אלפים הפגינו ביוון בעקבות אלימות קשה של פעילי המפלגה הניאו־נאצית

תשעה מאנשי המפלגה הקומוניסטית הותקפו במוטות ובמחבטים על ידי כ-50 מפעילי “השחר הזהוב” בסוף השבוע שעבר באתונה. מצבם קשה

הלנה סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלנה סמית, גרדיאן

אלפי יוונים הפגינו אמש (שבת) ברחובות אתונה במחאה על התקפה אלימה שביצעו יממה קודם לכן תומכי מפלגת “השחר הזהוב” הניאו־נאצית נגד אנשי המפלגה הקומוניסטית. בהתקפה נפצעו קשה תשעה אנשים והיא החמורה ביותר מאז נבחרה מפלגת הימין הקיצונית לפרלמנט בשנה שעברה. כ–50 מתומכי המפלגה תקפו במוטות ובמחבטים אנשי שמאל בעת שאלה חילקו כרזות באחד מרובעי הפועלים בבירה היוונית לפסטיבל הנוער המסורתי של המפלגה.

בהודעה שפירסמה המפלגה הקומוניסטית היוונית (KKE) נאמר כי “האופן שבו פעלו אנשי השחר הזהוב והנשק שבו השתמשו, הם עדות לאופי הרצחני של התקיפה. בין אנשי השחר הזהוב, שחלקם היו רעולי פנים או חבשו קסדות או לבשו חולצות של המפלגה, היו גם מנהיגיהם, פאשיסטים מוכרים ובריונים”.

ברקע לאלימות הקשה מצד הפעילים הניאו־נאצים עומד החשש כי השחר הזהוב מנסה לזרוע ביוון אווירה של מלחמת אזרחים. דמויות בולטות במפלגה, המתנגדת נחרצות להגירה, אמרו בגלוי באחרונה כי המדינה נעה לכיוון זה. דימיטיריס פסאראס, סופר המתעד את התחזקות תנועות הימין הקיצוני מאז נפילת השלטון הצבאי ביוון לפני כ-40 שנה, סבור כי “האג’נדה שלה היא בבירור ליצור אקלים של פילוג, שייאלץ אנשים לבחור בין שמאלנים לימנים”.

פעילי השחר הזהוב בעצרת באתונה, השנהצילום: אי–פי

פסאראס טוען כי התקיפה האלימה ברובע פראמה - הנחשב מעוז של הקומוניסטים, שבשנים האחרונות השחר הזהוב הצליחה לבסס בו תמיכה תוך ניצול זעם הציבור על צעדי הצנע, מבטאת את האסטרטגיה הזו. “זו היתה התקפה מאורגנת היטב ולכן זה האירוע החמור ביותר עד כה”, אומר פסאראס, “הם כבר לא מכוונים לפגוע רק במהגרים באמצע הלילה. הם מלבים בכוונה את המתחים ומפזרים את מסרי השנאה שלהם על ידי תקיפה של אנשי שמאל”. מומחים אחרים סבורים כי ההתקפה האלימה משקפת את התחזקות הביטחון של המפלגה ביכולתה להגדיל את התמיכה בה, ומצביעים על התחזקות כוחה בשכונות של מעמד הביניים באתונה.

מוקדם יותר השנה קיבל “איגוד המוסלמים ביוון” מכתב שנשא את סמלי המפלגה הימנית קיצונית וכלל איום מרומז שחבריו “יישחטו כמו תרנגולות” אם לא יעזבו את יוון. השבוע, לציון פיגועי ה–11 בספטמבר, פרסמה המפלגה דברי נאצה אנטישמיים בהם גינתה את “הציונות העולמית” וכינתה אותה “אדריכלית הטרור העולמי”.

יוון, שהמחנות הפוליטיים שלה התגבשו במהלך מלחמת אזרחים שפרצה בתום הכיבוש הנאצי וגבתה קורבנות רבים, נמצאת בשנה השישית של המשבר הכלכלי הקשה בתולדותיה בעת המודרנית. היא סובלת מאבטלה גבוהה מאוד ותלויה לחלוטין בחבילות החילוץ של האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

חברי השחר הזהוב באירוע זיכרון לחיילים יווניםצילום: רויטרס

לפי סקרים שנערכו באחרונה ביוון הצליחה השחר הזהוב מצליחה לנצל את הייאוש ולתרגם אותו לתמיכה בה - יותר מכל מפלגה אחרת במדינה. מכוני הסקרים Public Issu ו־Pulse מאשרים כי הימין הקיצוני גדל בקצב המהיר ביותר ביוון, והוא כעת הכוח הפוליטי השלישי בגודלו עם 13% ו–15% תמיכה, בהתאמה. מפלגת השמאל הקיצוני סיריזה, המפלגה הגדולה באופוזיציה, מובילה בסקרים עם 29% תמיכה, מעט יותר מהתמיכה במפלגת “דמוקרטיה חדשה” של ראש הממשלה אנטוניס סמאראס.

רבים ביוון חוששים שמפלגת השחר הזהוב, שבבחירות ביוני זכתה ב–18 מושבים עם קרוב ל–7% מקולות המצביעים, תגדיל את כוחה בבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו בשנה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ