גרמניה נפרדה מהמטה הישן של נאט”ו

לעיני כ‑300 צופים התקיים בעיר היידלברג טקס סגירת בסיס קמפבל, המפקדה הראשית של צבא ארה”ב באירופה ומרכז הפעילות הצבאית של נאט"ו מ-1950

אליסון סמייל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון סמייל, ניו יורק טיימס

המלחמה הקרה לא הסתיימה במחווה דרמטית, כפי שאולי דמיינו אמריקאים וגרמנים רבים, אלא בכמה רגעים שקטים ורציניים. התזמורת סיימה לנגן את המנוני שתי המדינות, שבעה חיילים אמריקאים וחמישה גרמנים הורידו את דגלי הלאום, צעדו סביב רחבת מצעדים מוזנחת וקיפלו את הדגלים בפעם האחרונה.

הטקס, שהתקיים ביום שישי אחרי הצהריים לעיני כ‑300 צופים, ציין את סגירת בסיס קמפבל, המפקדה הראשית של צבא ארה”ב באירופה שחלשה על כוחות הצבא ביבשת כולה. מיליוני חיילים שירתו באירופה מאז 1945, מתוכם 15 מיליון בגרמניה בלבד.

“לא דמיינו שהמחנה בהיידלברג ייסגר אי פעם”, אמרה רגינה הינגטגן (62), שעבדה בשירות הצבא במשך 41 שנים. ביתם של הוריה שימש אכסנייה לחיילי צבא ארה”ב וכילדה ליטשה את מיומנותה בשפה האנגלית בחברת החיילים. הצבא היה לדבריה מעסיק מצוין ואפשר לה לעבוד בשעות גמישות ותנאים נוחים.

בסיס קמפבל ב‑1945. האמריקאים פיקדו ממנו על כוחותיהם בכל אירופה

באוויר ניכרת תחושה של עצב מתוק, אמר מפקד המתקן הנוכחי, הגנרל דונלד קמפבל הבן, אחרי הטקס הצנוע. המלחמה הקרה הסתיימה עם קריסת ברית המועצות, מדינות חדשות הצטרפו לברית נאט”ו והציבו כוחות בבסיס, אך הנוכחות הצבאית במקום הלכה והצטמצמה בהדרגה.

המפקדה האירופית החדשה נמצאת כעת בוויסבאדן, שם היא משקיפה מראש גבעה, מבודדת ומוגנת. בעולם שאחרי פיגועי 11 בספטמבר, אין עוד מקום לקשרים חמים עם תושבי האזור.

מ‑1950 נוהלה הפעילות הצבאית של ברית נאט”ו מבסיס קמפבל, השוכן במבנה גדול ומאיים שבנו הנאצים ב‑1937 וצבא ארה”ב תפס ב‑1945. בשנים שאחרי נפילת מסך הברזל התרחבה נאט”ו ונבנו בניינים עבור החברות החדשות.

במארס השנה העתיקה נאט”ו את מפקדתה אל איזמיר שבטורקיה. העיר היידלברג נפרדה מאורחיה באירוע רב משתתפים שהתקיים ב‑12 במאי. רוב הנוכחים בטקס סגירת הבסיס שנערך ביום שישי נזכרים בערגה בתקופת תוכנית מרשל ובשיאי המלחמה הקרה - ב‑1962 הגיע מספר החיילים האמריקאים בבסיס ל‑277,342.

ראש עיריית היידלברג, אקרט וירצנר, נזכר בדבריו של ג’ורג’ מרשל: “עלינו ללמד את הגרמנים את הא”ב של הדמוקרטיה”. גרמניה החזקה והמצליחה של היום חבה את מעמדה לארה”ב, אמר בנאום שנשא באירוע. בראיון שהעניק בהמשך סיפר על תוכניתו לבנות מרכז דמוקרטיה לנוער בבסיס הריק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ