אירלנד דחתה במשאל עם הצעה לביטול הסנאט

51.7% מהאירים אמרו "לא" להצעתו של ראש הממשלה, אנדה קני, שטען כי מדובר במוסד אליטיסטי וחסר השפעה שעולה כסף רב מדי

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

אזרחי אירלנד דחו במשאל עם את הצעתה של ממשלת אירלנד לבטל את הבית העליון של הפרלמנט - הסנאט. 51.7% מהמצביעים התנגדו לביטול המוסד השלטוני הקיים באירלנד זה 75 שנה, לעומת 48.3% שהביעו תמיכה ברעיון.

מדובר במכה קשה לראש הממשלה ומנהיג מפלגת “פיין גייל”, אנדה קני, שביקש לבטל את הסנאט מכיוון שלטענתו מדובר במוסד אליטיסטי, לא דמוקרטי וחסר השפעה, ושעלות החזקתו (כ-20 מיליון אירו בשנה) היא מותרות שאירלנד אינה יכולה להרשות בימים של משבר כלכלי.

תוצאות המשאל עומדות בניגוד גמור לכל הסקרים שפורסמו באירלנד בשבועות האחרונים. פרשנים פוליטיים מייחסים את המהפך בדעת הקהל לאדישות הציבור. רק 38% מבעלי זכות ההצבעה השתתפו במשאל. לדבריהם, למתנגדי המפלגה השלטת היה במקרה זה יותר מוטיבציה להשתתף במשאל. תוצאות ההצבעה חשפו פער משמעותי בין אזור דבלין רבתי לבין שאר המדינה: בעוד שבבירה האירית ובפרבריה הצביעו רוב התושבים נגד ביטול הסנאט, באזורים הכפריים תמכו במהלך.

אחת הסיבות המרכזיות לדחיית ההצעה היא החשש שביטול מוסד הסנאט עלול לרכז סמכויות רבות מדי בידי הבית התחתון. רבים מהתושבים סבורים שהממשלה היתה צריכה להציע לציבור אפשרות נוספת, שינוי יסודי של הסנאט, שחבריו (60 במספר) ממונים בידי המפלגה השלטת. סירובו של קני להשתתף בדיון על הסוגייה שהתקיים בטלוויזיה הממלכתית בשבוע שעבר, רק תרם להתגברות אי שביעות הרצון מהתנהלות הממשלה.

כישלונה של ממשלת אירלנד במשאל העם גם מדגיש את התחושה הרווחת בקרב הציבור האירי ולפיה בדבלין חותרים להסיח את תשומת ליבם של האזרחים מהבעיות המרכזיות שבפניהם ניצבת אירלנד: הכלכלה הרעועה, האבטלה ושיעור ההגירה המאמיר. השבוע צפויה הממשלה לפרסם את התקציב השנתי, שיכלול ככל הנראה העלאות מסים וקיצוצים נרחבים, הנדרשים במסגרת חבילת החילוץ שאירלנד מקבלת מהאיחוד האירופי.

“בפוליטיקה צריך לפעמים לקבל מכה. אני מקבל את רצון העם, אך מדיניות השינוי היא משהו שאנו רוצים להמשיך בו”, אמר קני לכתבים עם פרסום התוצאות, “אני סבור שחשוב כעת לבצע בחינה מחודשת כיצד הסנאט יכול לתרום לרפורמות שלנו. אני מתכוון להרהר בעניין בתקופה הקרובה”. מנהיג האופוזיציה, מייקל מרטין, אמר כי דחיית ההצעה היא אמירת “לא” לאסטרטגיה הכוללת של ממשלת אירלנד.

רבים מהסנאטורים באירלנד הם פוליטיקאים שכשלו בבחירות לבית התחתון או מבקשים להיכנס אליו בעתיד. הסנאט מחזיק בסמכויות מצומצמות מאוד ובמרבית המקרים משמש כחותמת גומי לחקיקה המתקבלת בפרלמנט. הסנאט יכול לעכב הליכי חקיקה למשך 90 יום, אולם לאורך 75 השנים האחרונות עשה שימוש בכוחו פעמיים בלבד.

תחנת הצבעה בדבלין, בסוף השבוע. ההפתעה היא תוצאה של אדישותצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ