שווייץ יוזמת פעולות רדיפה של מבקשי המקלט בתחומה

המשטרה בעיירה ברמגארטן מגבילה את כניסתם של מבקשי מקלט למגרשי משחקים, מתקני ספורט ובריכות שחייה. משרד ההגירה: זה לא אפרטהייד

ז'וזי לה בלו, גרדיאן
ז'וזי לה בלו, גרדיאן

גולגולת ומתחתיה שתי עצמות מוצלבות זוהרת מתוך שלט מאולתר. "אין כניסה, סכנת מוות", נאמר בו. בעבור קבוצת מבקשי המקלט הראשונה הבאה למתקן הקליטה החדש בעיירה ההררית ברמגארטן במרכז שווייץ, המסר חד-משמעי.

בעיירה שגובלת בציריך, החליטו הרשויות להגביל את גישתם למגרשי המשחק בבתי הספר ולמתקני ספורט ציבוריים כבריכות שחייה, ולהטיל עליהם עוצר. ריימונד טלנבאך, ראש העיר שהופתע מהזעם הבינלאומי שהתעורר בעקבות ההחלטה אצל פעילי זכויות אדם ובסוכנות האו"ם לפליטים, אמר ש"המגבלות הוטלו משיקולי ביטחון וכדי למנוע עימותים ושימוש אפשרי בסמים".

"יש לי מערכת אזעקה חדשה לפנים וחוץ הבית כדי להתגונן מפריצות", אומר ארנס הוזר בן 78, מכונאי רכב בגמלאות, העסוק במיגון ביתו מפני פלישה המונית ממשמשת, באמצעות התקנת שרשראות בחצר החזיתית, מערכת אזעקה יקרה ושלט מקאברי המזהיר מסיגי גבול לבל יתקרבו.צפו בראיון עם מבקש מקלט בשוויץ

הוזר אינו היחיד החושש מהתייצבות כנופיות של פושעים קשוחים על סף ביתו. קרוב ל-48 אלף בני אדם הגישו השנה בקשת מקלט בשווייץ, פי שניים מהממוצע האירופי לנפש, ופעילי זכויות אדם במדינה אומרים שבעקבות זאת מתרבים בארץ העשירה ביטויי ההתנגדות לזרים, שלהם מייחסים רעות חברתיות רבות. "האנשים כאן לא רוצים שילדיהם יהיו בקשר עם מבקשי מקלט, כי הם סבורים ששיעור הפשע בקרבם גבוה מאוד", אומר ורנר בירר, תושב אלפנאש החבר במפלגת SVP המתנגדת להגירה.

בצדו האחר של המתרס ניצבים אנשים כעזיזי עבד, כורדי בן 30 שהגיע לשווייץ מאיראן לפני כחמש שנים; היום הוא תוהה אם השעמום, הבידוד והיעדר החופש, מעיקים עליו פחות מהרדיפות שבגללן ברח מארצו. "כשאני עולה לחשמלית ומתיישב ליד משפחה עם ילדים, הם עוברים למושב אחר, זה משפיל", אמר. "אני בהלם מהעוצר בברמגארטן, זו פגיעה בזכויות אדם", הוסיף. "לא מרשים לי לעבוד, לא מרשים לי לעשות ספורט ולא מרשים לי לצאת; לא ברור להם שזה משפיע לרעה על מצבי הפסיכולוגי?".

מרכז הקליטה החדש באלפנאש הוא השני שהוקם אחרי ברמגארטן בידי משרד ההגירה מאז החליטו הבוחרים ביוני להחמיר את תקנות ההגירה, במשאל עם שהתקיים ביוזמת מפלגת SVP. "אחרי ברמגארטן כולם התחילו לדבר פתאום על אפרטהייד בשווייץ, אבל זו אי הבנה", אמרה גבי שולוזי, דוברת משרד ההגירה. "המגבלות כאן חלות רק על בתי ספר ומתקני ספורט, ממש כמו באלפנאש". אבל לדברי פעילי זכויות אדם ואישים באו"ם, גם במקרה זה אכיפתן נוגדת את החוק הבינלאומי, המעגן את זכות התנועה החופשית, שהיא זכות חוקתית גם בשווייץ.

ברמגארטן אולי מבליטה את מדיניות המקלט של שווייץ, אך אין היא מקרה בודד. המשטרה האזורית מגבילה לעתים קרובות את תנועותיהם של מבקשי המקלט באמצעות מעצרם במרכזים שלהם או באיסור כניסתם למקומות ציבוריים. הליכים כאלה, לדברי פריי, מפוקפקים מבחינה משפטית ולעתים קרובות נעשים ללא פיקוח משפטי. "שוטרים עוצרים אותי כל הזמן ושואלים אותי שאלות", אמר עבד. "בפארק, כשאני מחכה לרכבת, בכל מקום. מבקשי המקלט מקבלים פחות כבוד מבעלי חיים. הם גורמים לי להרגיש כמו אזרח מדרגה שלישית או רביעית".

תגובות