יוון חוקרת חשד כי אנשי צבא אימנו את אנשי המפלגה הניאו-נאצית

בעקבות רצח ראפר שמאלני, בודקות ההרשויות אם יחידות עילית אימנו מיליציות של "השחר הזהוב". המפלגה עשויה לנצח בבחירות לעיריית אתונה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
גרדיאן

ממשלת החלה לחקור חשדות כי אנשי כוחות הביטחון סייעו לאמן יחידות חיסול של השחר הזהוב. שר ההגנה, דימיטריס אברמופולוס הורה לפתוח בחקירה בעקבות , המזוהה עם , בידי אחד מתומכי המפלגה, שהגביר את נחישותה של הקואליציה השלטת לפעול ביד קשה נגד “הארגון הפלילי”.

בהתייחסו לסכנות הקיצוניות הימנית במדינה הכורעת תחת משבר כלכלי ופילוגים פוליטיים, אמר נשיא המדינה קרולוס פפוליאס שהמשימה הראשונה במעלה העומדת לפניו היא לגונן על היוונים מפני ניאו-פשיזם. “מאז ימי נעוריי לחמתי בפשיזם ובנאציזם”, אמר לכתבים בדרכו לשיחות עם מנהיג מפלגת השמאל “סיריזה” שבאופוזיציה, אלכסיס ציפראס. “תפקידי העליון כנשיא הרפובליקה הוא להגן על הדמוקרטיה ועל העם היווני מפני הסופה המתקרבת”, אמר.

החקירה החלה בעקבות גילויים שמפלגת השחר הזהוב, שהפופולריות שלה זינקה בימים האלה, שבהם יודעת יוון את המשבר הכלכלי החמור ביותר בעת המודרנית, לא רק הקימה זרוע צבאית, אלא גם מאמנת בפועל את חבריה בלחימה.

חברי השחר הזהוב יוון אחרי הבחירות, בשנה שעברהצילום: רויטרס

“במפלגה יש מבנה צבאי לשמו, המונה כ‑3,000 איש לפחות המוכנים לכל דבר”, אמר אחד מחברי המפלגה, שדבריו צוטטו בעיתון “וימה” של יום ראשון. בעיתון “אתנוס” פורסמו אתמול (שני) תמונות של פעילי מפלגה רעולי פנים במדי קרב, המבצעים תרגילים ליליים במחנות מחתרתיים. לטענת העיתון, את אנשי המיליציות החמושים בסכינים ובאלות עץ מאמנים חברים ביחידות עילית של כוחות הביטחון, האוהדים את המפלגה הניאו־נאצית.

העלייה המטאורית של הקיצוניים מדאיגה גורמים רשמיים באירופה, המעריכים שהמפלגה עומדת מאחורי מאות מקרים של תקיפת מהגרים בשלוש השנים האחרונות, ולאחרונה גם של תקיפת הומואים. ביוון גם נשמעו האשמות שלפיהן אנשי משטרה ומערכת המשפט עושים יד אחת עם הקיצוניים.

אולם, דומה שרצח אמן היפ-הופ השמלאני פאבלוס פיאסאס בשבוע שעבר הוא שדחף סוף סוף את הממשלה לפעול נגדם. אתמול אולצו שני קציני בכירים במשטרה לפרוש מתפקידם, לאחר שהתברר שלא הורו לעצור חברי השחר הזהוב שהיו חשודים במעורבות בהתקפות. לדברי סוכנות אי-פי, השר האחראי לסדר הציבורי ניקוס דנדיאס אמר שחמישה מפקדי משטרה בכירים, הועברו מתפקידיהם עד לתום החקירה.

אמש גם נודע על מעצרם של עשרה חברי המפלגה הניאו־נאצית בחשד למעורבות ברצח הזמר. לדברי המשטרה, גבר בן 45 המזוהה עם המפלגה הודה במעשה. בעקבות הרצח, הציעה ממשלתו של אנטוניס סמארס להפסיק את מימון המפלגה הימנית קיצונית, אם אכן יתברר שהיתה מעורבת בדקירתו למוות של הזמר.

פאבלוס פיסאס, הראפר השמאלני שנרצחצילום: אי–פי

מפלגת השחר הזהוב מכחישה כל קשר למעשה. בריאיון נדיר שהעניק לרשת הטלוויזיה קונטרה, אמר מנהיגה ניקוס מיקלוליאקוס, שהרוצח אינו חבר במפלגתו ושהוא רק קיים לו קשר רופף עם אחד מ‑70 סניפיה. “הוא רק עבר שם. אין לי שליטה על כל מה שמישהו עושה”, אמר. דובר המפלגה איליאס קסידיאריס הרחיק לכת והאשים את המפלגות, את הממשלה ואת התקשורת בפתיחת “מלחמה מלוכלכת” נגד השחר הזהוב, בגלל הפופולריות הגואה שלה - אף שהסקרים האחרונים הצביעו שמאז הרצח חלה ירידה של 2.5% בתמיכה בה. “הצדק לימננו וגם יותר ממיליון יוונים”, אמר קסידיאריס.

הסקרים מצביעים אמנם על כך שהטקטקיקות של “השחר הזהוב” מעוררות מאז הרצח שאט נפש בקרב מרבית היוונים, אבל הם גם מלמדים שהמפלגה שומרת על כוחה באזורים שנפגעו קשה במיוחד מהמשבר הכלכלי. מסקר שפורסם אתמול אף עולה שהמפלגה צפויה לזכות בניצחון סוחף בבחירות לעיריית אתונה בשנה הבאה - תוצאות המעוררות אצל רבים חשש שהיד הקשה שהממשלה נוקטת עתה נגד המפלגה הקיצונית עלולה להפוך לחרב פיפיות.

“זו פעם ראשונה שהם זוכים לחשיפה ולזמן אוויר כה רבים”, אומר אלכסיס מנתיאקיס, פרשן פוליטי המעריך שלמפלגה יש סיכוי להגיע בעתיד גם לממשלה. “קודם היה חרם תקשורתי. הם נראו בטלוויזיה רק לעתים נדירות. עכשיו היקף הסיקור תורם לחיזוק התדמית שלהם והתמיכה בהם. המצב ביוון חמור הרבה יותר מכפי שהוא נראה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ