פר שטיינברוק, יריבה של מרקל: מתנגד לצנע, תומך באירופה

היריב המרכזי של הקאנצלרית מתבלט בסגנונו הבוטה. לפני כשבוע הצטלם כשהוא עושה תנועה מגונה ועורר זעם רב

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

למרות שסיכוייו קלושים, מקווה פר שטיינברוק, מועמד המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (SPD), להדיח היום (ראשון) את הקנצלרית אנגלה מרקל. בניגוד למדיניות שלה, הוא מאמין כי בא הזמן שגרמניה תפגין סולידריות ותסייע לשותפותיה באיחוד האירופי, הנמצאות במשבר כלכלי כבד.

הפגנת סולידריות שכזו נמצאת במקום גבוה גם בסדר העדיפויות של מפלגת הירוקים, הנחשבת בעלת בריתם של הסוציאל־דמוקרטים, וכמי שתהיה שותפתם לקואליציה, אם רק יצליחו לקבל יחד את מספר קולות שיאפשר להם לעבור את הנוצרים־הדמוקרטים של מרקל, תרחיש הנתפס כלא סביר.

שטיינברוק התראיין באחרונה לרשת הטלוויזיה הגרמנית ARD והזכיר לגרמנים כי הנס הכלכלי של גרמניה אחרי מלחמת העולם השנייה הושג בזכות תוכנית מרשל האמריקאית, שהעניקה סיוע נדיב ביותר לשיקום כלכלתה ההרוסה. “גרמניה נמצאת באיחוד שבו קיימת מחויבות, והיא תצטרך לשלם למען יציבות אירופה וגוש האירו”, ציין המועמד לתפקיד הקנצלר.

ואילו מרקל לא נענתה לקריאות להשתתף בתשלום החוב של גוש האירו ולממש את המחויבות ההדדית. היא הצהירה כי המדינות שחובותיהן הם הגדולים ביותר חייבות קודם כל לרסן את הוצאותיהן לפני שאפשר יהיה לדבר על חבות אירופית משותפת.

שטיינברוק חותם על תמונתו שהתפרסמה ב”זידדויטשה צייטונג"צילום: אי-אף-פי

במסע הבחירות שלו, תקף שטיינברוק את המדיניות של הקנצלרית המכהנת, וטען שמרקל גרמה להחמרת האבטלה במדינות כמו יוון ואיטליה בשל התעקשותה על מדיניות צנע. לדבריו, מדיניותה נכשלה כי “חיסכון, חיסכון וחיסכון בלבד הם דרך שגויה לטיפול במשבר” ולא יבטיחו את יציבות גוש האירו.

בדומה לנשיא צרפת הסוציאליסטי, פרנסואה הולנד, הצהיר שטיינברוק שהגיעה השעה לעבור ממדיניות של צנע למדיניות של עידוד הצמיחה הכלכלית, ולהקים איחוד בנקאי אירופי.

שטיינברוק נולד בהמבורג ב–1947 ולמד כלכלה באוניברסיטת קיל. לאחר שסיים את לימודיו עבד במספר משרדי ממשלה, ובהמשך שימש ראש ממשלת מדינת המחוז נורד ריין־וסטפליה. זהו האזור הצפוף ביותר בגרמניה, ומצויים בו מרכזים תעשייתיים גדולים.

בין השאר, שימש שר האוצר בקואליציה הגדולה של מרקל בשנים 2009–2005 אך השותפות בין הסוציאל־דמוקרטים לנוצרים־דמוקרטים היתה פשרה שלא היתה נוחה לאף אחד מהשותפים, ושטיינברוק כבר הודיע שלא יחזור עליה, יהיו תוצאות הבחירות אשר יהיו.

באשר למדיניות הפנים יש לו דעות מוצקות. הוא אומר שברצונו לקבוע שכר מינימום לשעה בכל המדינה בסך 8.5 אירו (כ–40 שקלים), משום שבעלי המשכורות הנמוכות מקבלים שכר זעום כל כך, שהם נאלצים להסתמך על מערכת הרווחה. לעומתו, מרקל דוחה מדיניות שכר כוללת זו ואומרת כי כל מגזר צריך להחליט בעצמו אם להסכים לשכר מינימום לעובדיו.

שטיינברוק אומר שיבטל את שיטת הסובסידיות לילדים, שלטענתו גורמת לנשים רבות מדי לשבת בבית על אף שיכלו לצאת לעבודה. לדבריו, גברים ונשים שמבצעים את אותה עבודה צריכים לקבל שכר זהה. זהו חלק מתוכנית הצדק החברתי שלו שמטרתה לצמצם את הפער בין העשירים לעניים בגרמניה. הוא גם אומר שיעלה את מס ההכנסה לאלה המשתכרים בשנה יותר ממאה אלף אירו מ–42% ל–49%. המאבק בהעלמות המסים הוא חלק מרכזי במסע הבחירות שלו.

לפני כשבוע, הופיעה על שער העיתון “זידדויטשה צייטונג” תמונה של שטיינברוק, בה הוא עושה תנועה מגונה. התמונה עוררה תגובות רבות. יריבים פוליטיים אמרו שהתנהגותו בזויה ואין הוא מתאים להיות קנצלר. הוא הגיב בתוקפנות ואמר שהוא כועס על עיתונאים המתעמתים אתו תוך שימוש ב“חדשות האתמול”.

גם כששימש כשר אוצר, הצליח שטיינברוק להרגיז את שכנותיה של גרמניה, לוקסמבורג ושווייץ. מדינות אלה מהוות מקלטי מס, ובגרמניה הפעילו עליהן לחץ כבד כדי שיפסיקו לאפשר למעלימי מס גרמנים להפעיל חשבונות בנק סודיים. בין השאר, השווה שטיינברוק את שתי המדינות לאוגדוגו, בירת בורקינה פאסו שבאפריקה, הערה שהכעיסה את תושבי בורקינה פאסו.

סגנון דיבורו גרם בפברואר השנה לתקרית דיפלומטית. לאחר הבחירות באיטליה אמר שהוא “המום מניצחונם של שני ליצנים” - ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני והקומיקאי שהפך לפוליטיקאי בפה גרילו. אך נשיא איטליה, ג’ורג’ו נפוליטאנו, לא היה משועשע וביטל ארוחת ערב חגיגית אתו.

תמונתו של שטיינברוק ב”זידדויטשה צייטונג"צילום: אי-אף-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ