נציגי הימין הקיצוני בהולנד ענדו סמל ניאו־נאצי בפרלמנט

ארבעה חברים במפלגת החירות של חרט וילדרס ענדו סיכה עם "דגל הנסיך", שהפך לסמל הימין הקיצוני; וילדרס סירב השבוע להסתייג מהסמל

“הארץ”
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
“הארץ”

ארבעה חברי פרלמנט ממפלגת החירות של חרט וילדרס ענדו בפלרמנט בשבוע שעבר סיכה על דש בגדיהם, שבה נראה סמל המקושר לארגונים ניאו־נאציים. כך דיווח העיתון היומי ההולנדי NRC. לא התקבלה תגובה על הידיעה מהנהלת המפלגה.

על הסיכה נראה “דגל הנסיך”, בו מוחלף הפס האדום שבדגל ההולנדי בפס כתום, שאומץ על ידי “המפלגה הסוציאליסטית הלאומית ההולנדית” (NSB) בשנות ה–30 של המאה הקודמת. בשנים שחלפו מאז הפך הדגל לסמל ימני־קיצוני, שאותו נושאים בעיקר ארגונים כמו “חזית הסערה” ו”איחוד העם ההולנדי”. ב–2011 הוא נראה במשרדיהם של שני חברי פרלמנט ממפלגת החירות, אך סולק זמן קצר לאחר מכן.

וילדרס עצמו סירב השבוע להסתייג מהסמל. בדיון בפרלמנט הוא התבקש על ידי יו”ר המפלגה הדמוקרטית, אלכסנדר פכטולד, לגנות עצרת מחאה שנערכה בשבת, ובה השתתפו פעילי ימין קיצוני, שענדו את סיכת “דגל הנסיך” והצביעו במועל יד. וילדרס סירב וכינה את פכטולד בכינויי גנאי. לדבריו, הוא גאה בעצרת ובכל מי שהשתתף בה. “מובן מאליו שלמפלגה ולאלפי תומכיה אין כל קשר עם קיצוניות ואנטישמיות. למפלגה אין קשר כלשהו למקרים מהסוג הזה”, הוסיף.

גם מרכז המידע הישראלי־הולנדי CIDI ביקש ממפלגת החירות להסתייג מארגוני השוליים הימניים־קיצוניים שהשתתפו בעצרת, לאחר שאחדים מחברי המפלגה נראו גם הם בין המשתתפים. בהתאם לידיעות, מפלגתו של וילדרס נהנית מסיוע כספי נדיב מארגונים פרו־ישראליים בארה”ב.

מנהיג מפלגת החירות בהולנד חרט וילדרסצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ