מת מרסל רייך-רניצקי, "אפיפיור הספרות" של גרמניה

רניצקי, יליד פולין וניצול שואה, היה אחד האנשים המשפיעים ביותר על חיי התרבות והספרות בגרמניה ובמדינות דוברות הגרמנית במשך עשרות שנים

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הפובליציסט ומבקר הספרות הגרמני ממוצא יהודי, מרסל רייך-רניצקי, מת היום (רביעי) בגרמניה בגיל 93. רייך רניצקי, יליד פולין וניצול שואה, היה אחד האנשים המשפיעים ביותר על חיי התרבות והספרות בגרמניה ובמדינות דוברות הגרמנית במשך עשרות שנים.

רייך-רניצקי נולד בוולוצלבק שבפולין להורים יהודים - אב ממוצא פולני ואם ממוצא גרמני. כשהיה בן תשע עבר עם משפחתו לברלין. באוקטובר 1938 גורש חזרה לפולין. עם הקמת הגטו בווארשה הוא נאלץ לעבור לשם. בגטו הוא עבד כמתרגם בשירות היודנראט, ואף הקליד ותירגם מפי המפקדים הגרמנים את פקודת הגירוש, ביולי 1942. בהמשך הצליח לברוח מהגטו והסתתר עם אשתו אצל פולני נוצרי.

אחרי המלחמה התגייס לצבא הפולני ושירת כקצין מודיעין. ב-1958 ברח מפולין הקומוניסטית והשתקע בגרמניה המערבית, שם החל בקריירה ספרותית משגשגת: הוא היה מבקר הספרות של השבועון החשוב "די צייט" וערך את החלק הספרותי של העיתון החשוב "פרנקפורט אלגמיינה צייטונג". לפרסום רב זכה בעקבות הגשת תוכנית הטלוויזיה "הקוורטט הספרותי", ששודרה בין 1988 ל-2001, וחשפה את הספרות הגרמנית לקהל נרחב.

מרסל רייך-רניצקי נואם בבניין הרייכסטאג ביום הזיכרון לקורבנות הנאצים ב-2012צילום: רויטרס

רייך רניצקי כונה "אפיפיור הספרות" וראה בעצמו "התליין הספרותי של גרמניה". הוא פירסם עשרות ספרים בנושא ספרות ונודע כאוטוריטה בתחום, שהתפרסם בשל סגנונו החד, המשתלח והבוטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ