מועצת אירופה: מילה מפרה את זכותם של ילדים לשלמות גופנית

החלטת הגוף הבינלאומי לזכויות אדם לא מחייבת את מדינות אירופה, אך המועצה קוראת "לאמץ תקנות משפטיות כדי להבטיח שפעולות מסוימות לא יבוצעו"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

"מועצת אירופה", ארגון בינלאומי הכולל נציגי עשרות מדינות ועוסק בעיקר בזכויות אדם ומשפט, הביעה "דאגה" מביצוע ניתוחי מילה בילדים, וקראה למדינות אירופה לחוקק חוקים שיגבילו את האפשרות לקיים טקסי מילה ואף יחייבו את הסכמת הילד להליך.

בהודעה שפירסמה בתחילת השבוע תחת הכותרת "זכות הילדים לשלמות גופנית", התייחסה המועצה לריטואל הדתי העתיק כחלק משורת פגיעות גופניות בילדים, בהם "הטלת מום באברי מין נקביים (המכונה מילת נשים, ע.א), התערבויות כירורגיות בילדות המוקדמת במקרים של ילדים בין-מיניים וכפייה של ניתוחים פלסטיים, פירסינג וקעקועים". בהחלטה נכתב, כי מי שתומך במילת ילדים ובפגיעה אחרת בילדים "נוטה להציג אותה כחיונית לילדים עצמם, חרף עדויות ברורות לכך שההיפך הוא הנכון".

ההחלטה התקבלה ברוב של 78 תומכים מול 13 מתנגדים ו–15 נמנעים. מועצת אירופה היא גוף שפועל מאז 1949 וחברות בו 47 מדינות. לישראל יש בו מעמד של משקיפה. חשיבותה של ההחלטה היא סמלית והצהרתית בלבד ואינה מחייבת. למועצה עצמה אין יכולת אכיפה.

צילום: דניאל בר און

ההחלטה התבססה על דו"ח שהכינה חברת פרלמנט גרמנייה, מרלנה רופרכט, מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית. גרמניה עסקה בנושא בהרחבה בשנה שעברה, לאחר שהפרלמנט הגרמני חוקק חוק שאיפשר להמשיך את ניתוחי המילה, חרף החלטת בית משפט מקומי שקבע כי הדבר אינו חוקי, משום שהוא פוגע בילד. החוק החדש קבע סייגים להמשך ביצוע הריטואל, בניסיון להקפיד על שמירת בריאותו של הילד.

בסוף החודש שעבר התמודד בית משפט גרמני בפעם הראשונה עם החוק החדש, כשאסר על אם למול את בנה בן השש בטענה כי ההליך אינו מוצדק ועלול לגרום לו פגיעה נפשית.

בהחלטה הנוכחית של המועצה האירופית נכתב, כי היא "ממליצה שהמדינות יקדמו
מודעות מוגברת בחברות שלהן לסיכונים הפוטנציאליים" שיש בניתוחי מילה
ובפרוצדורות אחרות לילדים - בהם פגיעה פיזית ונפשית. בין היתר, המועצה הציעה
למדינות לאמץ חקיקה שתאסור על ניתוחי מילה לפני שהילד בוגר מספיק כדי להיוועץ
עמו. ההחלטה שמה דגש מיוחד על מניעת "מילת ילדים צעירים שאינה מוצדקת מבחינה רפואית".

החלטת המועצה התווספה לשורת החלטות דומות נגד המשך ניתוחי המילה שהתקבלו לאחרונה במוסדות בינלאומיים חשובים. החלטה אחרת שהתקבלה לאחרונה היא החלטתם של חמישה אומבודסמנים (נציגי קבילות ציבור) ממדינות סקנדינביה לפעול בשיתוף עם איגודי הרופאים המקומיים לאיסור ניתוחי מילה שלא למטרות רפואיות. ההחלטה, שהתקבלה ב-30 בספטמבר, קובעת כי "יש לאפשר לילדים להחליט בעצמם אם הם רוצים או לא לעבור ניתוח מילה". לפני כן, בחודש יוני, גם ועדת האו"ם לזכויות הילד דאגה מדיווחים על "סיבוכים שנובעים מפרקטיקות של ניתוחי מילה בגברים".

איגוד הארגונים היהודים באיחוד האירופי (EJA), גינה את החלטת מועצת אירופה. מנכ"ל האיגוד, הרב מנחם מרגולין, אמר כי "מחברי הדו"ח עשו בדיקה חלקית ביותר ולא הביאו את חוות הדעת של רוב המומחים, כולל מארגון הבריאות העולמי של האו"ם, על החשיבות הבריאותית שיש לברית המילה. זהו ניסיון מביש נוסף להתערב במסורת היהודית המקובלת כבר אלפי שנים ובוצעה עשרות מיליוני פעמים ללא שום סיבוכים. אנו נלמד את הדו"ח בעיון ונעבוד על הנושא ברצינות על מנת להביא להסדר לטווח ארוך של נושא ברית המילה".

הד"ר נעם פלג, חוקר זכויות ילדים מיוניברסיטי קולג' בלונדון, אומר כי ההחלטה של מועצת אירופה היא ביטוי לעיסוק הגובר בטקס המילה והשפעתו על זכויות ילדים. לדבריו, "בניגוד למדינות מערביות רבות, בישראל ברית המילה כמעט לא מפוקחת ומוהלים חסרי הכשרה רפואית מספקת יכולים להשתמש בסכין חדה כדי לחתוך חלק מאיבר המין של תינוק בן שבוע. על פניו, העדר פיקוח והסדרים מספקים מהווים הפרה של זכויות הילד לבריאות, לשלמות הגוף, להתפתחות ובמקרים רבים לצערנו גם הזכות לחיים".

לדברי פלג, התמונה מורכבת. "ברית מילה לכאורה פוגעת בזכות הילד לשלמות הגוף, לבריאות, להתפתחות ולהשתתפות בהחלטות הנוגעות לחייו. עם זאת, טקס ברית מילה גם יכול להגשים ולממש את זכויותיו של הילד לזהות ולחופש דת, כמו גם את זכותם של הוריו לחופש דת. האיזון בין הזכויות האלה הוא עדין, אבל זהו דיון שצריך להתקיים. עם זאת, לא בטוח ששיח זכויות האדם הוא השיח היחיד שרלוונטי כאן, או שחקיקה היא הדרך להתמודד עם התופעה".

פלג הזהיר כי "חקיקה שתכפה איסור על ברית מילה ותתעלם ממרכזיות הטקס ביהדות ובאיסלאם יכולה להוביל לעריכת בריתות במחתרת, ללא כל פיקוח או השגחה, ואז הסכנה לבריאותם של ילדים יכולה רק לעלות, ושכרנו יצא בהפסדנו. חינוך והסברה לקהילות הרלוונטיות חשובים לא פחות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ