ברלוסקוני הורה לשרי מפלגתו להתפטר מממשלת איטליה

התפטרות השרים תביא לנפילת הממשלה בראשות אנריקו לטה, אך טרם ברור מתי תיכנס ההתפטרות לתוקף. איטליה תיאלץ ככל הנראה ללכת לבחירות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ראש ממשלת איטליה לשעבר סילביו ברלוסקוני, העומד בראש מפלגת הימין־מרכז “עם החירות”, הורה לשריו בממשלת האחדות בראשות המרכז־שמאל להתפטר מתפקידיהם. דוברת מטעם מפלגת השלטון הודיעה כי חמישה משרי הממשלה החליטו להגיש את התפטרותם, אך המועד המדויק להגשת ההתפטרות נותר לא ברור.

המשמעות המיידית של ההחלטה היא הפלת הממשלה בראשות אנריקו לטה מהמפלגה הדמוקרטית, ותוהו ובוהו פוליטי במדינה השרויה במשבר כלכלי וניצבת בפני הכרעות תקציביות קשות.

ההודעה, שתביא לעריכת בחירות חדשות או להקמת קואליציה חדשה, באה יום לאחר שלטה קרא תיגר על מפלגתו של ברלוסקוני, יריבתו המסורתית ושותפתו בקואליציה מכורח הנסיבות, לתמוך בו ובממשלה בהצבעת אמון בפרלמנט. הסיבה להחלטתו של לטה היא מבוי סתום בדיונים בין שתי המפלגות הגדולות על הצעדים הדרושים לשמור על החוב האיטלקי בגבולות שקבע האיחוד האירופי.

ראש הממשלה אנריקו לטה ושר הפנים האיטלקי בישיבה בסנאטצילום: רויטרס

כמו כן, בקלחת הפוליטית התגבר הלחץ בשבועות האחרונים בשל הצעדים להדחת ברלוסקוני מהסנאט האיטלקי בשל הרשעתו בהונאת מס בחודש שעבר. השבוע איימו מחוקקים ממפלגתו של ברלוסקוני לפרוש מהפרלמנט אם הוא יודח בשל ההרשעה.

החלטת השרים מהמרכז־ימין להתפטר תדחה עוד את אימוץ הרפורמות הכלכליות ההכרחיות לאיטליה, הנאבקת במיתון בן שנתיים, בחוב ציבורי של 2 טריליון אירו ובשיעור אבטלה בקרב צעירים הנאמד בכ-40%.

לטה נכשל שלשום בניסיונו לקבל תמיכה בחבילת צעדים חיוניים לייצוב התקציב, והמחלוקת עם שותפיו לקואליציה מהמרכז־ימין הביאה את ממשלתו לסף קריסה. לטה שב לרומא מביקור בניו יורק לקואליציה שכבר החלה להתפורר אחרי איום בפרישה של הפוליטיקאים ממפלגת עם החירות.

לטה, שנאלץ לטוס חזרה כדי לטפל במשבר, אמר לכתבים לפני הטיסה כי האיום “הוא השפלה, לא שלי באופן אישי, אלא של איטליה”. הוא הוסיף בהודעה שהוציאה לשכתו בטרם התפטרות השרים מהימין: “או שתהיה התחלה חדשה והאינטרסים של המדינה ושל אזרחיה יועמדו במקום הראשון או שהחוויה הזאת תגיע לקצה”.

אחרי יומיים של מתח גואה ושווקים פיננסיים לחוצים, נפגש לטה בליל שבת עם אחדים משריו בניסיון אחרון למנוע עלייה במס הקנייה, וכדי להבטיח תמיכה בצעדים תקציביים נוספים הנחוצים להוריד את הגירעון של איטליה לרמת הגבלות האיחוד האירופי.

ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוניצילום: אי–פי

אולם, השותפים הקואליציונים הבהירו שאי אפשר להגיע להסכמה. “התנאים אינם מתאימים”, אמר אחד מהם. פוליטיקאים אחרים מעם החירות אמרו שההצעות למנוע עלייה של אחוז אחד במס המכירות, האמורה להיכנס לתוקף ב–1 באוקטובר, העדיפו לממן את העלייה הדרושה באמצעות עלייה במסים על הדלק, והיו מענישים את ציבור הצרכנים. בעקבות העלייה במס המכירות, שהעבירה ממשלתו הקודמת של מריו מונטי וצפויה להיכנס לתוקף, נראים הסיכויים להשגת הסכם קלושים.

“איננו מוכנים לקבל על עצמנו את האשמה לכך”, אמר בישיבת הקבינט אנג’לינו אלפאנו, מזכיר עם החירות המשמש גם סגן ראש ממשלה. “לא נוכל להישאר בממשלה אם המסים יעלו ואם לא יהיו קיצוצים בהוצאות”.

עם שובו שלשום לאיטליה מניו יורק, שבה חיזר אחר משקיעים זרים, נפגש לטה עם הנשיא ג’ורג’ו נפוליטנו. אם הממשלה תיפול, יצטרך נפוליטנו להכריז על בחירות חדשות או לפעול להקמת קואליציה חדשה. דובר הנשיאות אמר שהנשיא הדגיש פעמים רבות כי אין ברצונו לחזור לקלפיות, וכי הוא מעניק את מלוא תמיכתו ללטה בניסיונותיו להשיג את תמיכת הפרלמנט והממשלה.

אם לטה, שנהנה מרוב מוצק בבית התחתון, יצליח להשיג תמיכה של כמה עשרות סנטורים מורדים מעם החירות או ממפלגות האופוזיציה, כולל “תנועת חמשת הכוכבים” של בפה גרילו, הוא יוכל להקים קואליציה חדשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ