שיעורי האבטלה בדרום ספרד מגיעים לכ-40% בעוד שבצוק הבריטי הגלגלה פורחת והאבטלה נמוכה מ-3%.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ