כעס על ביקור מרקל בדכאו: לא ראוי לערב בין זיכרון לבחירות

מבקריה של הקאנצלרית יצאו נגד החלטתה להשתתף בעצרת בחירות לאחר הביקור במחנה. ארגונים יהודיים שיבחו אותה על שמצאה זמן להגיע לאתר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ביקרה הערב (שלישי) באתר הזיכרון במחנה הריכוז דכאו שליד מינכן. בכך, היתה מרקל לקאנצלרית הראשונה שביקרה במחנה - אחד ממחנות הריכוז הראשונים שהוקמו בגרמניה, שבו נעצרו 200 אלף איש ונרצחו כ-41 אלף. "עבורי זה רגע מיוחד. זיכרון הגורלות האלה ממלא אותי צער ובושה גדולים", אמרה בפתח הביקור.

את הביקור יזם מקס מנהיימר, ניצול המחנה, בן 93. "עבור הניצולים זה כבוד גדול ומאורע היסטורי", אמר בהתייחסו לביקור, במהלכו נפגשה מרקל עם ניצולי שואה, הניחה זר באנדרטה ותבקר במוזיאון שבאתר.

ואולם, הביקור מעורר גם ביקורת חריפה בגרמניה. במרכזה, הטענה כי לא מכובד ולא ראוי לנצל את מסע הבחירות, בין עצרות חגיגיות והרבה כוסות בירה, גם לביקור באתר הנצחה לקורבנות השואה.

מרקל ומקס מנהיימר, ניצול המחנה שיזם את הביקור, בטקס הנחת הזר באנדרטת הזיכרון במחנה דכאו צילום: אי-פי

הביקור נערך היום בלו"ז צפוף, בין ביקוריה של מרקל בעיר דכאו ובעיר ארלנגן, כחלק מהקמפיין שלה לקראת הבחירות לפרלמנט הגרמני, שיערכו בחודש הבא. "מי שבאמת רוצה לכבד את הזיכרון של המקום הנורא הזה, מבקר בו שלא כחלק ממסע הבחירות", אמרה ראש סיעת ה"ירוקים" בבונדסטאג, רנטה קונאסט לעיתון "לייפציגר פולקסצייטונג". את העובדה שמרקל תיכננה לשאת נאום בעצרת בחירות מיד לאחר הביקור בדכאו כינתה קונאסט "שילוב חסר טעם ובלתי אפשרי".

לביקורת הצטרף ההיסטוריון פרופ' וולפגנג בנץ, מנהל המרכז לחקר האנטישמיות באוניברסיטה הטכנית של ברלין. בראיון לרדיו הבווארי הוא אמר כי אין זה ראוי שלפני ביקור במסיבה, כחלק ממסע הבחירות, "מניחים זר ומביעים זעזוע".

מרקל בביקור בדכאו, הערבצילום: אי-פי

מנגד, להגנתה של מרקל יצאה המועצה המרכזית של היהודים בגרמניה. "זו הפעם הראשונה בה קאנצלר מבקר באתר ההנצחה במחנה הריכוז בדכאו", אמר היו"ר דיטר גראומן לאתר האינטרנט של השבועון "דר שפיגל". בהתייחסו לעובדה שמרקל מבקרת בדכאו כחלק ממסע הבחירות שלה, אמר: "אם הקאנצלרית היתה מבקרת רק באירוע הבחירות בעיר דכאו, היו מותחים עליה ביקורת שלא ביקרה באתר ההנצחה". דברים דומים השמיעה שרלוטה קנאובלוך, יו"ר הקהילה היהודית במינכן, שבירכה את מרקל על שמצאה זמן לשנות את הלו"ז שלה ולעצור גם לביקור באתר ההנצחה באמצע מסע הבחירות.

גרדה הסלפלד, לשעבר שרה בממשלת גרמניה וסגנית יו"ר הפרלמנט, אמרה כי הביקור של מרקל באתר ההנצחה מעביר "מסר לקורבנות, לניצולים, לאזרחי דכאו ולאזרחים בכלל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ