כאב ראש למרקל: הימין ניצח בבוואריה בגדול, אך הקואליציה שלה בסכנה

המפלגה האחות זכתה ברוב המושבים במינכן, אך שותפתה לקואליציה לא עברה את אחוז החסימה, ועלולה לשחזר זאת בבחירות הארציות בראשון הקרוב

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

המפלגה האחות של מפלגתה של אנגלה מרקל זכתה בניצחון גדול בבוואריה, אך שותפתה הקואליציוניות הובסה, ומצבה החלש מסכן את קואליציית המרכז־ימין בבחירות הארציות בגרמניה בראשון הקרוב. בבחירות במדינת המחוז הדרומית זכה כצפוי האיחוד החברתי־נוצרי (CSU), המקבילה הבווארית של המפלגה של מרקל, האיחוד הנוצרי־דמוקרטי (CDU), המתמודדת ביתר מדינות המחוז בגרמניה, אך המפלגה הליברלית, הדמוקרטים החופשיים (FDP) לא עברה את אחוז החסימה.

CSU, הנמצאת בשלטון בבוואריה מאז 1946, פרט לשלוש שנים בשנות ה‑50, זכתה ב‑47.7% מהקולות וביותר ממחצית המושבים בפרלמנט המחוזי במינכן, אך על הניצחון הגדול העיבה התבוסה של שותפתה הקואליציונית FDP, שקיבלה רק 3.3% מהקולות ולא עברה את אחוז החסימה. מנהיג המפלגה הבווארית, הורסט זהופר, אמר לתומכיו לאחר היוודע הניצחון: "CSU היא מפלגה עממית, ואנו נטועים היטב באוכלוסיה הבווארית. אחד מכל שני בווארים הצביע עבורנו".

ברמה המקומית ההפסד אינו בעיה ל-CSU, אך ברמה הארצית בגרמניה פירוש הדבר כאב ראש רציני לקאנצלרית המבקשת לזכות בכהונה נוספת בראש המחנה שלה. חולשה של הליברלים בבחירות הפדרליות עלולה להוביל לממשלת אחדות עם המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (SPD), ולמשא ומתן קשה להרכבת קואליציה רחבה.

מנהיג הליברלים, פיליפ רוסלר, קרא לתוצאות "קריאת השכמה", אך הבטיח סיפור אחר בבחירות הארציות. "זה הפסד כבד, אבל תשובתנו היא זו: בואו נמשיך, בוואריה שונה. עתה העניין הוא גרמניה".

אנגלה מרקל באירוע בחירות בעיר דרזדן, אתמולצילום: אי-אף-פי

בעיה נוספת לנוצרים־דמוקרטים היא התחזקותה בסקרים של המפלגה החדשה "אלטרנטיבה עבור גרמניה" (AfD) המייצגת אף היא את מחנה הימין, אך את האגף האירוסקפטי שלו, שרוצה להקשות על מרקל לנהל את יחסי גרמניה והאיחוד האירופי. באיחוד יש רבים הרוצים לראות ממשלת אחדות שתביא למדיניות פייסנית יותר כלפי הכלכלות החלשות של דרום אירופה.

אם AfD תחצה את אחוז החסימה, העומד על 5%, ותיכנס לבונדסטאג, בעוד ש-FDP לא תעבור אותו, למרקל לא יהיה סיכוי להרכיב את "הקואליציה הטבעית" שלה. "האי-ודאות הגדולה עתה היא AfD", אמר תומאס יגר, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת קלן, "הם לא היו בקלפי בבוואריה, אך עשויים לזכות ב-5% במסגרת הארצית ביום ראשון.

בסקר האחרון של מכון "אמניד" בסוף השבוע התמיכה בסיעה המשותפת CDU/CSU היתה 39% וב-FDP 5%, פחות מרוב המושבים בבונדסטאג. AfD, הקוראת ל"פירוק מסודר" של גוש האירו, עלתה באחוז אחד ל‑4%. לאחר שדשדשה סביב 2%‑3% בסקרים, עתה חוזים רוב הסוקרים כי למפלגה החדשה סיכוי טוב לעבור את אחוז החסימה.

התוצאות הקשות הביאו את הליברלים לפנות למצביעים השמרנים כדי שיצביעו באופן טקטי. בגרמניה שיטת בחירות מעורבת, אזורית־אישית וארצית־רשימתית, כך שמצביעים עבור מועמד מסוים במחוז הבחירה ועבור רשימה ארצית. הדמוקרטים החופשיים קראו לאנשי CDU להצביע עבור המועמד השמרני בטור הראשון, אך להבטיח את כניסת המפלגה הליברלית לבונדסטאג באמצעות הצבעה עבור רשימתה בטור השני.

הורס זהופר, מנהיג CSU, המפלגה האחות של הנוצרים-דמוקרטים בבוואריה, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ