בית משפט בבריטניה: אשה המוסרת עדות חייבת להסיר את הניקאב

בהחלטה תקדימית קבע השופט כי נשים מוסלמיות מחויבות להעיד בפנים גלויות, אך בשלבים אחרים של המשפט מותר להן להתכסות

אוון באוקוט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון באוקוט, גרדיאן

בית משפט בבריטניה קבע שאשה מוסלמית מחויבת להסיר את הרעלה המכסה את פניה כאשר היא מוסרת עדות בבית המשפט, אך בשלבים אחרים של הדיונים מותר לה לחזור ולעטות את הניקאב. בפסיקתו ציין השופט פיטר מרפי, שיש להקים חיץ בין האשה לבין הנוכחים באולם בית המשפט בשעה שפניה גלויות. רק השופט, חבר המושבעים ועורכי הדין יורשו להביט בפניה החשופות. הפסיקה עשויה להוות תקדים בדיונים עתידיים בהן משתתפות נשים שעוטות ניקאב.

האשה, תושבת לונדון בת 22 שכונתה בפסיקה “D”, אמרה שחשיפת פניה בפומבי מנוגדת לאמונתה הדתית. האשה כפרה באישומים נגדה, ביניהם איום על עדים בשעה שפניה היו מכוסות בניקאב. במשפט עצמו, שיפתח בנובמבר, ייאסר על המאיירים לשרטט את תווי פניה של הנאשמת בשעה שתמסור עדות.

אישה עטוית ניקאב בלונדון, השבועצילום: רויטרס

השופט מרפי נדרש לעניין לאחר שקיבל פניות הן מצד התביעה והן מצד ההגנה, ואמר כי לא קיימת סמכות משפטית שתדון בנושא. הוא ציין שנוצר מצב של חוסר ודאות ומבוכה בנוגע לעניין, ואמר: “הניקאב הפך ל'פיל בבית המשפט'. האיסלאם אינו מחייב עטיית ניקאב באופן גורף. הדבר נתון לשיקול דעתן של הנשים עצמן”. עם זאת, הוא הדגיש שיש לכבד את החלטתן של הנשים, ולראות בה ביטוי של אמונתן הדתית.

ואולם, יש לאזן בין זכותן של הנשים לבטא את דתן, כפי שהיא מופיעה בסעיף 9 לאמנה האירופית לזכויות האדם, לבין האינטרס הציבורי, בבתי המשפט שבהם מתנהלים הליכים פליליים. ייתכן וייקבעו תקנות שיגדירו את החיוניות והמידתיות של פעולות הקשורות לביטוי דתי, נכתב בפסיקה. בית הדין האירופי לזכויות אדם אישר באחרונה איסור שהושת על אחות לענוד תליון בצורת צלב בעת עבודתה.

נשים לבושות ברעלה הולכות ברחוב בלונדון, השבוע צילום: רויטרס

"התרשמות חבר המושבעים מהבעות פניה של נאשמת בשעה שהיא מוסרת עדות היא חשובה וחיונית למתן פסק הדין", הוסיף השופט, "הזכות למסור עדות כרוכה בחובה לאפשר לחבר המושבעים לבחון את העדות לפרטי פרטים". נורמות דומות נקבעו בעמדות לבידוק ביטחוני בנמלי תעופה ובתחנות לניפוק דרכונים, אמר השופט. עם זאת, למרות החלטתו התקדימית, כשנדרשה להזדהות מול חבר המושבעים השבוע, התיר לה מרפי לעמוד בפניהם עם ניקאב, לאחר שזוהתה על ידי שוטרת בחדר סגור. השוטרת שנכחה בעת מעצרה ביוני, נאלצה להעיד בשבועה שזו האישה הניצבת בפני חבר המושבעים.

התנועה להפרדת דת ממדינה בבריטניה מחתה נגד פסיקתו של מרפי, והודיעה שתגיש תלונה רשמית. "ליכולת לעקוב אחר פניהם של נאשמים בבית המשפט יש חשיבות גדולה ביותר, הן בעת מתן העדות, והן בשעה שאחרים מעידים, ואנו מצרים על קביעתו של השופט בעניין”, אמר ראש הארגון, קית' פורטיוס ווד, והוסיף שהאגודה תפנה בעניין לנציב קבילות בתי המשפט. בנוסף לכך, אמר, תבקש האגודה מבכירים במערכת המשפט לחייב עדות ונאשמות לגלות את פניהן בדיונים משפטיים, ולא להשאיר זאת לשיקול דעתם של השופטים.

מאמינים מוסלמים מתפללים בלונדון, בשנה שעברהצילום: רויטרס

האגודה המוסלמית בבריטניה קראה לקיים דיון "הגיוני ומחושב" בנושא, אך הדגישה כי היא מאמינה שיש להתיר לנשים שירצו לעטות ניקאב לעשות זאת. "האשה חופשייה לעטות ניקאב במרחב הציבורי, וזה כולל את בית המשפט. בבריטניה אין חוק האוסר על כך", נאמר בהודעת האגודה, "ההתרשמות מאדם שנותן עדות מוכרת מגורמים רבים. הקול, תנועות הראש והידיים. כל אלו יהיו גלויים לחבר המושבעים".

הפסיקה ניתנה ביום בו סגן ראש הממשלה הבריטי, ניק קלג, אמר ל-BBC כי הוא לא מאמין שזה "ראוי" שתלמידות ילבשו בורקה, רעלה המכסה את כל הגוף, בבית הספר, או שנשים יעברו את עמדות הביטחון בשדה התעופה שפניהן מכוסות לחלוטין. "אני חושב שזה מאוד לא מתאים לאומה הבריטית להחליט מה ראוי ומה לא ראוי שאנשים ילבשו. אך ישנם מקרים יוצאי דופן, כמו הבידוק בנמלי התעופה, או בבתי ספר, שם מורים לא יכולים לפנות לתלמידותיהן כפי שהיו פונים אליהן אם פניהן לא היו מכוסים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ