הבחירות במוסקבה: מועמד האופוזיציה הפסיד אולם הגיע להישג משמעותי

אלכסיי נבלאני, אחד המתנגדים החריפים לפוטין, לא הצליח לכפות סיבוב שני. עם זאת, הוא קיבל 27% מהקולות - הישג המהווה מסר ברור לשלטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האופוזיציה ברוסיה רשמה אתמול (ראשון) את אחד מהישגיה המשמעותיים במהלך 13 שנות השלטון של הנשיא, ולדימיר פוטין. מנהיג המחאה נגד המשטר אלכסיי נבלאני זכה ב-27.3% מקולות המצביעים בבחירות לראשות עיריית מוסקבה, כך לפי נתונים שפורסמו לאחר ספירת רוב הקולות. נבלאני הודיע מיד כי הוא מפקפק בתוצאות, ואמר כי הבחירות לקו בהפרות רבות.

מספירת הקולות עולה כי מועמד הקרמלין וראש העיר הנוכחי, סרגיי סוביאנין, קיבל כמעט 51.3%. משמעות הדבר כי הוא אינו יזדקק לסיבוב הצבעה נוסף. עם זאת, הישגו של נבלאני משמעותי בהתחשב בכך שהוא לא נהנה מהתמיכה הכלכלית והתקשורתית סוביאנין זכה לה, והתוצאות משדרות מסר ברור שלא חוסר שביעות רצון מהשלטון.

לקראת הבחירות, מומחים רבים העריכו כי גם 20% תמיכה יהוו הישג עבור נבלאני, שהתמיכה בו עמדה על אחוזים בודדים כשהכריז על מועמדותו ביוני.

סרגיי סוביאנין מצביע בקלפי במוסקבה, אתמולצילום: רויטרס

הבחירות החופשיות הראשונות שנערכו בעיר בעשור האחרון נראו בעיני רבים כמבחן ראשון לכוח ולפופולאריות של פוטין מאז הפגנות ההמונים של 2011 ו–2012. סוביאנין, אחד המקורבים לקרמלין, מונה לתפקידו אחרי שפוטין ביטל את הבחירות הישירות לתפקיד.

נבלאני, שניצל את הבחירות כאמצעי לקרוא תגר על סמכותו של פוטין, אמר שהקרמלין ניצב כעת על פרשת דרכים. “אני חושב שסוביאנין והמצביע הראשי בעבורו, פוטין, מחליטים ברגע זה אם להמשיך בספירה הוגנת או לא”, הוסיף אמש.

במוסקבה ובאזורים ברחבי המדינה ניכרה אדישות רבה כלפי הבחירות. שיעור המצביעים היה נמוך וביטא את האכזבה שלדברי יריביו של פוטין מהווה תוצר לוואי של המערכת הפוליטית הנוקשה שהקים. בכל מקום שבו נערכו בחירות לעיריות ולמועצות המקומיות ניצחו ראשי העיריות היוצאים, פרט למקום אחד - יקטרינבורג, שבה נראה כי מועמד האופוזיציה ניצח, בהתאם לתחזיות המוקדמות.

יבגני רויזמן, פעיל נגד שימוש בסמים, ניצח לפי ועדת הבחירות בפער של 3% את מועמד מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת", אולם התוצאות עדיין לא סופיות. ההפסד ביקטרינבורג הוא מבוכה נוספת עבור הקרמלין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ