הנציבות האירופית יוזמת הקמת כוח להצלת ספינות מהגרים

היוזמה הוצגה לשרי האיחוד בעקבות אסון טביעת ספינת המהגרים באיטליה בשבוע שעבר. היא תועבר לארגון הגבולות של האיחוד, לניסוח תוכנית פעולה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הנציבות האירופית דורשת מחברות האיחוד האירופי להקים כוח ימי לאיתור ויירוט של ספינות מהגרים המגיעות לחופי אירופה. המהלך בא בעקבות אסון טביעת ספינת המהגרים מול חופי האי למפדוזה שבאיטליה בשבוע שעבר, ומותם של 250 מהגרים כתוצאה מכך.

התוכנית הוצגה ל-28 שרי האיחוד האירופי היום בלוקסמבורג על ידי נציבת הארגון לענייני פנים, ססיליה מלמסטרום. דוברה של מלמסטרום אמר לבי־בי־סי כי הפעלה של כוח ימי שכזה "תביא לאיתור, זיהוי והצלה מהירים ויעילים יותר של ספינות, במיוחד של ספינות מהגרים, אך לא תמנע טרגדיות כדוגמת זאת שהתרחשה בשבוע שעבר". הוא הוסיף כי הם מחפשים תמיכה פוליטית מצד האיחוד, מכיוון שהפעלת הכוח תדרוש משאבים רבים.

ספינות מהגרים שנגררו לחופה של למפדוזהצילום: אי-אף-פי

בעקבות הסכמת שרי האיחוד, הודיעה מלמסטרום כי תפנה לארגון הגבולות של האיחוד האירופי פרונטקס (Frontex) להכנת תוכנית פעולה קונקרטית "שתכסה את כל הים התיכון, מקפריסין לספרד". ארגון פרונטקס אחראי על שיתוף הפעולה בין המדינות החברות באיחוד בנושאי הגבולות החיצוניים. על אף שהארגון מסייע לאיטליה בהתמודדות עם האסון הנוכחי, משאביו מוגבלים וברשותו רק ארבע ספינות, שני מסוקים ושני מטוסים.

גם ארגון זכויות האדם של האיחוד האירופי, ה-FRA, קרא לשינוי: "פעם אחר פעם מהגרים משלמים בחייהם בחיפוש אחר חיים טובים יותר. אנו צריכים לפעול בכדי להגיע לפתרון שיאזן בין צרכיהם וזכויותיהם של המהגרים לבין השליטה על הגבולות", אמר מנהל ה-FRA. הוא ציין כי דייגים השטים בספינותיהם לצד המהגרים לעתים מתעלמים מהם במכוון, על אף שבאפשרותם להציל אותם, עקב חששם שיסתבכו עם החוק נגד הגירה בלתי חוקית. הארגון קרא לשינוי המדיניות וכתיבת מדריך להתנהלות מול מהגרים, שיכלול הוראות כיצד ניתן לסייע להם מבלי להיות חשופים לפגיעה משפטית.

מהגרות מאפריקה בנמל למפדוזהצילום: אי–פי

בימים האחרונים משו כוחות החילוץ עוד עשרות גופות של מהגרים שמתו בטביעה, רובם מאריתריאה וסומליה. ניצולים מהטביעה אמרו כי חיכו שעות במים לפני שחולצו לבסוף. קפטן הספינה, גבר תוניסאי בן 35, מוחזק כעת בסיציליה בחשד להריגה.

עשרות אלפי מהגרים מנסים להגיע אל חופי איטליה בכל שנה, ועל אף שתאונות ומקרי טביעה של מהגרים הם עניין די שכיח, טביעת הספינה בשבוע שעבר היא אחת מהתקריות המתועדות הקטלניות ביותר. רק 155 מהגרים ניצלו מהטביעה, שקרתה במרחק קילומטר אחד מחופי האי האיטלקי למפדוזה, וניסיונות החילוץ עוד בעיצומם, זה היום השישי. הריסות הספינה שקעו 50 מטרים מתחת לפני הים, והצוללנים יכולים לשהות בעומק כזה רק לזמן קצר יחסית.

איטליה הגישה בקשה לאיחוד האירופי לסייע לה עם ההגירה הרבה לשטחה בכל שנה, ומלטה ויוון המתמודדות עם אתגר דומה הגישו גם הן בקשות כאלו. האיחוד מנסה להגיע לפשרה בנושא מדיניות ההגירה מזה שנים, ללא הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ