רויטרס

לזר קרסטיץ', כלכלן בן 29 בלבד, מונה אמש (שני) לתפקיד שר האוצר של סרביה והופקד על ההתמודדות עם הגירעון והחוב הלאומי התופח. לקרסטיץ', בוגר אוניברסיטת ייל ועובד לשעבר בפירמת הייעוץ מקינזי, אין רקע פוליטי ובכל זאת נבחר כמועמדה של מפלגת השלטון הפרוגרסיבית. מינויו נעשה כחלק מחילופי גברי בממשלה הסרבית ואושר בפרלמנט בבלגרד ברוב של 134 תומכים לעומת 65 מתנגדים.

קרסטיץ', שמחליף בתפקיד את מלדיאן דינקיץ', צפוי להוביל שורה של תוכניות צנע וקיצוצים עמוקים במגזר הציבורי בניסיון לייצב את המאזן הלאומי הסרבי. הוא הודיע כי בכוונתו לסכם עם קרן המטבע הבינלאומית על הלוואה חדשה, אך זו תותנה בין היתר בקיצוץ בהשקעות הממשלה והקצבאות לגמלאים.

במקביל הזהירה המפלגה הפרוגרסיבית בהנהגתו של איביצה דאדיץ' כי כל התנגדות מצד השותפות לקואליציה הסוציאליסטית בסרביה, תוביל לבחירות בזק. זאת, למרות שהגמלאים ועובדי המגזר הציבורי מהווים כשליש ציבור הבוחרים. קרן המטבע הבינלאומית הודיע כי ללא קיצוצים משמעותיים יגדל הגירעון הלאומי של סרביה לכ-8% עד סוף השנה.

לפני כמה חודשים הקפיאה הקרן הלוואה על תנאי בסך מיליארד אירו עליה סוכם עם ממשלת סרביה אשתקד עקב אי עמידתה של בלגרד בדרישות ההסכם. הדבר הזניק את שערי הדינאר הסרבי והותיר את הצמיחה נמוכה מאוד.

זו הפעם השנייה שממשלת סרביה מגייסת עובד של מקינזי לתפקיד שר האוצר. בשנת 2000, אחרי הדחתו של סלובודאן מילושביץ', מינתה בלגרד את בוזידאר דייליץ' לתפקיד שר האוצר את רדובאן ילאסיץ' לסגן נגיד הבנק המרכזי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ