גרמניה תגיש כתב אישום נגד "הטבח" מאושוויץ

האנס ליפשיס, בן 93, יועמד לדין על סיוע לרצח המוני במחנה בו שירת כשומר. משפטו יתאפשר בעקבות התקדים שהושג במשפט דמיאניוק

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
עופר אדרת
עופר אדרת

התביעה בגרמניה החליטה להגיש כתב אישום נגד האנס ליפשיץ, גרמני בן 93, בגין סיוע לרצח המוני בתקופת השואה. ליפשיס, , שירת כשומר וכטבח במחנה ההשמדה אושוויץ בין 1941 ל-1943.

בכתב האישום נטען, כי במהלך שירותו במחנה הגיעו לשם 12 טרנספורטים ובהם אלפי בני אדם. אלה שלא נמצאו כשירים לעבודה נשלחו הישר אל מותם. שנקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק, אפשר היה להגיש כתב אישום נגד ליפשיס גם ללא ראיות מפורשות להשתתפותו בפועל ברצח. זאת, בהסתמך על כך שבתקופה בה שירת שם נרצחו במקום בני אדם, ולפיכך ניתן להאשימו ב"סיוע להשמדה".

אחרי המלחמה ליפשיס התיישב בצפון גרמניה. ב-1956 היגר לשיקגו בארה"ב. ב-1982 נשללה אזרחותו האמריקאית, והוא גורש, לאחר שהתברר כי בניגוד להצהרה שמסר עם התאזרחותו, הוא היה חבר באס"ס ושירת באושוויץ. מאז הוא חי בדרום-מערב גרמניה.

ליפשיס נכלל בראש רשימת פושעי המלחמה הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל. המידע שסיפק צייד הנאצים, הד"ר אפרים זורוף, ראש מכון ויזנטל בירושלים, סייע לחוקרים הגרמנים להגיש את כתב האישום נגדו.

תעודת הס"ס של ליפשיסצילום: ולט אמ זונטג

ליפשיס טרם הגיב לכתב האישום נגדו. ליפשיס יועמד לדין בבית משפט באלוונגן שבדרום-מערב גרמניה, בכפוף להחלטת בית המשפט. בראיון לעיתון הגרמני "די וולט", שאיתר אותו בביתו לפני כמה חודשים, סיפר כי היה טבח בלבד, אך לא לקח חלק במעשי הזוועה. עם זאת, הוא הודה ש"שמע" על ההתרחשויות במחנה, בו נרצחו מיליון וחצי איש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ