שוב: בית משפט גרמני אסר על אם למול את בנה

השופטים, שהסתמכו על חוק המילה החדש, מנעו מתושבת דורטמונד לבצע את ההליך בבנה בן ה-6 וקבעו כי הוא אינו מוצדק רפואית ועלול לגרום לילד נזק נפשי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בית משפט בגרמניה אסר על אם למול את בנה בן השש בטענה כי ההליך אינו מוצדק ועלול לגרום לו פגיעה נפשית. בכך, הסתמך בית משפט גרמני בפעם הראשונה על החוק שנחקק בשנה שעברה, הסדיר את תחום ניתוחי המילה בגרמניה וקבע מתי מותר ומתי אסור לבצע את הניתוח, המקובל בקרב יהודים ומוסלמים.

בפני בית המשפט ניצבו בני זוג מהעיר דורטמונד שהיו חלוקים ביניהם בשאלה אם למול את בנם בן השש. האשה, בת 31, היא ילידת קניה. היא ביקשה למול את הילד בטענה כי כך נהוג בקרב משפחתה וחבריה באפריקה. עוד אמרה, כי היא חוששת שקרוביה לא יראו בעין יפה את העובדה שבנה לא נימול כשתבקר אתו במולדתה.

המקרה התגלגל לפתחו של בית המשפט העליון במדינת נורדריין וסטפלייה, היושב בעיר האם. השופטים אסרו על האם למול את בנה, בטענה כי הניתוח אינו מוצדק מבחינה רפואית והאם לא התחשבה ברווחתו של הילד ולא התייעצה איתו בטרם קיבלה את ההחלטה, כפי שנדרש. בסיכומו של דבר, קבעו השופטים כי לניתוח עלולות להיות השפעות פסיכולוגיות שליליות על הילד. "נזק כזה אינו מוצדק ואין לאפשר אותו, במיוחד משום שהאם והילד חיים בגרמניה ונוסעים לקניה רק לעתים רחוקות", קבע בית המשפט. את החלטתם נימקו השופטים אף בכך שהאם סירבה להיות נוכחת בניתוח ובשל העובדה שהילד כבר הוטבל לנצרות. הפסיקה ניתנה בסוף חודש אוגוסט אך פורסמה רק כעת.

בשנה שעברה התעוררה בגרמניה סערה ציבורית ומשפטית בעקבות פסיקה דומה של בית משפט בקלן, שאסר על הורים מוסלמים למול את בנם מחשש לפגיעה בו. בעקבות ההחלטה פתחו הארגונים היהודיים במדינה במחאה. בסופו של דבר, חברי הפרלמנט הגרמני חוקקו חוק חדש, שאפשר את המשך ניתוחי המילה במדינה וקבע כי ההליך חוקי כל עוד מקפידים על שמירה על בריאותו של הילד וכל עוד הוא מבוצע בהתאם לסטנדרטיים הרפואיים המקובלים.

המוהל הרב דוד גולדברג מפרנקפורט מציג את כלי העבודה שלו, בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן בשנה שעברהצילום: מריו וודר / אי-פי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ