בחירות באוסטריה: רוב דחוק לממשלת האחדות; הימין הקיצוני התחזק

תוצאות כמעט סופיות: הסוציאל־דמוקרטים והשמרנים קיבלו 50.9% מהקולות, ההישג הנמוך מאז 45'; מפלגת הימין הקיצוני הגדילה כוחה ב-4%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שתי המפלגות הגדולות המרכיבות את קואליציית המרכז הפרו-אירופית באוסטריה זכו בבחירות הכלליות שנערכו אתמול (ראשון) ב-50.9% מהקולות, המאפשרים להן להקים ממשלה מבלי לצרף מפלגה שלישית. עם זאת, זהו ההישג הנמוך ביותר לשתי המפלגות השולטות בפוליטיקה האוסטרית מאז מלחמת העולם השניה, והוא מצביע על שחיקת התמיכה בהן לטובת מפלגת הימין-הקיצוני והמפלגה הליברלית החדשה.

מספירה של כמעט כל הקולות עולה כי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בראשותו של הקנצלר ורנר פיימן, הקוראת להגנה על המשרות והפנסיות ולחלוקה מחדש של ההון, סיימה עם 27.1% מהקולות, שני אחוזים פחות מהתמיכה שקיבלה ב-2008. שותפתה בשתי הקדנציות האחרונות, "מפלגת העם" השמרנית, איבדה גם היא יותר משני אחוזי תמיכה וקיבלה 23.8% מהקולות.

פחות מ-66% מששה מיליון בעלי זכות ההצבעה הצביעו בבחירות, שיעור הנמוך ביותר מעשרה אחוזים מהבחירות ב-2008. המצביעים, בני 16 ויותר, בחרו 183 חברים לבית התחתון של הפרלמנט. קולותיהם של מצביעים מעבר לים עדיין לא נספרו, אולם שר הפנים אמר כי הם לא צפויים להביא לשינוי התוצאות.

הפגנה בווינה נגד "מפלגת החירות" הימנית-קיצונית, שלשוםצילום: רויטרס

פיימן אמר הערב כי יזמין את מנהיג "מפלגת העם" להקים עמו ממשלה, אולם הכיר בכך שהתוצאות אינן מבטאות את ביטחון הציבור בדרכו. "יש הרבה לעשות. מצד אחד להצדיק את התוצאות הללו, ומצד שני לבנות יותר אמון לעתיד", אמר בראיון טלוויזיוני.

במהלך מערכת הבחירות אתגרה את הקואליציה "מפלגת החירות" (FPOe) הימנית־קיצונית, בהנהגתו של האנס־כריסטיאן שטראכה, שחיזקה את כוחה ופיגרה רק במעט בסקרים אחר יריבותיה. המפלגה הגדילה את כוחה בכמעט ארבעה אחוזים, כשסיימה עם 21.4% מקולות המצביעים. "זאת הצלחה מדהימה. אנחנו המנצחים של הבחירות", אמר שטראכה אמש.

חרף הצלחתה של ממשלת האחדות בשמירה על שיעורי אבטלה נמוכים לאורך שנות המשבר הכלכלי באירופה, סובלות שתי המפלגות מהיחלשות בכוחן, על רקע שורה של מעשי שחיתות וסקנדלים פוליטיים פנימיים. שתיהן תומכות במדיניות פרו אירופית, אך הסוציאל־דמוקרטים דוגלים בהחמרת המסוי על העשירים ואילו השמרנים, בהובלתו של מיכאל שפינדלגר, מתנגדים לכך.

האנס כריסטיאן שטראכהצילום: רויטרס

מפלגת החירות, לעומת זאת, מחזיקה בקו בדלני ביחס לעתיד האיחוד האירופי ובעמדות איסלאמופוביות. היא מאשימה את הממשלה בניפוח המגזר הציבורי, בשחיתות ובכך שהיא נוקטת במדיניות מקלה בתחום ההגירה.

מפלגות קטנות אחרות שנכנסו לפרלמנט הן: הירוקים, שקיבלו 11.5% מהקולות, והיו צפויים להצטרף לשתי המפלגות המרכיבות את הקואליציה אם אלה לא היו מקבלות רוב; מפלגת המרכז־ימין "סטרונץ'" בהנהגתו של המיליארדר האוסטרי־קנדי פרנק סטרונץ', שקיבלה 5.8% ונכנסה לראשונה לפרלמנט; ומפלגת "אוסטריה חדשה" הליברלית שסיימה עם 4.8%, וגם היא תהיה בפעם הראשונה בפרלמנט. מפלגת הימין הקיצוני "החזית למען אוסטריה" סיימה עם 3.6%, ולא הצליחה לעבור את אחוז החסימה העומד על 4%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ