בחירות בגרמניה ביום ראשון: גם אם תנצח, מרקל תתקשה להרכיב ממשלה

סקרים חוזים מרוץ צמוד בין המפלגות הגדולות, וההערכה היא כי הקאנצלרית תצטרך להקים קואליציה רחבה עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקרים אחרונים לקראת הבחירות בגרמניה, שייערכו ביום ראשון, מצביעים על מרוץ צמוד בין המפלגות הגדולות, וחוזים שוויון בין המפלגה הנוצרית־דמוקרטית (CDU) של אנגלה מרקל ושותפתה בממשלה הנוכחית המפלגה הליברלית (FDP), לבין הברית בין הסוציאל־דמוקרטים (SPD) והירוקים. נראה כי המערכה תוכרע רק ברגע האחרון, וכי התוצאה הסבירה ביותר תהיה קואליציה רחבה בין CDU ואחותה הבאווארית CSU לבין המפלגה הסוציאל־דמוקרטית.

מסקר שנערך על ידי מכון פורסה עולה כי CDU תקבל 39% מהקולות, SPD תסיים עם 25% והמפלגה הליברלית תעבור בקושי את אחוז החסימה שהוא 5%. המפלגה השמאלנית (לינקה) תקבל 10% והירוקים 9%.

ככל שמתבהרת תמונת השוויון, המפלגות עושות מאמצים נואשים לגייס מצביעים מבין אלה שעדיין לא החליטו, שלפי הערכות מהווים שליש מהבוחרים. CDU הזהירה את בוחריה כי פיצול בין הצבעה למען חבר בפרלמנט של מדינת המחוז לבין הצבעה למען רשימת המפלגה בבחירות הפדרליות עלול להסב למפלגה הפסדים כבדים. CDU כבר נכוותה מהצבעה כזו בינואר, בבחירות המקומיות שנערכו בסכסוניה התחתית, כשקולות רבים בהצבעה השנייה ניתנו לליברלים, וכתוצאה מכך המפלגה הובסה בהפרש קטן.

המפלגה הליברלית הולכת לבחירות בחשש שלא תעבור את אחוז החסימה, לאחר שלא הצליחה להיכנס לבית הנבחרים של בוואריה בבחירות ביום ראשון שעבר. היא פונה למצביעי CDU ומבקשת שיצביעו בעבורה כדי להבטיח את המשך הקואליציה בינה לבין השמרנים. גם המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, המעודדת מניצחונה בבאוואריה, קוראת לגרעין הקשה של תומכיה לבוא להצביע. הנהגת המפלגה דנה בימים האחרונים באפשרות להקים קואליציה רחבה, ככל שגברו סיכוייה לשוב לממשלה.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקלצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ