דיוויד הרשנהורן 
ואנדרו רות, ניו יורק טיימס

תושבי מוסקבה יצביעו היום לראשונה זה עשור בבחירות לראשות העיר, בהן יתמודד ראש העיר הנוכחי הנתמך על ידי הנשיא ולדימיר פוטין, מול מוביל מחאת האופוזיציה, הבלוגר הכריזמטי אלכסיי נבלאני. פוטין ביטל את הבחירות הדמוקרטיות לראשות העיר ב–2004, ואלו הוחזרו בעקבות ההפגנות נגד השלטון ב–2011.

המועמדים ערכו ביום שישי במוסקבה הגשומה את עצרות הבחירות האחרונות שלהם. סרגיי סוביאנין, ראש העיר המכהן, הזמין עובדי עירייה ותומכים למופע של כוכבי הפופ גריגורי לפס ומקהלת טורטסקי באצטדיון האולימפי. במרחק כשלושה קילומטרים משם נאספו תומכיו של יריבו העיקרי נבלאני למופע חוצות בכיכוב ליאפיס טרובטסקוי, להקת הרוק מבלארוס. ואולם כוכב האירוע האמיתי היה נבלאני עצמו, שהפך לסמל ההתנגדות לפוטין וחרת על דגלו את המלחמה בשחיתות. “הוא התגשמות תקוותינו לשינוי”, אומרת דריה דרוביאניקובה, מורה לאמנות בת 24.

ביוני השנה הודיע סוביאנין, בצעד דרמטי ובלתי צפוי, על התפטרותו, שנתיים לפני סוף כהונתו המיועד. הוא עשה זאת לא משום שביקש לפרוש מהתפקיד, אלא במטרה לקיים בחירות בזק, שבהן יהיה לו יתרון ברור על המתמודדים מולו.

נבלאני בעצרת הבחירות במוסקבה, אשתקד

ביולי נגזרו על נבלאני חמש שנות מאסר בגין מעילה, בתיק שלטענתו היווה רדיפה פוליטית. למחרת שוחרר במפתיע על ידי התביעה שפעלה להרשיעו, בטענה שהשתתפותו במרוץ לראשות עיריית מוסקבה חיונית לקיום בחירות הוגנות. סיכויי הזכייה של נבלאני, שמעל ראשו מרחף עונש מאסר, אפסיים. השאלה העיקרית היא אם יצליח, יחד עם מועמד המפלגה הקומוניסטית איוון מלניקוב, למנוע מסוביאנין מלזכות ב–50% מהקולות, שכן במקרה זה יידרש סיבוב הכרעה נוסף.

לסוביאנין, שסירב לקיים עימות טלוויזיוני עם יריביו, המטרה העיקרית של המרוץ היא לשכנע את הציבור שניצחונו הבלתי נמנע יהיה תוצאה של התמודדות הוגנת ומאוזנת, ולא זכייה צפויה מראש שתוזמרה על ידי הקרמלין.

ואכן, זה היה המסר הראשי של הנאום שנשא במופע שהתקיים באצטדיון ביום שישי, שבו לא התייחס כמעט בכלל ליתרונותיו כשליח ציבור. “יש סיסמה יוצאת מן הכלל: ‘יש להחזיר את מוסקבה למוסקבאים’”, אמר בנאום מוקלט שהועלה לאחר מכן לרשת, “זה מה שעשינו. המוסקבאים הם שבוחרים לעצמם ראש עיר”. הוא הוסיף כי מערכת הבחירות לראשות העיר היא “פתוחה, הוגנת ותחרותית”.

נבלאני ורעייתו בעצרת הבחירות במוסקבה, שלשוםצילום: אי–פי

השאלה מה יעלה בגורלו של נבלאני באם הערעור שהגיש על גזר דינו יידחה, עדיין פתוחה. “הממשלה רואה במשפחתנו נקודת תורפה, שבה הם יכולים לפגוע בנו”, אמרה אשתו של נבלאני ביום שישי, “אבל הם טועים. המשפחה היא מקור הכוח של כל אדם, על אחת כמה וכמה של פוליטיקאים”. נבלאני, בפנייה לבוחרים, התבטא בנימה חריפה, כהרגלו: “הבחירות האלה יקבעו מי יהיה ראש העיר הבא, אבל יותר מזה, הן יקבעו איזה מקום נעניק לעצמנו, איזה מקום ניטול לעצמנו במדינה הזו”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ