שווייץ דחתה במשאל עם הצעה לביטול שירות החובה

כל 26 הקנטונים הצביעו נגד ביטול המוסד שנחשב בעיני רבים ל"דבק לאומי". בקנטון דובר האיטלקית טיצ'ינו הצביעו בעד איסור לבישת רעלות

אי־פי, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי, רויטרס

אזרחי שוויץ הצביעו אתמול (ראשון) ברוב מוחץ בעד המשך גיוס החובה, ודחו שוב את הניסיון לשנות את המוסד שנחשב בעיניהם של שוויצרים רבים ל”דבק לאומי”. כל 26 הקנטונים במדינה הניטרלית, שלא לחמה באף מלחמה ב–200 השנים האחרונות, הצביעו בעד המשך גיוס החובה ובסך הכל הצביעו 73% נגד ביטול השירות הצבאי המנדטורי.

התוצאה מהווה מכה לארגון GSOA (ארגון למען שוויץ ללא צבא) שביקש להחליף את גיוס החובה בכוח המורכב כולו ממתנדבים, וכן למפלגות השמאל הקיצוני שתמכו במהלך.

זו הפעם השלישית שהניסיון לבטל את שירות החובה בשווייץ רושם כישלון חרוץ. תוצאות דומות התקבלו במשאלי עם שנערכו בשנים 1989 ו–2001. בהתאם לחוק השווייצי, כל הגברים הבריאים בגילאים 18–34 חייבים להתגייס ועוברים אימונים בסיסיים במשך 18–21 שבועות, ולאחר מכן קורסי רענון שנתיים שנמשכים כ–19 ימים.

צבא שווייץצילום: רויטרס

מתנגדי הגיוס טוענים כי אחזקת מטוסי הקרב, הטנקים ויתר אמצעי הלחימה עולה למשלם המסים השוויצי כסף רב ותוהים מדוע נחוץ למדינה צבא שגודלו כשל מדינות כמו אוסטריה, בלגיה, שוודיה, נורווגיה ופינלנד גם יחד.

תומכי הגיוס אומרים כי ההתבססות על מתנדבים בלבד תסכן את ביטחונה של שווייץ, וכי היכולת לגייס את מומחי האינטרנט, המהנדסים והרופאים הטובים ביותר לשירות צבאי, חיונית ככל שמשתנה אופי הלחימה. לדבריהם, גם אזרחי אוסטריה, שכנתה של שווייץ, תמכו בהמשך גיוס החובה במשאל שנערך בינואר, בניגוד למגמה האירופית להחליף חיילים מגויסים בחיילים מקצועיים. גם ממשלת שווייץ תמכה בהמשך גיוסם של כ-20 אלף חיילים מדי שנה.

במשאל אחר שהתקיים בקנטון דובר האיטלקית טיצ’ינו הצביעו כמעט 66% בעד הטלת איסור על לבישת רעלה במקומות ציבורים, מבלי התייחסות באופן מפורש לבורקה או לניקאב - הבגדים המסורתיים שלובשות מוסלמיות. זו הפעם הראשונה שאחד הקנטונים בשווייץ מקבל החלטה ברוח זו, והיא זכתה לגינוי מצד ארגון הגג של המוסלמים בשווייץ. ארגון זכויות האדם אמנסטי כינה את ההחלטה “ניצחון הפחד על ההיגיון והכבוד”.

מועמדים לשירות ביטחון מבקרים בבסיס צבאי סמוך לברןצילום: רויטרס

בשווייץ חיים כ-400 אלף מוסלמים המהווים כ-5% מהאוכלוסייה, רבים מהם יוצאי צפון אפריקה או מדינות הבלקן. ב-2009 אסרה שווייץ במשאל עם על בניית צריחים חדשים על מסגדים בניגוד לעמדת הממשלה. את ההצעה הגישה בזמנו “מפלגת העם” השווייצית המקדמת סדר יום לאומני ומתנגדת נחרצות להגירה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ