חצי מיליון השתתפו בשרשרת אנושית למען עצמאות קטלוניה

המפגינים החזיקו ידיים לאורך 400 קילומטרים, בדרישה להפרד מספרד. במגעים חשאיים אמר ר"מ ספרד כי הוא מוכן לשקול עריכת משאל עם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

מאות אלפי קטלונים החזיקו אתמול (רביעי) ידיים לאורך 400 קילומטר ויצרו שרשרת אנושית בקהילה האוטונומית שלהם, בניסיון ללחוץ על ממשלת ספרד לאפשר להם להצביע על השאלה אם לפרוש מהמדינה ולהכריז על עצמאות. המפגינים לבשו חולצות צהובות שעליהן הדגל הלאומי של קטלוניה, בצבעי כחול, אדום וצהוב ושילבו ידיים בערים כמו גם בדרכים כפריות.

המארגנים אמרו כי יותר מחצי מיליון בני אדם הצטרפו להפגנה, והצליחו במטרה שהוצבה - ליצור שרשרת רציפה מהרי הפירנאים בגבול צרפת ועד לגבול עם ולנסיה בדרום. לאחר שהושלמה השרשרת, הסתיימה ההפגנה השלווה במהירות וכל המשתתפים החלו לחזור לבתיהם.

"אנחנו רוצים משאל עם כדי לראות אם יש רוב התומך בעצמאות. הבעיה היא שספרד לא מקשיבה. התקווה היחידה שלנו היא שאירופה ושאר העולם ילחצו על הממשלה הספרדית", אמרה אסתר סראמונה, עובדת בשירות הציבורי בת 39. סראמונה, בעלה וילדיהם הצטרפו לשרשרת בלבה של ברצלונה, בירת החבל. כמו קטלונים רבים, הם טוענים כי לא נוהגים בקהילה שלהם באופן הוגן בסוגיות כלכליות כמו מסים, ובסוגיות תרבותיו כמו השימוש בשפה הקטלונית.

מיתון עמוק וקיצוצים בהוצאה הציבורית בקטלוניה, הנחשבת אחת מהקהילות האוטונומיות העשירות והמתועשות בספרד, עוררו חוסר שביעות רצון מתפקוד הממשלה המרכזית במדריד. לפי סקרי דעת קהל, התמיכה בהיפרדות עולה אט אט, וחלקם אף חוזים כי מחצית מהציבור תומך בעצמאות.

הרצון להיפרד מיתר ספרד במחוז הצפון־מזרחי, שאוכלוסייתו מונה 7.5 מיליון בני אדם, הוא כאב ראש רציני לראש הממשלה השמרני, מריאנו ראחוי. ראש הממשלה הסתבך בפרשת שחיתות בעודו מנסה להוציא את הכלכלה מהמשבר הקשה שאליו נקלעה באמצעות קיצוצים חדים בתקציב.

ראחוי נפגש בחשאי בחודש שעבר עם נשיא קטלוניה (תפקיד הדומה יותר לראש ממשלה) אטור מאס, ואמר כי הוא מוכן לחידוש המגעים בנוגע למשאל העם ולהרחבת סמכויות המיסוי של קטלוניה, לאחר שנת הפסקה במגעים. באופן פומבי טען ראש ממשלת ספרד כי משאל עם על עצמאות המחוז אינו חוקתי, והתחייב למנוע את קיומו בבתי המשפט.

"אם לא יהיה משאל עם, האנשים רק יהיו מתוסכלים יותר", טען ברנאט קאברו, פסל החי בצרפת וחזר לביתו בקטלוניה בשביל ההפגנה. הקטלונים הבדלנים גם מביטים בתשומת לב על הנעשה בסקטולנד, שם ייערך ב–2014 משאל העם על פרישה מהממלכה המאוחדת, בתקווה שהוא יקדם את רעיון ההגדרה העצמית בתוך מדינות האיחוד האירופי.

10 מתוך 10 |
צילום: אי-אף-פי
1 מתוך 10 |
צילום: אי-פי
2 מתוך 10 |
צילום: אי-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ