בית משפט בגרמניה: בנות מוסלמיות חייבות להשתתף בשיעורי שחייה מעורבים

העותרת, ילדה ממוצא מרוקאי, לא שכנעה את השופטים כי השתתפות בשיעורים תוך לבישת "בורקיני", בגד ים המכסה את כל הגוף, נוגדת את האיסלאם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בית משפט בגרמניה קבע כי בנות מוסלמיות חייבות להשתתף בשיעורי שחייה עם בנים. מדובר בהחלטה חשובה בנושא הרגיש של היחסים בין המדינה לבין הדת. ההכרעה של בית המשפט הפדרלי לעניינים מנהליים, הערכאה העליונה בסכסוכים מנהליים וציבוריים, מצביעה על כך שמותר לרשויות להעדיף את מחויבותן החוקתית לחנך ילדים על פני כיבוד מנהגים דתיים של הפרט.

הקאנצלרית אנגלה מרקל וקואליציית המרכז־ימין בראשותה ביקשו לקיים דו־שיח עם הקהילה המוסלמית בגרמניה, המונה כארבעה מיליון בני אדם, אבל הדגישו כי על המיעוט הדתי להשתלב בחברה הכללית וללמוד גרמנית.

השופטים קבעו כי אי אפשר לפטור תלמידות מוסלמיות משיעורי שחייה, בהינתן שיאפשרו להן ללבוש "בורקיני", בגדי ים המכסים את כל הגוף שאותו נוהגות ללבוש נשים מוסלמיות רבות. הוא משאיר רק את הפנים ואת כפות הרגליים והידיים חשופות. בטרם הגיע הנושא לדיון בבית המשפט הפדרלי, כבר דחו את בקשת הילדה והוריה שתי ערכאות נמוכות יותר בהסה.

העותרת לבית המשפט היא ילדה מוסלמית ממוצא מרוקאי שלומדת בבית ספר במדינת המחוז הסה. הוריה ניסו במשך כמה שנים למנוע ממנה מלהצטרף לשיעורי השחייה עם הבנים. היא היתה בת 11 כהוגשה העתירה הראשונית בנושא. "העותרת לא הראתה באופן מספק כי השתתפות בשיעורי שחייה מעורבים עם בורקיני נוגדת את חוקי האיסלאם הנוגעים לביגוד", נכתב בנימוקים לדחיית העתירה.

עורך דינה של הילדה טען בפני השופטים כי היא נבוכה לראות בנים שאינם לובשים דבר פרט לבגדי ים. "הקוראן לא רק שאוסר להיראות בציבור בביגוד חושפני, אלא אוסר גם עליה לא לראות בנים ובנות בבגדי ים", אמר קלאוס מייסנר, עורך הדין שייצג את הילדה.

נושא השתתפותן של ילדות ונערות מוסלמיות בחינוך גופני העלה סוגיות משפטיות בכמה מדינות אירופיות בשנים האחרונות, ומדובר בעוד סימן המדגיש את הקושי ליישב את התפישות החברתיות והדתיות השונות ביבשת. בארגונים המוסלמיים בגרמניה אמרו כי הם אינם מתנגדים ללבישת בורקיני. "מנקודת מבטנו, בגד ים המכסה את כל הגוף הוא צנוע ומקובל באיסלאם. אולם, יש לכבד גם את חופש האמונה והמצפון", אמר איימן מאיזק, ראש "המועצה המרכזית של המוסלמים", בראיון ברדיו.

במאי האחרון דחה בית המשפט העליון של שווייץ עתירה של משפחה מוסלמית נגד כלל בתקנון בית ספר הקובע כי על בתם להשתתף בשיעורי שחייה, וכי אסור לה ללבוש בורקיני. בצרפת המגוננת על אופיה החילוני, וכבר אסרה לבישת בגדים דתיים כמו כיסויי ראש מוסלמיים, כיפות יהודיות והצבת צלבים בבתי ספר ציבוריים, אסור בכמה ברכות ציבורית על לבישת בורקיני לחלוטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ