ברומניה אישרו הרג כלבים משוטטים אחרי שילד ננשך למוות

הפרלמנט בבוקרשט אישר ללכוד ולהרוג רבבות כלבים המשוטטים ברחובות הבירה. יותר מ-9,000 איש ננשכו על ידי כלבים בעיר מתחילת השנה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הם משוטטים ברחובות בוקרשט, עיניהם עצובות, פרוותם מדובללת, מחפשים אוכל באשפה, ומדי פעם גם תוקפים בני אדם. תושבי בירת רומניה סובלים בשנים האחרונות ממספר הולך וגדל של כלבים חופשיים המשוטטים ברחבי העיר ללא בעלים. הבעיה הגיעה לשיא בשבוע שעבר אחרי שילד בן 4 ננשך למוות - מקרה שהביא את הסבלנות הרומנית לקצה: בפרלמנט גובשה הצעת חוק אכזרית, המתירה לרשויות להוציא להורג עשרות אלפי כלבים משוטטים.

226 חברי פרלמנט הצביעו בעד ההצעה ורק 23 הצביעו נגדה. הצעת החוק, שעדיין זקוקה לאישור הנשיא, טריאן בססקו, תבטל ככל הנראה משאל שהתכוון לקיים ראש העיר בוקרשט, סורין אופרסקו, בין התושבים כיצד לטפל בכלבים. יצויין כי בססקו נחשב לתומך נלהב בהצעה.

מנתונים שמסר אחד מבתי החולים בבוקרשט עולה כי בשמונת החודשים הראשונים של השנה טופלו רק אצלו 9,760 אנשים שהותקפו על ידי כלבים, כרבע מהם ילדים. "בני אדם חשובים יותר מכלבים", אמר ראש הממשלה ויקטור פונטה, על רקע הפגנות רבות שהתקיימו בימים האחרונים בבירה הרומנית בעד ונגד הצעת החוק.

החוק הנוכחי ברומניה קובע כי ניתן לירות בכלבים משוטטים רק כאשר הם חולים. על פי עמותה למען זכויות בעלי חיים, מספר הכלבים המשוטטים בבוקרשט עומד על כ-40 אלף, בעוד שהעירייה טוענת כי הוא מגיע לכ-64 אלף. כך או כך, לכולם ברור כי מספרם של הכלבים המשוטטים עלה בצורה חדה עם ההתפשטות האורבנית שבלעה כפרים ושטחים פתוחים לתוך העיר. צפו בדיווח של רשת EuroNews:

רבים מתושבי בוקרשט מרגישים שרחובות העיר שלהם פשוט "טובעים" בכלבים. "אנחנו רוצים בירה תרבותית, ולא ג'ונגל", אומרת אדינה סויו, ספרית תושבת העיר, "אני לרוב מסתובבת בעיר במכונית, אך כשאני הולכת ברגל, אני כל הזמן מסתכלת מעבר לכתפי. אם לא נעצור אותם עכשיו, הכלבים פשוט ישתלטו על העיר".

העמותה הרומנית למען זכויות בעלי חיים מציעה פתרון אחר – לעקר את הכלבים במקום לחסלם. מאז 2001 עיקרה העמותה 10,400 כלבים אך לדבריה מדובר בבעיה בקנה מידה גדול מכפי יכולותיה "אנחנו מעקרים אחד, ובו זמנית חמישה נוספים נולדים", אומר ליביה קמפוארו, דובר העמותה, "יש צורך בעיקור המוני". הרשויות טוענות כי הפתרון של עיקור אינו מעשי, הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינת העלות הכספית.

הנשיא בססקו, שמגדיר את עצמו כאוהב בעלי חיים, אימץ שלושה כלבים משוטטים ומעודד אחרים לעשות כדוגמתו. למרות זאת, הוא טוען כי את אלו שלא אומצו - יש להמית. גם השחקנית ודוגמנית העבר בריז'יט ברדו, פעילה ידועה במאבק בעד זכויות בעלי חיים, בחרה להתבטא בנושא. "אני המומה לחלוטין מכך שיצר הנקמה, שכלל לא אמור להיות רלוונטי, הוא שמניע את החוק נגד כל הכלבים ברומניה, אפילו אלו שלא עשו דבר", כתבה ברדו במכתב פתוח ששלחה לנשיא רומניה.

יצויין כי אין זו הפעם הראשנה שמדינה במזרח אירופה נוקטת בצעדים קיצוניים ואכזריים כל כך נגד בעלי חיים משוטטים. ב-2012 הואשמו הרשויות באוקראינה, שכנתה של רומניה, בהרעלת מאות כלבים משוטטים לקראת אליפות אירופה בכדורגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ