תוכניות הצנע ומעקבי ה-NSA במרכז העימות הטלוויזיוני לקראת הבחירות בגרמניה

העימות בין אנגלה מרקל לפר שטיינברוק היה שקול והסתיים ללא הכרעה ברורה. מרקל: "אין ריגול אמריקאי ובריטי נרחב על אדמת גרמניה"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

העימות הטלוויזיוני שהתקיים אמש (ראשון) בין קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לבין פר שטיינברוק, יריבה המרכזי בבחירות הכלליות שיתקיימו בעוד כשלושה שבועות, היה שקול והסתיים ללא מנצח ברור.

במרכז העימות עמד המשבר הכלכלי באיחוד האירופי, מדיניות המס ושיתוף הפעולה של שירותי המודיעין הגרמניים עם תוכנית המעקבים של הסוכנות הלאומית לביטחון של ארה"ב (NSA). לפחות 15 מיליון גרמנים צפו בעימות הטלוויזיוני, שהוא היחיד במערכת הבחירות הנוכחית.

שטיינברוק, מנהיג המפלגה הסוציאל־דמוקרטית שבאופוזיציה (SPD), מפגר בפער משמעותי אחרי המפלגה הנוצרית־דמוקרטית של מרקל (CDU), אולם מהסקרים עולה כי אם יתאחד גוש השמאל האופוזיציוני - מדובר בקרב צמוד שבו עשויה להתרחש הפתעה.

שטיינברוק ניצל את הבמה כדי להטיח במרקל ביקורת על מדיניותה הכלכלית והאשים אותה בכך בכך ש"מחצה" את מדיניות דרום אירופה (יוון, ספרד, פורטוגל) תחת תוכניות צנע אימתניות, לא מימשה את הבטחותיה להעלאת שכר המינימום ואינה מנהלת נכון את התוכנית להפסקת השימוש באנרגיה גרעינית. "במשך ארבע שנים אנו נתונים בקיפאון. אני רוצה לשנות זאת", אמר.

מרקל, בת 59, מבקשת לקבל מהציבור הגרמני מנדט לקדנציה שלישית כקנצלרית, דבר שיהפוך אותה למנהיגה האירופית שכהונתה היא הארוכה מאז ימי מרגרט תאצ'ר. בעימות טענה מרקל כי תוכניות ה-SPD להעלות מסים יעמידו את השגשוג הגרמני בסכנה והזכירה כי שטיינברוק תמך בכל תוכניות שקידמה להוצאת גוש האירו מהמשבר.

שטיינברוק, בן 66, כיהן כשר האוצר בממשלת האחדות של מרקל בשנים 2005-2009, ומוכר בין היתר בזכות טון הדיבור היהיר שלו. מטרתו העיקרית בעימות היתה לאתגר את מרקל אך לא בדרך נוקשה מדי, ובכך הצליח. אך כשהחלו שני המועמדים בסוגיית הנעשה באיחוד האירופי, סוגייה אותה מבקשת מרקל להצניע עד כמה שניתן, התלהטו הרוחות.

אנגלה מרקל ופר שטיינברוק, אמשצילום: רויטרס

שטיינברוק דחה בתוקף את כוונותיה של מרקל להעניק ליוון חבילת חילוץ נוספת, שלישית במספר, בהתאם להתקדמותה ביישום תוכניות הצנע. "הייתי נוקט באסטרטגיה אחרת. ברור שיש צורך בקיצוצים תקציביים במדינות דרום אירופה, אך אסור לתת להן 'מנה' שתחסל אותן. גם גרמניה קיבלה בעבר סיוע, אסור לנו לשכוח זאת", אמר שטייברוק בהתייחס לתוכנית מארשל בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה.

מרקל טענה מצדה כי היה זה הקנצלר גרהארד שרדר, איש ה-SPD, שהצביע בעד שילובה של יוון בגוש האירו. שלושה שבועות לפני הבחירות בגרמניה מצביעים הסקרים על יתרון של 16% לגוש המרכז־ימין על ה-SPD, אולם מרקל חוששת שמפלגת האופוזיציה תפר את הבטחתה ותחבור ל"הירוקים", למפלגת השמאל הקיצוני "Die Linke". לכן היא מנהלת בשבועות האחרונים קמפיין אינטנסיבי לחיזוק כוחה בעיקר בקרב צעירים ובמזרח גרמניה.

בפרק מדיניות החוץ התייחסו שני המתמודדים בין היתר למלחמת האזרחים בסוריה ושניהם הסכימו שגרמניה לא תיקח חלק באף התערבות צבאית שאיננה מקובלת עם הציבור. בעניין אחר טען שטיינברוק כי מרקל לא פעולה בנחישות הנדרשת לנוכח הגילויים על תוכניות המעקבים המאסיביות של ארה"ב ובריטניה בגרמניה - סוגייה הנחשבת לרגישה מאוד בציבוריות הגרמנית מאז ימי הנאצים והשטאזי. "אין לנו סיבה לומר בשלב זה שה-NSA מרגל באופן נרחב אחרי גרמנים על אדמת גרמניה", אמרה מרקל.

רוצה כהונה שלישית ולחלוף על פני תאצ'ר. מרקל, אמשצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ