היום שבו איבד ברלוסקוני את חיוכו

באיטליה מעריכים כי ייתכן שכישלונו בהפלת הממשלה עלול לבשר את סופו בפוליטיקה. ברלוסקוני נראה עייף, מושפל וכמי שנבגד על ידי חבריו

ליז דיוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליז דיוויס, גרדיאן

עוד בטרם פתח בנאומו כבר היו סימנים שתיעדר מהופעתו השחצנות האופיינית לו. קודם כל, המיקרופון שלקח סילביו ברלוסקוני לשאת את דבריו בסנאט לא פעל כראוי. ומשתוקן, היה נאומו שטוח וחד־גוני, שלא כהרגלו. נעדרו ממנו הגינונים והבדיחות, רק המשפט האחרון שהיה בן מילים ספורות, וניכרה בו מבוכתו, אמר המון.

האיש ששלט בפוליטיקה האיטלקית במשך שני עשורים נאלץ לחזור בו בשל מרד במפלגתו. הוא נראה עייף ומושפל, מרומה, כאילו חבריו והמזל נטשו אותו, מחזה שלא נראה עד כה, שאף העלה חיוך וגיחוך של חוסר אמון על פני אנריקו לטה, ראש הממשלה.

“איטליה זקוקה לממשלה המסוגלת להוציא לפועל רפורמות מבניות הדרושות למודרניזציה”, אמר ברלוסקוני, ידיו היו שלובות לפניו וסיכת דגל איטליה על דש מקטורנו. “החלטנו, לא בלי התחבטויות, להביע אמון בממשלה”.

אמנם היה פרץ של מחיאות כפיים, אבל למיליארדר שהיה ראש ממשלה, שהורשע בהעלמת מס וכינויו בתקשורת האיטלקית “איל קבליירה”, לא היתה סיבה לשמוח. בהתרה דרמטית הולמת למסכת הפוליטית, ששר לשעבר דימה לטרגי־קומדיה וחבר פרלמנט אמר שדומה יותר לפארסה, חלף המשבר הפוליטי באיטליה. שבוע של חששות גוברים, של אי־ודאות בשווקים, של סכנת פירוק ממשלת האחדות ושל דאגה שהחברה החשובה בגוש האירו תוטל למערבולת חלף עבר לו, והכל נרגע.

לטה, העומד בראש ממשלה שסובלת מאז הקמתה ממתחים ומפילוגים אידאולוגיים, זכה בהצבעת האמון ברוב מוחץ. רק 70 סנאטורים הצביעו נגד הממשלה, 235 תמכו בה. ברלוסקוני, האיש שחולל את המשבר ובילה ימים בקריאה להפלת הממשלה, היה אחד מהם.

מאוחר יותר, בבית התחתון אמר לטה, משוחרר מלחצים, שהגיעה העת לשים קץ לאיומים ששלטו בקואליציה מאז הרשעתו המכריעה הראשונה של ברלוסקוני ב–1 באוגוסט. “איטליה זקוקה שייפסקו הסחיטות בנוסח ‘תעשו את זה, ולא הממשלה נופלת’”, אמר. “איטליה זקוקה לממשלה הפועלת במלוא יכולותיה וזוכה לתמיכת רוב ברור”.

ההצבעה בפרלמנט האיטלקי, השבועצילום: אי-אף-פי

השבוע היה הסנאט לא רק זירת דו־קרב בין ברלוסקוני ובין “העולם כולו: אירופה, ארה”ב, השווקים ועיתון הוותיקן”, כפי שנכתב באחד העיתונים. ההצבעה הייתה מבחן מכריע לכוחו של המנהיג המפלגה שנבנתה סביבו, סביב כוחו, עושרו ושחצנותו. ואז התברר שלא, לפחות לא כמו שהתרגל לראות בעבר. התברר שחלק גדול שמפלגתו עומד לקרוא תיגר ומתכוון להביע אמון בממשלה. לפיכך, ולמרות תמיכת המפלגה בהפלת הממשלה, קם ברלוסקוני ועשה פניית פרסה שאת חריקותיה שמעו כולם.

אם כי יש הסבורים שבעצם דבר לא השתנה באיטליה ונותרה אותה ממשלה עם אותן בעיות, אחרים גורסים שתהיה טעות לחשוב שההצבעה שלשום לא שינתה דבר. ויצ’נזו סקרפטה, פרשן של Open Europe, אומר ש”ברור לגמרי שברלוסקוני יצא חלש. המצב שבו הוא מסוגל להפיל את הממשלה ברגע שירצה, כי היתה תלויה בתמיכתו, התברר כמצג שווא. הוא ניסה לעשות זאת עכשיו ונכשל”. פרשנים אומרים שמה שיקרה עכשיו במרכז־ימין יקבע אם זו התחלת הסוף של ברלוסקוני או רק מפלה גדולה, אך זמנית.

היציבות של הממשלה בעתיד הנראה לעין היתה כשמן בגלגלי השווקים. הביצועים של הבורסה האיטלקית היו הטובים באירופה ומדד המניות עלה ב־0.7%. לא רק השווקים נרגעו. מאז החלו להישמע נבואות הפורענות בשבוע שעבר, הדאגה אפפה לא רק את מתנגדי ברלוסקוני, אלא גם חלקים גדולים בחברה האיטלקית, שתהו עד היכן הוא מוכן להגיע כדי “להגן על האיטרסים האישיים שלו”, כפי שהתבטא לטה.

ברלוסקוני, ראש המפלגת עם החירות (PDL), שצפוי להיות מסולק מהסנאט ולשבת במאסר שנה לאחר המתקת דינו, טען שדרישתו הפתאומית להתפטרות שרי מפלגתו מהממשלה נבעה ממס קנייה שהקואליציה החליטה עליו ושהוא מתנגד לו נמרצות. אפילו לפי הסטנדרט של ברלוסקוני, התקשו האיטלקים לבלוע את זה, כולל השרים שהורה להם להתפטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ