מת שומר הראש של אדולף היטלר

עד יומו האחרון, בגיל 96, היה רוכוס מיש גאה בתפקידו במלחמת העולם השנייה. בעבר סיפר כי "היטלר לא היה מפלצת אלא איש רגיל למדי"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

שומר ראשו של אדולף היטלר, רוכוס מיש, מת היום (שישי) בברלין בגיל 96, לאחר "מחלה קצרה", כפי שדיווח דוברו. מיש היה האדם האחרון שנותר בחיים אשר היה עד לימיו האחרונים של הפיהרר בבונקר בברלין, בטרם התאבד.

מיש שירת את היטלר במשך חמש שנים, עד שב-2 במאי 1945 שוחרר מתפקידו על ידי יוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי. עד יומו האחרון הוא היה גאה בתפקידו במלחמת העולם השנייה. את היטלר כינה "הבוס". בראיון לסוכנות הידיעות "אי-פי", ב-2005, אמר מיש כי היטלר היה "איש נורמלי למדי" והוסיף: "הוא לא היה מפלצת. הוא לא היה סופרמן".

מיש נולד ב-1917 בגרמניה. הוריו מתו כשהיה צעיר, ובגיל 20 הצטרף לס"ס. כשנשאל על ידי המגזין "דר שפיגל", לפני כמה שנים אם היה נאצי, השיב: "כלל לא. רק חייל, כמו מיליונים אחרים. אבל הייתי יתום, ורציתי להיות פקיד. ואז חשבתי, למה שלא אשרת את המדינה. כך הגעתי ליחידת שומרי הראש של אדולף היטלר". תחילה הוא שירת בחזית המזרחית ולאחר שנפצע, נבחר לשרת קרוב להיטלר. בין היתר, הוא היה אחראי על העברת שיחות הטלפון לפיהרר בבונקר.

לאחר שיוזף גבלס, שר התעמולה הנאצי, ואדולף היטלר החליטו להתאבד, בבונקר, הוא שוחרר מהתפקיד, ונמלט משם דרך החלון. בהמשך הוא נעצר בידי הרוסים. לפי גרסתו, הוא שהה בכלא הרוסי תשע שנים. לאחר מכן שב למערב ברלין ועסק בציור. את חוויותיו מהשנים לצדו של היטלר העלה על הכתב ופירסם בספר בשם "העד האחרון", שראה אור ב-2009.

רוכוס מיש ב-2006. טען שלא היה נאצי אלא "רק חייל"צילום: אי–פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ