תנאי מזג האוויר מקשים על החילוץ מספינת המהגרים שטבעה לחופי איטליה

הורחב רדיוס החיפושים סביב הספינה, הנמצאת בעומק של 45 מטרים, סמוך לאי למפדוזה. עד כה נמצאו 111 גופות אך כ-200 עדיין נעדרים

רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
רויטרס
אי-פי

מאמצי החילוץ במקום טביעתה של ספינת המהגרים האפריקאים, סמוך לאי האיטלקי למפדוזה, הופסקו אמש בשל תנאי מזג אוויר קשים. מאז שקעה הספינה, ביום חמישי, נמשו מן המים 111 גופות. 155 נוסעים חולצו בשלום והיתר - כ–200 במספר - מוגדרים נעדרים, ולפי הערכות נספו גם הם. אתמול הגיעו צוללנים אל הספינה הטבועה, בעומק של כ–45 מתחת לגובה פני הים, וסיפרו על מראות קשים מאוד. כעבור כמה שעות נאלצו להפסיק את עבודתם בשל הים הסוער.

גופות רבות הובאו אל חוף למפדוזה, הנמצא כקילומטר ממקום הטביעה. שדה התעופה הקטן באי נאלץ לאכלס באחד ההאנגרים שלו עשרות ארונות קבורה. כבר כעת ברור שמדובר באסון טביעת ספינת המהגרים הגדול ביותר בתולדות איטליה. במדינה הוכרז על יום אבל. דגלי איטליה הורדו לחצי התורן ובבתי הספר עמדו התלמידים דקת דומיה. בכנסיה המרכזית בלמפדוסה קיימו התושבים מיסה מיוחדת.

האפיפיור ביכה את גודל האסון וכינה את יום שישי הזה "יום של דמעות". בדרשתו דיבר על "העולם האכזר" שבו אנו חיים - עולם שמתעלם "מאנשים במצוקה שנמלטו מעוני ורעב". הוא הוסיף כי ברצונו לעשות שימוש במנזרים נטושים כדי לשכן בהם את הפליטים. ראשת האי למפדוסה, גיוסי ניקוליני, אמרה כי תושבי המקום מצפים שמשהו ישתנה. "דברים אינם יכולים להישאר כפי שהם. עתיד למפדוזה קשור ישירות למדיניות ההגירה והמקלט", אמרה. "זו אינה טרגדיה של איטליה, זו טרגדיה אירופית", הוסיף שר הפנים

נג'לינו אלפאנו, "יש להתייחס ללמפדוזה כגבולה של אירופה, לא כגבולה של איטליה".
בפעולות החילוץ וההצלה לוקחים חלק ספינות, סירות דיג ומסוקים. רדיוס החיפושים אחר גופות שנסחפו בזרם גדל לארבעה מיילים ימיים. אלא שתנאי מזג האוויר באזור רק הולכים והופכים קשים יותר וגורמים לעיכובים ולדחיות. לפחות מחצית מהגופות שנמצאו עד כה הן של נשים. כמו כן נמצאו גופות של ארבעה ילדים.

הסקיפר של ספינת המהגרים, אזרח תוניסאי בן 35, נעצר על ידי רשויות איטליה. השר אלפאנו סיפר כי מדובר באדם שגורש מאיטליה בחודש אפריל. לדבריו, על הסיפון הספינה שהפליגה מהעיר הלובית מיסרתה, היו קרוב ל-500 מהגרים, רובם מאריתראה וסומליה. הספינה החל לשקוע אחרי שהמנוע שלה שבק בעת שהתקרבה ללמפדוזה אור ליום חמישי.

ניצולים סיפרו כי חלק מהאנשים שהיו על הסיפון הציתו חפצים בניסיון למשוך את תשומת לבן של ספינות חולפות, אך הדבר רק גרם לשריפה גדולה יותר. עדי ראייה סיפרו כי חלק מהנוסעים היו חלשים מדי מכדי להגיע לחגורות ההצלה. אחרים סיפרו כי הספינה השתמשה בבקבוקים כדי לצוף. והיה גם נס אחד, כשאשה אריתראית שנחשבה כמתה נמצאה נושמת בבית חולים בסציליה שאליו נלקחה.

שלד הספינה השקועה, אתמולצילום: אי–פי

155 הניצולים שוהים כעת במרכז למהגרים בלמפדוזה. משלחת של מחוקקים וגורמים רשמיים שהגיעו למקום אתמול, אמרו כי הניצולים מתגוררים בתנאים ירודים ובצפיפות קשה עם מאות מהגרים אחרים שנמצאים במקום. “זוהי חובתנו לומר לממשלת איטליה ולאיחוד האירופי שהמדיניות שלהם לא רק לקויה, אלא פלילית”, אמר רוזריו קרוצ’טה, מושל סיצילי, לאחר שביקר באתר.

המחוקקים אמרו כי דיברו עם קבוצת ניצולים מהאסון, וכי הם סיפרו ששילמו אלפי דולרים כל אחד למבריחים כדי לחצות את הסהרה, ולהמשיך את המסע בים התיכון. הניצולים עלולים לעמוד בפני הליך משפטי ולהישלח בחזרה למדינותיהן, במידה ולא יקבלו מקלט פוליטי. כמה מחוקקים קראו בעקבות האירוע לשינוי החוקים המגדירים הגירה כפשע.
האסון חידש את הלחץ של איטליה לקבלת סיוע מהאיחוד האירופי במשבר ההגירה.

מפלגת השמאל־מרכז של ראש הממשלה אנריקו לטה קראה לכנס פגישה דחופה של מועצת אירופה, על מנת להקים “מסלולים הומניטריים” שיספקו הגנה לספינות מהגרים. ראש ממשלת צרפת, ז’אן מארק איירו, קרא לכנס פגישה של בכירים באיחוד האירופי.  “זוהי טרגדיה נוראית, חשוב שקובעי המדיניות של אירופה ייפגשו בהקדם כדי לדון בכך”, אמר.

נציב הפליטים של האו"ם, אנטוניו גוטיירס, שיבח את התגובה המהירה של משמר החוף האיטלקי, והביע מורת רוח מתופעת ההגירה הימית של אנשים הנמלטים מאזורי מלחמה ונספים בתאונות. האו"ם מסר כי בחודשים האחרונים מרבית אלה שניסו לחצות את הים התיכון הם פליטים מסוריה וממדינות קרן אפריקה, ולא פליטים ממדינות הסאב-סהרה כפי שהיה מקובל בעבר. בשנת 2013 הגיעו לחופי איטליה כ-30,000 מהגרים - 7,500 מהם סורים, 7,500 מהם אריתראים וכ-3,000 מסומליה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ