גרמניה תעמיד לדין 30 קשישים החשודים שהיו שומרים במחנה ההשמדה אושוויץ

ההחלטה התקבלה בתום בדיקת 50 גרמנים שנחשדו כשומרים. האישומים יתבססו על פרשנות לחוק, המאפשרת העמדה לדין על רצח המוני ללא ראיות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

התובע הגרמני המיוחד שחוקר את פשעי הנאצים המליץ להעמיד לדין 30 משומרי מחנה ההשמדה אושוויץ, מתוך 50 גרמנים שהופיעו ברשימות החשודים כשומרי המחנה. כך הודיע היום (שלישי) משרד המשפטים בבאד-ורטמברג. התובע הפדרלי בלודוויגסבורג אמור להעביר את תיקיהם של 30 החשודים לתובע הגרמני משום שאינו יכול להגיש את כתבי האישום באופן עצמאי.

החקירה וכתבי האישום יתבססו על פרשנות חדשה לחוק הגרמני, לפיה ניתן להעמיד לדין אדם בגין סיוע לרצח המוני בשואה גם אם אין בנמצא עדויות לכך שעסק בכך בפועל. לפי הפרשנות לחוק, מספיק להוכיח כי אותו אדם שירת כשומר במחנה השמדה, כדי להעמידו לדין ולהרשיעו.

תקדים משפטי כשזה נקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק, שנידון למאסר בגין סיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במחנה ההשמדה סוביבור, אף שלא התקבלו עדויות של אנשים שראו אותו מבצע את הפשעים שיוחסו לו.

איש לא יודע בוודאות כמה שומרים ממחנות ההשמדה, אשר לא באו על עונשם, עדיין חיים בגרמניה ובמדינות אחרות באירופה. ד”ר אפרים זורוף, מנהל מכון ויזנטל בירושלים, העריך בעבר כי מספר השומרים האלה עמד על 4,000 איש. ”גם אם רק שני אחוזים מאותם אנשים נמצאים בחיים, ובהנחה שלפחות מחציתם לא כשירים בריאותית לעמוד לדין, עדיין ניתן להעמיד לדין כ–40 בני אדם, כך שמדובר בפוטנציאל אדיר”, אמר ל”הארץ” כשנודע על פתיחת החקירה לפני כחצי שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ