האפיפיור המתפטר: "אלוהים אמר לי להתפטר בעת חוויה מיסטית"

בנדיקטוס ה-16 שעזב במפתיע את הכס הקדוש והוביל לחרושת שמועות, צוטט בידי סוכנות ידיעות קתולית. דבריו סותרים הסברים שסיפק עם פרישתו

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

האפיפיור לשעבר בנדיקטוס ה-16 שפרש במפתיע מתפקידו בחודש פברואר, טוען כי התפטרותו באה על רקע פניה אלוהית שאירעה לו במהלך 'חוויה מיסטית'.

בנדיקטוס בן ה-86 שהיה לאפיפיור הראשון שפורש מתפקידו, שבר שתיקה לראשונה מאז עזב את הכס הקדוש ואמר "אלוהים הנחה אותי לעשות זאת". האפיפיור לשעבר הכחיש כי הוא עבר התגלות או ששמע את האל וציין רק כי עבר חוויה מיסטית שבמהלכה אלוהים עורר בו צורך עז למקד את חייו בתפילה ולא להמשיך לכהן בתפקידו.

דברי האפיפיור לשעבר, שעל פי הדיווח נאמרו לפני מספר שבועות, צוטטו בידי סוכנות הידיעות הקתולית "זניט" שלא ציינה את שמו של האדם שראיין את בנדיקטוס.

בנדיקטוס ה-16. חוויה מיסטית היא שהביאה לדבריו לפרישתו אך לא היתה זו התגלות אלוהיתצילום: רויטרס

בנדיקטוס טען כי החוויה המיסטית שעבר נמשכה חודשים וחזקה את רצונו לבסס מערכת יחסים ישירה ואקסקלוסיבית עם האל. לדבריו, שהוא צופה כעת בכריזמה של יורשו, פרנסיסקוס, הוא מבין במידה רבה מדוע פרישתו היא 'רצון האל'.

הדברים שהשמיע בנדיקטוס עומדים בסתירה עם ההסבר שסיפק לקרדינלים כאשר הודיע על התפטרותו ב-11 בפברואר השנה. בזמנו טען בנדיקטוס כי גילו המתקדם וכוחותיו אינם מאפשרים לו להחזיק בתפקיד הנשגב ולקיימו בצורה נאותה.

בעת שהודיע על פרישתו נסובו מספר שמועות אודות המניעים לעזיבתו בהם מצבו הבריאותי המדרדר ומצבו הנפשי שנטען כי התערער לאחר שלקה בדיכאון בעקבות הפרשייה בה הסתבך המשרת שלו פאולו גבריאלה. גבריאלה נתפס לאחר שהדליף מסמכים רגישים השייכים לבנדיקטוס, הוא נידון ל-18 חודשי מאסר אך מאוחר יותר זכה לחנינה.

בעיתונות האיטלקית פורסמו דיווחים כי בנדיקטוס התפטר בעקבות חשיפתה של פרשייה שבמרכזה עומדת סוגיית נטייתם המינית של אנשי כמורה בכירים בוותיקאן. בחודש יולי פרסם אתר בצ'ילה דו"ח שבו מצוטט מחליפו האפיפיור פרנסיסקוס כאומר שבוותיקאן יש "רשת של אנשי דת הומואים ושחיתות".

האפיפיור המכהן של הכנסייה הקתולית שנבחר להחליף את בנדיקטוס המכונה פרנסיסקוס הוא האפיפיור הראשון מאמריקה הלטינית והראשון שאיננו אירופאי ב-1,200 השנים האחרונות. בביקורו בחודש שעבר בברזיל בשיחה עם כתבים סיפק כותרת כאשר אמר: "אם אדם הוא הומו ומחפש את האל, מי אני שאשפוט אותו?", שינוי כיוון ברור מהעמדה השמרנית שאפיינה את קודמיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ