האפיפיור: די להתעסקות האובססיבית בהומואים ובהפלות

בראיון לכתב עת נוצרי מתח פרנסיסקוס ביקורת על גישת קודמיו: "אסור להיות אובססיביים לדוקטרינה, ולא המבנה המוסרי של הכנסייה יקרוס כמגדל קלפים"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

המבנה המוסרי של הכנסייה הקתולית "עלול להתמוטט כמו בניין קלפים" אם היא לא תמצא איזון בין התנגדותה להפלות, להומוסקסואלים ולאמצעי מניעה לבין הצורך להפוך למקום רחום ומסביר פנים יותר - כך מזהיר האפיפיור פרנסיסקוס בראיון לכתב העת הנוצרי "לה צ'יווילטה קתוליקה". בראיון שפורסם אתמול (רביעי) ברחבי העולם מתווה פרנסיסקוס, שישה חודשים לאחר שהחל לכהן בתפקיד, את חזונו ואת סדר העדיפויות שלו בנוגע לכנסייה, השונים מהותית מאלה של קודמיו, יוחנן פאולוס השני ובנדיקטוס ה-16.

פרנסיסקוס (חורחרה מריו ברגוליו), שכבר חולל סערה לפני כחודשיים כשאמר כי "אם אדם הומו מחפש את האל, מי אני שאשפוט אותו?", התייחס שוב לעמדת הכנסייה בנושאי מין ומתח עליה ביקורת. "איננו יכולים להתעקש ולדבר רק על נושאים המתייחסים להפלות, לנישואי הומוסקסואלים ולשימוש באמצעי מניעה. זה בלתי אפשרי. כללי הכנסייה בנושאים האלה ברורים, ואני בנה של הכנסייה, אך אין צורך לדבר עליהם כל הזמן".

האפיפיור פרנסיסקוס בוותיקן, אתמולצילום: אי-אף-פי

הכנסייה הקתולית צריכה להיות "כמו בית חולים שדה אחרי קרב", אומר האפיפיור. "אין טעם לשאול פצוע קשה אם רמת הכולסטרול שלו גבוהה ומה מצב הסוכר בדם שלו. יש לרפא את פצעיו, ורק אחר כך לשאול אותו על כל השאר. הכנסיה ננעלת לפעמים על דברים קטנים, על כללים קטנוניים. הדבר החשוב ביותר הוא ההצהרה: ישו הציל אותך. והכמרים חייבים להיות בראש ובראשונה שליחי הרחמים".

"אסור שהכמרים יחושו אובססיה להעברת הדוקטרינות הרבות שאותן יש לכפות בעקשנות. עלינו למצוא איזון חדש, אחרת הבניין המוסרי של הכנסיה יתמוטט כמו בניין קלפים, יאבד את הרעננות והניחוח של הבשורה", הוסיף פרנסיסקוס, בניגוד לעמדותיהם של קודמיו. "אנחנו חייבים לראות תמיד את האדם. אלוהים נלווה לאנשים בחייהם ואנחנו חייבים להתלוות אליהם בחמלה בכל מצב. הכנסייה שעליה אנחנו צריכים לחשוב היא הבית של כולנו, לא כנסייה קטנה שיכולה להכיל רק קבוצת אנשים נבחרים. אסור לנו להקטין את חיקה של הכנסייה העולמית לקן שיגן על הבינוניות שלנו".

בנוסף מגלה פרנסיסקוס בראיון מהם המלחינים, האמנים, הסופרים והסרטים האהובים עליו (מוצרט, קראוואג'ו, דוסטוייבסקי ו"לה סטראדה" של פליני, בהתאמה) ומספר שהוא מתפלל גם כשהוא אצל רופא השיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ