שיחה מפתיעה

"שלום, מדבר האפיפיור פרנסיסקוס"

בחודשים האחרונים זוכים קתולים ברחבי העולם לשיחות מפתיעות מהוותיקאן. על הקו היה האפיפיור שבחר להגיב למכתביהם בצורה אישית יותר

אליזבטה פובולדו ודן בילפסקי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליזבטה פובולדו ודן בילפסקי, ניו יורק טיימס

האפיפיור פרנסיסקוס ידוע בסגנונו העממי, באורח החיים הצנוע שסיגל לעצמו ובהצהרות פורצות דרך בנושא הומואים ולסביות. כעת הוא מקדם מנהג חדש המעורר אי נחת מסוים בקרב חוגים בוותיקאן אך משמח מאוד את המאמינים הקתולים: הוא מתקשר במפתיע לאנשים שפונים אליו בכתב.

החודש, לדוגמה, התקשר האפיפיור לנחם אשה בהריון שמאהבה הנשוי לחץ עליה לעבור הפלה. האשה, שעומדת להפוך לאם חד-הורית, כתבה לפרנסיסקוס כי היא חוששת מניתוק מהכנסייה. היא לא ידעה את הכתובת הנכונה ולכן כתבה על המעטפה "האב הקדוש, האפיפיור פרנסיסקוס, וותיקאן, רומא". העיתון האיטלקי "לה סטמפה" דיווח כי בשיחה הציע הכומר הישועי מארגנטינה להיות זה שיטביל את התינוק.

האפיפיור בפגישה עם מאמינים, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

באוגוסט התקשר האפיפיור במפתיע לנחם אשה ארגנטינאית שנאנסה על ידי שוטר. בערוץ חדשות מקומי דווח כי האפיפיור אמר לאשה כי היא אינה לבד, והפציר בה לסמוך על מערכת המשפט. לפני כחודש, סיפר האיטלקי מישל פרי כי כשענה לטלפון שמע להפתעתו את המילים "שלום מישל, מדבר האפיפיור פרנסיסקוס".

פרי סיפר כי בתחילה הניח כי מדובר במתיחה, אך אז הזכיר לו פרנסיסקוס את המכתב. "הוא דיבר על המכתב שכתבתי, עליו לא סיפרתי לאיש, גם לא לאשתי ולאמי. זה הוכיח לי שזה באמת הוא", אמר. במכתבו סיפר פרי לאפיפיור על האסונות שפקדו את משפחתו, בהם נהרג בין היתר אחיו בשוד בתחנת דלק לפני מספר חודשים. "הוא אמר שהמכתב גרם לו לבכות", נזכר פרי, "השיחה נתנה לי נחמה ותקווה, הכאב נשאר, אך הרגשתי התרגשות אדירה לשמוע את קולו", סיפר פרי.

שיחות הטלפון שמקיים האפיפיור זוכות לביקורות חיוביות, אולם יש גם כאלה המטילים ספק באמינותן. בכירים בוותיקאן מודאגים מאנשים "המתחזים לפרנסיסקוס" כדי לקדם אג'נדות פוליטיות שונות. ביום חמישי דיווח העיתון הארגנטינאי קלרין כי פרנסיסקוס קיים שיחת טלפון עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בניסיון למנוע עימות צבאי בין ארה"ב לסוריה. דובר הוותיקאן, פרדריקו לומברדי, שלל את אמינותו של הדיווח. צפו: מסר למאמינים-האפיפיור מצייר לב באוויר

קרדיט: romereports

ביום שישי, לומברדי הכחיש דיווח נוסף, הפעם בצרפת, שם נטען כי האפיפיור התקשר לעודד את רוחו של הומו צעיר מטולוז. כריסטופר טרוטינו, מוכר בן 25, סיפר לעיתון המקומי "לה דפש דו מידי", כי שלח מכתב לאפיפיור בו הסביר על הניסיונות שלו לפייס בין מיניותו לבין דתו וכי פרנסיסקוס טילפן אליו כדי להציע מילות יעוץ ועידוד. "ההומוסקסואליות שלך אינה חשובה. כך או כך, כולנו ילדי האל", אמר לכאורה פרנסיסקוס בשיחה.

בנוסף שורר בוותיקאן חשש שהרוב הגדול של הפונים לאפיפיור יתאכזב מכך שלא זכה לתשובה. "ישנם הרבה מאמינים שסבלו מחוסר צדק או אלימות שכותבים לאפיפיור כדי לקבל מילת נחמה, וברור שהוא לא יכול לענות לכולם", הסביר אלברטו מלוני, היסטוריון של הוותיקאן. "הם עלולים לחשוב - אני מרגיש נורא והאפיפיור אפילו לא התקשר".

שיחת העידוד של פרנסיסקוס זוכות לתגובות נלהבות ברשתות החברתיות ומרבית המאמינים רואים בהן סימן נוסף לשינוי מבורך בדוקטרינה הנוקשה של הכנסיה, בין היתר כלפי הומואים ולסביות. לומברדי הסביר כי לאפיפיור שמורה הזכות להתקשר למי שהוא רוצה, וכי הוותיקאן לא יתייחס לכל שיחה שזוכה לסיקור תקשורתי. ואולם, דובר הוותיקאן ציין כי מתוקף תפקידו הוא יגיב לכל שמועה או שיחת מתחזים הנוגעת ביחסים המדיניים של הכנסייה או לדוקטרינות שלה.

האפיפיור פרנסיסקוס בנאום שבועי בפני המאמינים בכיכר סנט פטרוס. בשבוע שעברצילום: רויטרס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ