הארץ

באוסטריה מתקיימות היום (ראשון) בחירות כלליות, ובמרכזן מה שמסתמן כשחיקה בכוחה של "הקואליציה הגדולה", המורכבת משתי המפלגות הגדולות בפרלמנט, באופן שיחייב אותה לצרף מפלגה שלישית לממשלה. שבוע אחרי נצחונה הגדול של אנגלה מרקל והמפלגה הנוצרית־דמוקרטית בבחירות בגרמניה, שתי המפלגות המובילות באוסטריה יכולות רק לחלום על 41.5% להם זכתה הקנצלרית, שבה הן רואות כמודל.

סקרים אחרונים צופים ניצחון למפלגה הסוציאל־דמוקרטית בראשותו של הקנצלר ורנר פיימן (27%) ולשותפתו בשתי הקדנציות האחרונות - "מפלגת העם" השמרנית (22%), אך נראה ששתיהן לא יצליחו לשחזר את ההישג שרשמו בבחירות 2008, אז זכו ב-55%. "מפלגת החירות" (FPOe) הימנית־קיצונית, בהנהגתו של האנס־כריסטיאן שטראכה, אינה מפגרת בהרבה אחר יריבותיה ונמצאת במקום השלישי עם 21%. פרשנים פוליטיים מעריכים כי על אף ההתחזקות בכוחה, מפלגת הימין הקיצוני לא תשולב בממשלה הבאה.

חרף הצלחתה של "הקואליציה הגדולה" בשמירה על שיעורי אבטלה נמוכים לאורך שנות המשבר הכלכלי באירופה, סובלות שתי המפלגות השולטות בפוליטיקה האוסטרית מאז מלחמת העולם השנייה מהיחלשות בכוחן. זאת על רקע שורה של מעשי שחיתות וסקנדלים פוליטיים פנימיים. שתיהן תומכות במדיניות פרו אירופית, אך הסוציאל־דמוקרטים דוגלים בהחמרת המסוי על העשירים ואילו השמרנים, בהובלתו של מיכאל שפינדלגר, מתנגדים לכך.

הפגנה בווינה נגד "מפלגת החירות" הימנית-קיצונית, שלשוםצילום: רויטרס

מפלגת החירות, לעומת זאת, מחזיקה בקו בדלני ביחס לעתיד האיחוד האירופי ובעמדות איסלאמופוביות. היא מאשימה את הממשלה בניפוח המגזר הציבורי, בשחיתות ובכך שהיא נוקטת במדיניות מקלה בתחום ההגירה.

מפלגות קטנות אחרות שצפויות להיכנס לפרלמנט הן: הירוקים, שעשויים לשמש לשון מאזניים, "אוסטריה חדשה" הליברלית ומפלגת המרכז־ימין "סטרונץ'" בהנהגתו של המיליארדר האוסטרי־קנדי פרנק סטרונץ'. לא ברור אם מפלגת הימי הקיצוני "החזית למען עתיד אוסטריה" תצליח לחצות את אחוז החסימה, העומד על 4%.

האנס כריסטיאן שטראכהצילום: רויטרס

יותר משישה מיליון בעלי זכות הצבעה, בני 16 ויותר, יבחרו ב-183 חברים לבית התחתון של הפרלמנט והתוצאות צפויות להתפרסם בשעות הערב. על פי הערכות, כ-10% מהמצביעים יעשו זאת מהבית באמצעות הדואר האלקטרוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ