ברלוסקוני התקפל ואיטליה ניצלה ממערכת בחירות שנייה בשנה אחת

לנוכח עריקת חברי מפלגתו, הבין רה"מ לשעבר שלא יצליח להפיל את הממשלה. רה"מ אנריקו לטה זכה באמון מחודש בסנאט ויישאר בשלטון

סביונה מאנה ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה מאנה ורויטרס

הבורסה של איטליה נשמה היום לרווחה ועמה המדינה כולה: סילביו ברלוסקוני לא הפיל את הממשלה ואיטליה לא תיאלץ ללכת לבחירות השנה בפעם השנייה. ברוב של 235 תומכים לעומת 70 מתנגדים הסתיימה אחת מהצבעות האמון הדרמטיות ביותר בסנאט, שבה סיכלו בכירים במפלגתו המרכז-ימין, עם החירות (PDL), את כוונת מנהיגם להפיל את הממשלה ולדרדר את איטליה לתוהו ובוהו כלכלי ופוליטי.

המשבר הממשלתי החמור החל בשבוע שעבר, על רקע ההליכים להדיחו מהסנאט בשל הרשעתו בהונאת מס. ברלוסקוני הודיע שמפלגתו תמשוך את תמיכתה מממשלת אנריקו לטה, שבה היא שותפה מאז הקמתה בפברואר, והורה לחמשת שריו בממשלת האחדות להתפטר. אולם, דומה שהפעם טרפה קבוצה של מורדים במפלגתו את קלפיו, והנחיתה עליו את אחת המהלומות הפוליטיות והאישיות החמורות שספג.

בן טיפוחיו, אנג’לינו אלפאנו, מכ”ל מפלגתו וסגן ראש הממשלה, הודיע שהוא ו-23 בכירים בסנאט ימרו את פיו ויבטיחו לממשלה את הרוב הדרוש לה. על רקע החשש הגובר שהמרי במפלגתו יוביל לפילוג, הודיע ברלוסקוני ברגע האחרון על החלטתו "המיוסרת" לתמוך בממשלה. אלא שזה כבר היה מאוחר מדי. ראש הממשלה לשעבר, שהיה משוכנע ככל הנראה שגורל הממשלה נתון בידיו, נדהם לגלות שטעה בהערכותיו ושהוא ניצב מול מה שנראה עתה כהתרסקות בלתי נמנעת של מפלגתו ושל סמכותו. 

סילביו ברלוסקוני כובש את פניו בידיו לאחר נאומו בסנאטצילום: אי–פי

הפובליציסט ג'אני ריוטה מהעיתון "לה סטמפה" כתב: "רומא חוזה במערכה האחרונה של הסיפור הפוליטי של ברלוסקוני, שפעם הראשונה פגש אדם שאמר לו 'לא'". עיתונים יומיים רבים באיטליה לא היססו להקביל בין המצב הנוכחי לבין 25 ביולי 1943, אז הודח הרודן בניטו מוסוליני בידי המועצה הפשיסטית העליונה.

בעיתון "לה רפובליקה" נכתב: "כמו מוסוליני בשעתו, גם ברלוסקוני מראה סימני תשישות". בקרב המורדים שהעזו להמרות את פיו כבר שומעים קולות על הקמת סיעה חדשה. זמן קצר לפני הודעת ההתקפלות של ברלוסקוני, אמר רוברטו פורמיגוני, מושל מחוז לוברדיה לשעבר, "גם אם מפלגת PDL תחליט ברגע האחרון להצביע אמון בממשלה, נחליט כנראה להקים גופים פרלמנטריים עצמאיים". 

במפלגה הדמוקרטית (PD) של לטה צוהלים. "התפנית הפתאומית של ברלוסקוני נועדה להסוות את תבוסתו הפוליטית", אמר הסנאטור לואג’י דזנדה, "היום נוצר רוב חדש בפרלמנט", קבע המזכ"ל לשעבר של מפלגת המרכז שמאל, דריו פרנצ’סקיני.

ראש ממשלת איטליה לטה מסמן בידו לאות ניצחון, לימינו מוביל המרד בברלוסקוני, אנג'לינו אלפאנוצילום: אי-אף-פי

הדרמה בסנאט שהגיעה לשיאה בהצבעה במליאה, החלה בצהריים עם נאומו של ראש הממשלה לטה, שבו הזהיר מפני "סכנת מוות לאיטליה", במקרה שהממשלה לא תזכה באמון הסנאט. "סיכול הסכנה תלוי בהחלטות שיתקבלו באולם הזה", אמר לחברי המליאה. לטה, הנהנה מרוב בבית התחתון, ביקש מחברי הסנאט לתת אמון "בכל מה שכבר השגנו, לתת אמון באיטליה, ולתת אמון באיטלקים".   

תוצאות ההצבעה בסנאט לא מהוות רק הצלחה לממשלה, הן גם מעידות על מיאוסם של האיטלקים בגחמות של ברלוסקוני, הנלחם על חייו הפוליטיים. אם יודח מהסנאט כצפוי בשל הרשעתו בפלילים, יהיה חשוף לתביעות משפטיות חדשות, שהחמורה בהן מתייחסת לחשד ששילם שלושה מיליון אירו לסנאטור במפלגת IDV כדי להפיל את ממשלת השמאל.

עיתונאים מתגודדים סביב ביתו הפרטי של סילביו ברלוסקוניצילום: אי-אף-פי

עוד לפני ההצבעה הודיע  ברלוסקוני במפתיע על התקפלותו. "איטליה זקוקה לממשלה שתוכל להעביר רפורמות מבניות ומהותיות. החלטנו לאחר מאבק פנימי ארוך לתמוך בממשלה המכהנת", אמר ברלוסקוני לחברי הפרלמנט, ולאחר מכן כבש את פניו בידיו. הוא זכה לתשואות מקרב היושבים בבית הנבחרים.

איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה באירופה, נמצאת בסערה פוליטית מאז התפטרות השרים, ולמרות העובדה שממשלתו של לטה שרדה את ההצבעה, קיימת חוסר ודאות באשר להמשך כהונתה. השאלה היא אם הקואליציה תהיה חזקה מספיק כדי להעביר רפורמות יעילות להתמודדות עם המיתון המתמשך במדינה. לטה נבחר לראשות הממשלה רק לפני כחמישה חודשים, לאחר בחירות שלא הביאו לתוצאות מובהקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ