מחוקק ספרדי שואל ברשת את בוחריו איך להצביע

חואן בלדובי, נציג מפלגת הירוקים, ביקש מבוחריו להצטרף לאתר שמאפשר להם להביע את דעתם על החוק השקיפות והתחייב להצביע ע"פ בחירתם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשהגיע ג’ואן בלדובי למדריד להצביע בפרלמנט הספרדי על חוק השקיפות החדש אתמול, כמו מרבית הפוליטיקאים טען גם הוא שרצון בוחריו בראש מעייניו. אולם, בלדובי באמת יודע טוב מכולם מה בוחריו רוצים בזכות ניסוי מהפכני בדמוקרטיה ישירה.

בלדובי, שנבחר לפרלמנט מטעם המפלגת הירוקים הספרדית “קומפרומיס-אקואו”, ביקש מבוחריו להצטרף לאתר אינטרנט שאפשר להם להביע את דעתם על החוק החדש, והוא, מצדו, הבטיח להצביע, על פי דעת הרוב.

המחוקק הספרדי אמר שהרעיון עלה במוחו בזמן ויכוח מקוון עם קבוצת מצביעים צעירים. “הם שאלו אם הם יכולים להצביע בשמי”, סיפר בלדובי, “החלטנו לנסות זאת באמצעות ‘חוק השקיפות’”.

ג'ואן בלדובי צילום: קומפרומיס

החוק החדש מבטא רבות מהבעיות שיש לציבור הספרדי בעניין השיטה הפוליטית הנוהגת במדינה. ספרד היא אחת הממשלות הפחות פתוחות לביקורת בעולם המפותח, ואחת מהשלוש היחידות באירופה, יחד עם קפריסין ולוקסמבורג, שאין בהן חוקים המבטיחים את חופש המידע.

מפלגת הימין שבשלטון, המפלגה העממית (PP), שקועה בשערוריות שחיתות, בין השאר, בשל טענות שאנשי צמרת המפלגה קיבלו תשלומים בלתי חוקיים. חוק השקיפות הוא ניסיון לצמצם את הנזק שנגרם בגלל הפרשות הללו.

הצעת החוק הועלתה לראשונה ב‑2004 בממשלה הקודמת, בהנהגת המפלגה הסוציאליסטית, ומבקריה טוענים כי אין היא מהדקת מספיק את הפיקוח על דו”חות המס, על הצהרות ההון ועל העיסוקים הפרטיים של פוליטיקאים ועובדי ציבור.

בלדובי, שבדיון בפרלמנט שעסק בבנקים פשט את חולצתו ואת עניבתו, רואה בעצמו נציג העם ומקווה שהניסוי “יפקח את עיני הבוחרים, יגרום להם ללכת בדרך שונה ליישום התהליך הדמוקרטי ויקרב אותם לפוליטיקאים שאמורים לייצג אותם”.

“אנחנו רוצים שהבוחרים יהיו שותפים לתהליך הדמוקרטי ושנחזיר להם את הקול שנתנו לנו”, הוסיף המחוקק הבלתי שגרתי, “ההצבעה אינה חייבת להיות משהו שעושים רק אחת לארבע שנים”.

הפלטפורמה לדמוקרטיה ישירה מקוונת פותחה על ידי אנשי Agora Voting, מיזם תוכנה המיועד לעודד ממשל פתוח. ברגע שאדם הוכיח את זהותו בסריקה של תעודת הזהות שלו, הוא רשאי להצביע על סעיפים שונים בהצעת החוק. בלדובי סיפר שעד שלשום השתתפו בהצבעה 2,000 בני אדם, ושהוא מצפה שעד ההצבעה בפרלמנט עוד רבים יצטרפו למיזם ויצביעו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ