מפקד אוכלוסין ראשון מסוגו מציף את הפילוג האתני בבוסניה

במפקד יתבקשו האזרחים לסמן אם הינם סרבים, קרואטים או בוסניאקים. אם החוקה המפלה לא תשתנה, הדבר ימנע מבוסניה מלהצטרף לאיחוד האירופי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בוסניה החלה לערוך את מפקד האוכלוסין הראשון שלה כמדינה עצמאית אתמול (שלישי), אירוע טעון פוליטי שמגביר את השסעים האתניים ועלול לערער את היציבות העדינה של השלטון המעורב, שכינונו הביא לסיום המלחמה בין השנים 1995-1992. הסקר שיערך במשך 15 ימים, הוא הראשון מסוגו מזה 22 שנים, ועתיד לתת תמונה מדויקת של תוצאות המלחמה המתמשכת על האוכלוסייה, במהלכה נהרגו מאה אלף בני אדם ולמעלה מ–2 מיליון גורשו מבתיהם. הסקר גם ישמש את בוסניה ביצירת תמונת מצב כלכלית ויסייע לה ליצור תכנית כלכלית־מדינית, במטרה לקדם את צירופה לאיחוד האירופי.

אך על ההכנות לעריכת הסקר הלאומי העיבו המתחים שגואים בין מנהיגי שלושת הלאומים - הסרבי, הקרואטי והבוסניאקי (הסרבי המוסלמי) - שחוששים להקטנת כוחם לאחר חשיפת התוצאות והפרת האיזון העדין שנחתם בהסכמי השלום דייטון ב–1995. הסכמי דייטון אמנם סיימו את המלחמה, אך מגבילים מאז את התפתחותה של המדינה.

מפקד האוכלוסין האחרון שנערך במדינה, בעת נפילתה של יוגולסביה בשנת 1991, הראה כי 43.5% מאוכלוסיית בוסניה, שאז כללה 4.4 מיליון בני אדם, הגדירו את עצמם מוסלמים. 31.2% הגדירו עצמם סרבים, 17.4% כקרואטים ולמעלה מ–5% אמרו כי הם "יוגוסלבים", ומזדהים עם הפדרציה של שש הרפובליקות שמאז התפרקה.

קרדיט: רויטרס

בקמפיינים שדמו יותר למערכת בחירות מאשר למפקד אוכלוסין, ניסו מנהיגי הקבוצות האתניות לעודד את בוחריהם להכריז על מוצאם האתני ועל אמונתם כחלק מ"חובתם הלאומית". "דתנו היא האיסלאם" נכתב בעלונים שנמסרו בתום תפילות יום השישי במסגדים, "במפקד נצהיר כי אנו בוסניאקים ושפתנו בוסנית". כמרים קתוליים אמרו למאמיניהם, בעיקר בוסנים קרואטיים, להאיץ בקרובי משפחתם מעבר לגבול לחזור לבוסניה ולהשתתף במפקד.

הסכם השלום שתחם ב–1995 קובע כי הסרבים, הקרואטים והבוסניאקים הם העמים המרכיבים את האומה הבוסנית, וחילק את שטחי המדינה ביניהם, תוך התעלמות מוחלטת מעמים אחרים - יהודים, בני הרומה ואלו שנולדו מנישואי תערובת וסירבו לבחור לאום, ועל כן הם אינם נכללים במכסות העבודה הציבוריות.

אם מספיק אנשים ימנעו מהשיוך האתני והדתי שנבחן במשאל, הדבר יכול לשנות לחלוטין את התמונה בבוסניה. קבוצת אוכלוסין משמעותית שאינה מזדהה עם אף קבוצה אתנית ודתית תפעיל לחץ על מנהיגי המדינה לשנות את החוקה ולהתאימה לחוקי בית המשפט האירופי לזכויות אדם, שהגדיר אותה כ"מפלה". אם בוסניה לא תשנה את חוקתה המעניקה עדיפות לקבוצות אוכלוסין מסוימות, הדבר ימנע ממנה מלהצטרף לאיחוד האירופי. תוצאות מפקד האוכלסין צפויות להתפרסם באמצע ינואר 2014.

אחד מעורכי מפקד האוכלוסין משוחח עם קבוצת צעירים בוסניאקים, בפאתי העיר סרברניצהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ