הסנאט האיטלקי דן באפשרות להדיח את סילוויו ברלוסקוני

ראש הממשלה לשעבר, המסרב לקבל את הרשעתו בתיק הונאות המס, ערער השבוע על לבית הדין האירופי ומסרב לבקש חנינה מנשיא איטליה

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה

ועדה מטעם הסנאט האיטלקי החלה אחר הצהריים (שני) לדון באפשרות להדיח את ראש הממשלה לשעבר, , מהבית העליון של הפרלמנט בעקבות ברלוסקוני, המסרב לקבל את דין הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר באיטליה, ערער השבוע על הרשעתו לבית הדין האירופי בשטרסבורג. הוא גם מסרב לבקש חנינה מנשיא איטליה, ג’ורג’ו נפוליטנו, משום שבקשה כזו היא כהודאה באשמה.

בדיון בסנאט ישמעו 23 חברי הוועדה את נימוקי מפלגת המרכז־ימין מדוע אין לכאורה מקום ליישם את חוק ההדחה (חוק סוורינו), שהתקבל ב־2012 באופן אירוני דווקא בידי ממשלת ברלוסקוני.

לפי שעה לא ברור אם הוועדה, בה שולטים נציגי השמאל המצדדים בהדחה, תצביע היום בסוגיה, או אם תחליט לדחות אותה כדי לאפשר לחבריה לדון בפרטי פנייתו של ברלוסקוני לבית הדין האירופי, או כדי לשקול אפשרות לבחון מחדש את המשפט, דבר שאותו עשוי ראש הממשלה לשעבר לבקש. בכל מקרה, ברור שמפלגת המרכז־ימין תפעל לדחיית ההכרעה בשבוע ימים לפחות, ועל פי הערכות אחדות, עשוי הדיון בנושא להימשך שבועות אחדים.

ברלוסקוני במסיבת עיתונאים ברומא לפניט כעשרה ימיםצילום: רויטרס

הדיון בעניינו של ברלוסקוני בן ה-77 ממקד שוב את תשומת הלב התקשורתית באיטליה בעיקר לנוכח ההשלכות הפוליטיות שעשויות להיות לה. ברלוסקוני ומקורביו מפרסמים לפי שעה מסרים סותרים אשר להמשך תמיכת מפלגת המרכז־ימין בממשלת האחדות של אנריקו לטה, אם אכן יודח מהסנאט. החלטה כזו עלולה לדרדר את איטליה שוב לכאוס פוליטי ולבחירות מוקדמות, דווקא בזמן שמורגשים במדינה סימנים ראשונים של התאוששות.

לכאורה, אין ספק שברלוסקוני יודח מהסנאט. על פי חוק סוורינו ברלוסקוני לא רק מחויב להיפרד ממושבו בסנאט, אלא גם ימנע ממנו לכהן בתפקיד ציבורי. “החוק שווה לכולם”, אמר באחרונה יושב ראש הסנאט פיטרו גראסו בהתייחסו לנושא. ואולם על פי כמה מהדיווחים, חוגים פוליטיים שונים מנהלים מגעים מאחורי הקלעים כדי לחסוך מראש הממשלה לשעבר את ההשפלה שבהצבעת ההדחה בפרלמנט, שאותה כבר הגדיר כ”כיתת יורים”.

בפרשת מדיה סט הורשע ברלוסקוני בקשירת קשר לרכישת זכויות השידור של סרטים וסדרות טלוויזיה מארה”ב עבור רשתות הטלוויזיה של מדיה סט - חברת הטלוויזיה הפרטית הגדולה באיטליה הנמצאת בבעלותו - באמצעות חברות קש שהוקמו במקלטי מס. חברות אלה הגישו דיווחים פיננסיים כוזבים כדי לחמוק מתשלומים.

ברלוסקוני תואר בפסק הדין כ”יוצר שיטת ההונאה הזו” ונשפט לארבע שנות מאסר. מתוכן ינוכו שלוש שנים כחלק מחנינה שניתנה לברלוסקוני בשתי ערכאות משפטיות נמוכות יותר. את שנת המאסר הנוספת צפוי ברלוסקוני לרצות במעצר בית או בעבודות שירות ובכל מקרה לא בבית הסוהר בשל גילו המתקדם.

ביוני הורשע ברלוסקוני בערכאה ראשונה במשפט אחר המכונה “פרשת רובי”, שבו הואשם בהדחת קטינה לזנות וניצול לרעה של שררה. הוא והוטל עליו איסור לשמש בתפקיד ציבורי לצמיתות. ברלוסקוני ערער על הרשעתו וטען שהוא נרדף בידי שופטים מהשמאל. אם ערעורו במשפט זה יידחה בשתי הערכאות הגבוהות, הוא ייאלץ לרצות את מלוא עונשי המאסר שנגזרו עליו בשני המשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ