"הרפובליקה של מרקל": קנצלרית גרמניה תמשיך לכהונה שלישית ברציפות

מפלגתה של מרקל הפתיעה את הסוקרים וזכתה ל-42.5% מהקולות, מה שיכול להעניק לה הזדמנות היסטורית להקים ממשלה ללא שותפים

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

אנגלה מרקל נבחרה היום (ראשון) בפעם השלישית ברציפות לקנצלרית גרמניה, ותמשיך לארבע שנים נוספות כראשת הממשלה, לאחר שמונה שנים בתפקיד. המפלגה הנוצרית־דמוקרטית (CDU), שבראשה היא עומדת, זכתה לניצחון סוחף בבחירות לפרלמנט הגרמני לאחר שקיבלה 42% מקולות הבוחרים - כך עולה מתוצאות מדגמים שפורסמו הערב במדינה. מדובר כ-9% יותר ממה שקיבלה בבחירות הקודמות.

"מרקל חזקה כפי שמעולם לא היתה", הכריז אתר האינטרנט של "בילד", העיתון הנפוץ ביותר בגרמניה. "הרפובליקה של מרקל", קרא האתר של המגזין "דר שפיגל", שהכתיר את גרמניה (דויטשלנד) "אנגלה־מרקל־לנד" (ארצה של אנגלה מרקל). "נעשה כל מה שאנחנו יכולים בארבע השנים הבאות כדי להפוך אותן למוצלחות עבור גרמניה", אמרה אמש מרקל. היא הוסיפה, "אנחנו יכולים לחגוג הלילה, כי עשינו עבודה מעולה", הוסיפה.

מי שלא תחגוג הלילה היא שותפתה הקואליציונית הנוכחית של מרקל, המפלגה הליברלית, שנחלה תבוסה מוחצת והיסטורית, וככל הנראה לא תעבור את אחוז החסימה שהוא 5%. בבחירות הקודמות היא זכתה ל-14% וקיבלה את תיק החוץ וסגן הקנצלרית. המשמעות היא שהרכבה של הממשלה הגרמנית הנוכחית, שהיתה ממשלת ימין־מרכז, ישתנה. עדיין לא ברור אם מפלגתה של מרקל תזכה לרוב אבסולוטי, שיאפשר לה לכהן כמפלגת שלטון יחידה, או שהיא תידרש להרכיב קואליציה. במקרה זה, ייתכן שמרקל תרכיב ממשלת אחדות עם המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, כפי שהיה בעבר.

הניצחון של מרקל החזיר את המפלגה לימיה הגדולים, ימיו של הקנצלר קונרד אדנאואר, ראש הממשלה הגרמני הראשון אחרי מלחמת העולם השנייה, שהצליח להוציא אותה מהבוץ ולהפוך את גרמניה לדמוקרטיה יציבה, חזקה ומשגשגת. ניצחונה הוא פרי עבודה מאומצת ומחושבת של אשה חזקה אחת, שהבינה איך לסלול את הדרך ללבותיהם של הבוחרים. הגרמנים חשו בשנים האחרונות שהם ב"ידיים טובות", כי יש נהגת אחראית מאחורי ההגה הגרמני. הם נתנו למרקל את האמון שלהם כי הם חשו שאפשר לסמוך עליה, גם אם המצע שלה אינו ברור וגם אם היא מתחמקת מעיסוק בשאלות מורכבות ומעדיפה לעתים לשתוק, לתת לבעיות לחלוף על פניה ולראות לאן נושבת הרוח בטרם היא מקבלת החלטות.

מעל לכל, מרקל שידרה לבוחריה יציבות. לא רק בהתנהלותה המדינית, אלא גם בחיצוניות שלה. "היא כמעט לא שינתה את התסרוקת והתלבושת שלה בשנים האחרונות. בחוץ מתרגשות סערות, אבל אם תפתח את הטלוויזיה ותצפה בחדשות, תקבל את פניך אנגלה מרקל - במראה הרגיל שלה ובהבעת הפנים הטיפוסית שמשדרת שהיא לא מתרגשת", נכתב עליה באתר האינטרנט של תחנת הטלוויזיה "דויטשה ולה".

בסופו של יום, הגרמנים היו מרוצים מהמדיניות השקולה והאחראית של מרקל, שהצליחה להביא לצמיחה כלכלית, שיעור אבטלה נמוך ויצירת מקומות עבודה חדשים, בשעה ששכנותיה באירופה סובלות מהמשבר ותוצאותיו. המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, שהציבה מועמד משלה לתפקיד הקנצלר, קיבלה 25.5% מקולות הבוחרים. גם היא הגדילה את כוחה בפרלמנט, אך בשיעור נמוך יותר ממפלגתה של מרקל - כ-3%. אחריה ברשימה נכנסו לפרלמנט מפלגת השמאל ("די לינקה"), שקיבלה 8.4% ומפלגת הירוקים, שזכתה ל-8.3%. שתיהן איבדו קולות בהשוואה לתוצאות הבחירות הקודמות. נכון לאמש, לא נכנסו מפלגות נוספות לפרלמנט הגרמני.

מפלגה חדשה ומפתיעה, שנחלה הישג מרשים היא "אלטרנטיבה לגרמניה", מפלגה של אינטלקטואלים, שקוראים לביטול היורו. המפלגה זכתה לכ-4.9% מהקולות, קצת פחות מהדרוש כדי להיכנס לפרלמנט הגרמני. מנגד, מפלגת הפיראטים, שנחשבה עד לשנה שעברה כ"הבטחת הבחירות", קיבלה קצת יותר מ-2% מהקולות, ולא הצליחה להיכנס לפרלמנט. המפלגה דגלה בשקיפות ובצמצום ההתערבות של השלטון בחיי האזרחים, אך הציגה מצע מבולבל שלא הצליח לפלס דרכו לבוחרים. כ-60 מיליון איש מתוך 82 מיליון תושבי גרמניה הינם בעלי זכות בחירה. שיעור ההשתתפות שלהם בבחירות היה גבוה ועמד על 73%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ